Milijarderi
Da li je moguće dodatno oporezovati srpske i svetske bogataše?
Najbogatiji, koji čine 0,01 odsto svetske populacije, plaćaju efektivnu poresku stopu od samo 0,3 odsto na svoje bogatstvo. Kakva je situacija u Srbiji?
Nevladina organizacija Ministarstvo prostora napravila je aplikaciju koja pokazuje koje stanove građani sebi mogu da priušte u odnosu na svoja primanja
Tržište nekretnina u Srbiji tokom poslednjih nekoliko godina konstantno raste. Najskuplje nekretnine su u Beogradu. Cena kvadrata u nekim zgradama u Beogradu na vodi dostigla je čak 10.184 evra, dok se u centru grada kvadrat prodavao i za 3.273 evra, pokazuje izvešaj Republičkog geodetskog zavoda. Najjeftiniji kvadrat bio je je u Mirijevu i koštao je 1.789 evra.
Budući da su cene poslednjih nekoliko godina znatno skočile, kupovina stana za građane sa prosečnim primanjima postala je je skoro nemoguća. Sa prosečnom platom, kakva je trenutno u Beogradu, potrebno je raditi čak 19.6 godina, pokazuju rezultati istraživanja Senzal capital-a.
Prema istraživanju Republičkog zavoda za statistiku, prosečna zarada (bruto) za januar 2023. godine iznosila je 114.228 dinara, dok je prosečna zarada bez poreza i doprinosa u Beogradu (neto) iznosila 82.769 dinara. Tako je Vračar opština sa najvećom prosečnom zaradom po zaposlenom – u proseku 189.122 dinara, a Sopot sa najmanjom – u proseku 94.547 dinara.
Šta je to što možete da priuštite?
Zbog svega ovoga, nevladina organizacija Ministarstvo prostora napravila je aplikaciju koja pokazuje presek stanja na tržištu nekretnina, odnosno koje stanove građani sebi mogu da priušte na osnovu svojih primanja.
Aplikacija funkcioniše tako što se upisuju određeni parametri koji pokazuju pristupačnost stanovima na trenutnom tržištu nekretnina.
„Napravili smo digitalnu platformu koja daje uporedni prikaz dostupnih oglašenih stanova i priuštivih stanova. Kako biste pronašli broj priuštivih stanova potrebno je da unesete primanja domaćinstva i broj njegovih članova. Algoritam će izbaciti broj cenovno dostupnih stanova, prema gornjem pragu granice opterećenosti stambenim troškovima, što iznosi 30 odsto prema standardima EU. Takođe, izbaciće stanove koji odgovaraju minimalnoj ili većoj kvadraturi koja je neophodna za svaku osobu“, napisano je u opisu kojim su predstavili svoj novi projekat.
Samo za bogate
Kako je za N1 rekao Marko Aksentijević iz Ministarstva prostora, prema poslednjim analitičkim dokumentima koje je Ministarstvo građevine objavilo, tek deset odsto najbogatijih može da učestvuje na tržištu nekretnina.
On je rekao i da je prosečna plata daleko od onoga što je medijina, koju prima 50 odsto zaposlenih u Srbiji.
„Dakle, potrebno je više od 19 godina davanja celokupne plate da bi se otplatio prosečan stan od 55 kvadrata“, kaže Aksentijević.
Analiza Ministarstva prostora pokazuju da, na primer, samohrana majka sa jednim detetom i primanjima od 620 evra može da bira tek oko jedan odsto dostupnih stanova na tržištu.
„Kao što je, nažalost, bilo očekivano, rezultati su poražavajući. Priuštivih stanova za ljude sa minimalnim primanjima ima između jedan i dva odsto od ukupne ponude, a Zakon o stanovanju i njegove izmene se i dalje bave upravljanjem zgrada, kao da pitanje nepriuštivosti ne postoji“, navode u Ministarstvu prostora.
Digitalnu platformu koju je osmislila NGO Ministarstvo prostora možete isprobati na stranici cmmm-maps.eu/belgrade. Platforma je dostupna za korišćenje, a sve što treba da uradite je da unesete svoje parametre i pogledate dostupnost priuštivih stanova u Beogradu.
A.E./N1
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Najbogatiji, koji čine 0,01 odsto svetske populacije, plaćaju efektivnu poresku stopu od samo 0,3 odsto na svoje bogatstvo. Kakva je situacija u Srbiji?
Jedan od potpisnika otvorenog pisma profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, profesor Aleksandar Baucal kaže za „Vreme” da se razmišlja da li će biti snažnijh istupanja
Gost predsednika Srbije Aleksandra Vučića biće predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev, poznat po tome što voli da „savetuje“ mlade Kazahstance kako da se ponašaju, da građanima daje „preporuke“ o tome koja je verzija islama najbolja za njih, a s vremena na vreme voli i da u zatvor pošalje opozicionare, aktiviste i novinare
Najviše glasova na lokalnim izbori u Budvi osvojili su koalicija „Za budućnost Budve" (ZBB) i lista „Budva naš grad" (BNG), pokazuju preliminarni rezultati. U lokalnom parlamentu ima 33 odbornička mesta
Iz KBC Vojvodine je javljeno da je preminula devojka, jedna od troje teško povređenih u nesreći kad je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve