
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Zamenik komandanta Niškog odreda žandarmerije uhapšen je u petak zbog nedozvoljenog posedovanja oružja. Ovo nije prvi put da se pripadnici ove policijske jedinice za specijalne namene nađu u žiži javnosti, ali ne kao čuvari zakona
Ministarstvo unutrašnjih poslova je saopštilo da je zamenik komandanta Niškog odreda žandarmerije lišen slobode zbog posedovanja pištolja kome je izbrisan serijski broj, pet mina, osam šok bombi, ručne bombe i preko 5 hiljada komada municije. Ova vest ne bi bila toliko uznemirujuća, da ne postoji čitav istorijat prestupa niških žandara.
Pripadnici Niškog odreda žandarmerije su i ranije bili čest predmet istrage Unutrašnje kontrole. Beogradski centar za bezbednosnu politiku je još 2014. godine objavio izveštaj o korupciji u policijskim redovima. Žandarmerija je u njemu dobila posebno poglavlje. Jedno od najzvučnijih imena koja se pominju je Dragan Dikić, oficir niškog odreda zadužen za obaveštajne poslove i brat tadašnjeg komandanta žandarmerije Bratislava Dikića, ranije komandanta niškog odreda.
Ime Dragana Dikića pominje se i u izveštajima Službe za upravljanje kadrovima (SUK) u sklopu Ministarstva unutrašnjih poslova. On je tokom 2012. godine organizovao ekipu sastavljenu od nekoliko pripadnika žandarmerije, čiji je primarni cilj bilo obezbeđivanje noćnih klubova. U jednom lokalu je menadžeru pretio da će mu „polomiti ruke i noge“, a rukovodio je i akcijom žandarmerije u kojoj su, pod izgovorom vežbi, tražili zlato po privatnim imanjima.
Sa druge strane, Bratislav Dikić je pokušao da opstruira istragu koju su pripadnici SUK-a vodili protiv Dragana, a poslanici Demokratske stranke Srbije su ga optužili da je 2013. godine u civilu učestvovao u incidentima prilikom izbora za gradonačelnika Kosovske Mitrovice. Nakon konačnog odlaska iz žandarmerije i policije se našao u žiži javnosti kada je, pod sumnjom da je organizovao državni udar protiv Mila Đukanovića, uhapšen u Crnoj Gori 2016. godine. Optužnica „državni udar“ je na kraju odbačena, ali je ostalo otvoreno pitanje kako se on uopšte našao u celoj toj priči.
Početkom 2013. godine u Nišu je bombom ubijen Đ.S. (32), a glavni osmnjičeni su od početka bili jedan oficir i jedan pripadnik jedinice. Ubijeni je neposredno pred smrt prijavio pripadnike žandarmerije SUK-u zbog zelenašenja.
Krajem iste godine jedan žandarm je iz automobila pucao na ženu koja je ispred njega vozila „presporo“, a kasnije se pravdao da je bio pod dejstvom alkohola. Drugi žandarm je, mesec dana kasnije, sa više hitaca usmrtio niškog dilera drogom kome je dugovao novac i za koga je valjao kokain.
Godine 2014. je bivši član obezbeđenja Dikića, takođe niški žandarm, pretukao goste kafića „Proces“, jer su se posvađali sa konobarom. Inače je, kako je tada pisao „Blic“, bio na listi od 17 članova ove jedinice protiv kojih je Unutrašnja kontrola MUP-a vodila istragu zbog sumnje da su umešani u zelenašenje, reketiranje i nasilničko ponašanje.
Žandarmerija u Nišu je tokom godina postala sinonim za korupciju i kriminalne aktivnosti. Adekvatna kontrola nedostaje, a i istrage koje se pokrenu, se retko privedu kraju. Dok god stvari budu ovako funckionisale, umesto problematičnih pojedinaca, cela jedinica će u javnosti imati reputaciju „jedinice za posebne namene“, ali sa one strane zakona.
F.M./Južne vesti/Blic/Beogradski centar za bezbednosnu politiku
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve