„Procena Srbijavoda i Vojvodinavoda je da će taj pik trajati sedam dana. Da podsetim, 2013. kada je bio veći vodostaj Dunava, kada je Dunav imao poslednji put viši vodostaj u našoj državi, pik je trajao 14 dana. Ovo je nešto kraći pik i to bi trebalo da nam nagovesti da ne očekujemo veće probleme“, rekao je premijer.
Ocenio je da će nešto izazovnija situacija biti na prvom delu toka Dunava kroz Srbiju, od Bezdana do Slankamena, dok od Slankamena pa nizvodno prema Beogradu i Đerdapu stručne državne službe ne očekuju veće probleme.
„Ono što sada jeste prednost tiče se sušnog perioda koji smo imali iza nas – gotovo dva i po meseca bez kiša i energetskih kapaciteta koji se tiču hidroelektrana su prazniji i dobro će doći ovaj povećan dotok voda. Ali ostaje da pažljivo pratimo ono što se dešava, pre svega na ovom gornjem toku reke Dunav u ulasku u našu državu“, rekao je Vučević.
Ponovio je da će nešto veći vodostaj biti na Dunavu, dok se oko reke Save očekuje nešto izazovnija situacija kod grada Šapca, ali ističe da situacija ne bi trebalo da ugrožava normalan život.
„Tako da ne očekujemo ni ugrožavanja imovine, ni ugrožavanja ljudskih života“, zaključio je Vučević.
Procenio je da na pojedinim mestima od Bezdana do Slankamena može doći do vanrednog nivoa odbrane, ali dodaje i da se ne očekuju veći problemi i poručio je medijima da nema mesta panici i zamolio je za profesionalnost u izveštavanju.
Sa druge strane, ukazao je da bi na Dunavu mogli biti ugroženi oni objekti koji su nelegalni i upozorio je vlasnike tih objekta da vode računa o instrukcijama koje će izdavati Štab za vanredne situacije.
Vučević je naveo da očekuje angažman i uključivanje svojih kapaciteta, kako lokalnih samouprava, tako i službi poput RHMZ, Srbijavode, Vojvodinavode.
Kada je Sektor za vanredne situacije MUP-a u pitanju, kaže da je insistirao kod potpredsednika vlade i ministra unutrašnjih posla Ivice Dačića, da Štab za vanredne situacije mora da ima redovan tok aktivnosti, da donosi sistemska rešenja i da mora redovno da zaseda, a ne samo kada su vanredne situacije.
„Dobra vest je da Srbijavode i Ministarstvo poljoprivreda, spremaju projekat za Obrenovac, koji će dobiti trajnu zaštitu, da nam se ne ponove nikada više one stvari kakve smo imali 2014. godine. Imaćemo projekat do jeseni sledećeg godine, o kompletnoj zaštiti Obrenovca“, rekao je premijer.
Izvor: RTV