Zborovi Novi Sad organizovali su okupljanje ispred Rektorata u četvrtak (17. jul) u 20 časova, gde su u „točku (ne)sreće“, kako su ga nazvali, izvukli novog funkcionera pod čiji prozor će doći.
„Današnjeg dobitnika, čuj mene gubitnika, izvlačimo ispred Rektorata. Srećnom dobitniku, čuj mene gubitniku, unapred čestitamo i vidimo se večeras. Ne želimo da ga bacimo u trošak, ponećemo kafu i slatko“, poručili su novosadski zborovi i studenti u blokadi ranije na društvenim mrežama.
Narednu objavu posvetili su predsednici Pokrajinske vlade Vojvodine Maji Gojković, pa se naslućivalo da je ona sledeći domaćin.
Ipak, „točak (ne)sreće“ presudio je da to bude rektor Univerziteta u Novom Sadu Dejan Madić, pa su se okupljeni uputili u ulicu Sonje Marinković.
Ovakvi protesti pod prozorima funkcionera kao glavni povod imaju obustavljanje postupka protiv četvorice aktivista SNS, okrivljenih za prebijanje studenata u januaru, koje je početkom jula pomilovao predsednik Srbije Aleksandar Vučić.
Čačkalica u interfonu i druge domišljatosti „zgubidana“
Građani okupljeni u neformalne zborove i studenti u blokadi organizovali su u sredu 16. jula protest ispred zgrade u kojoj prema njihovim saznanjima stanuje Žarko Mićin, „gradočelnik kog narod nije izabrao“.
On se tim povodom oglasio narednog dana, izjavivši na TV Pink da se nada da se takva dešavanja neće ponoviti.
„Užasne scene. Bili smo uplašeni, ja ne toliko, koliko sam bio uplašen za svoju decu i porodicu. Nadam se da se ovo više nikad neće ponoviti. Ovo je nešto što se ne radi i što se nikada nije radilo“, rekao je gradonačelnik Novog Sada, dodajući da je uvek otvoren za dijalog i da nikada neće bežati i skrivati se, prenela je N1.
Naveo je i da su demonstranti ispred njegovih ulaznih vrata uzeli otirač na kome je pisalo „Mićin“, koji su gazili ispred zgrade, kao i da su „zaglavili čačkalicu“ u interfon koji je non stop zvonio.
Informer je preneo da Novosađani vrše „noćni teror nad porodicom Mićin“, i da „zgubidani usmeravaju lasere na stan u kom žive maloletna deca“.
Osnovno javno tužilaštvo u Novom Sadu saopštilo je da je povodom „pretnji“ upućenih gradonačelniku dalo nalog policiji „za identifikaciju izvršilaca krivičnog dela ugrožavanje sigurnosti“. Tužilaštvo nije preciziralo o kakvim je pretnjama reč.
Prvo pod Vučevićevim prozorom
Građani i studenti okupili su se prvo u utorak 15. jula u ulici Branimira Ćosića, ispred zgrade u kojoj je stanovao bivši gradonačelnik Miloš Vučević.
Mićin je taj skup nazvao „pozivom na linč“, što je bilo dovoljno da Novosađani i njega posete narednog dana u ulici Branka Bajića.
Aktuelni gradonačelnik došao je na tu funkciju zamenivši Milana Đurića, koji je sa Milošem Vučevićem, premijerom Srbije u tom trenutku, u januaru podneo ostavku. Ona je usledila upravo nakon napada aktivista SNS na studente u Novom Sadu.
Preventivna zabrana okupljanja u Beogradu
Dok se očekuje skup u Novom Sadu, policijske stanice Stari grad i Savski venac zabranile su uredno prijavljen građanski protest zbora građana Stari grad u Beogradu, na Zelenom vencu, zakazan za 20. jul u 18 sati, pod izgovorom mogućeg narušavanja javnog reda i mira, saopštio je danas taj zbor.
Zbor Starog grada ocenio je da Ministarstvo unutrašnjih poslova tom odlukom onemogućava Ustavom zagarantovano pravo javnog okupljanja i time Srbiju i de fakto i de jure uvodi u diktaturu.
Dok policijske snage upotrebom brutalne sile prebijaju i hapse mirne demonstrante širom Srbije, ispred Narodne skupštine već mesecima se širi nehigijensko naselje, koje je pod punom zaštitom jakih policijskih snaga, navedeno je u saopštenju.
Policija u tom slučaju, u Ćacilendu, igra i ulogu vratara, i redara, i đubretara, dok se identično prijavljeni skupovi zborova građana zabranjuju, ukazao je zbor Starog grada.
Prema navodima tog zbora, zabrana političkog skupa predstavlja veoma redak presedan čak i u autokratskim režimima.
Time je, kako je navedeno, ozvaničeno vanredno stanje u kom se Srbija prethodnih meseci nalazi.
Policijska represija neće i ne može zaustaviti težnje građana da se izbore za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora i ispunjenje studentskih zahteva, poručio je zbor Starog grada, dodajući da će se svim demokratskim sredstvima, s posebnim akcentom na građansku neposlušnost, boriti za pravednije, solidarnije i demokratsko društvo.