Promenljivo oblačno, od nula do pet stepeni. Takvo vreme za izbornu nedelju najavljuje Republički hidrometeorološki zavod. Da li padavine stvarno utiču na izlaznost?
Ne bi se reklo, barem prema prethodnim izborima. Recimo, izlaznost 2016. bila je 56 odsto po kišovitom vremenu, a 2014. bila je 53 odsto po lepom martovskom vremenu.
Nedavno se temom bavio i beogradski Blic i sagovornici su izneli suprotstavljena mišljenja.
Neki kažu da lepo vreme ljude tera u prirodu i na izlete, pa upravo ono smanjuje izlaznost. Dok drugi kažu da već i pljusak može biti prepreka za birače da odu i glasaju.
Fama iz Sjedinjenih Država
U Sjedinjenim Državama su vremenski uslovi na izborni dan stalna tema. Kako je prošle godine pisao Njujork tajms, loše vreme diže socijalnu i psiholšku „cenu“ izlaska na izbore – potreban je veći napor.
Jusaku Horiuči, profesor na Dartmutu i koautor rada iz 2017. godine koji pokazuje kako vreme utiče na izlaznost, zaključio je da jedan inč (2,54 santimetra) kiše više nego što je uobičajeno obara izlaznost za jedan odsto.
Prema Horiučiju, sneg utiče manje. Inč snega više smanjuje izlaznost za oko pola procenta.
Pročitajte još Obradović i Veselinović za „Vreme“: Pobedićemo ubedljivo
Kakvo vreme je kome po volji?
U Americi obilne padavine smanjuju odziv birača koji favorizuju demokratske kandidate, pokazuju studije iz 2007. godine.
Pa tako Republikanci „navijaju“ za lošije vremenske uslove i kišu na dan izbora.
Još 2012. godine je anketa „Weather Channela“ pokazala da je veća verovatnoća da će pristalice Baraka Obame kiša demotivisati da izađu i glasaju, nego pristalice Mita Romnija, prenosi Vašington post.
U Srbiji je to pravilo skoro neprimenjivo. Uostalom, ovde se disciplina glasača ne deli po ideologiji, nego po godinama. Jer, osim ljudi koji su primorani da glasaju, najredovniji birači su uvek penzioneri.
M.S. (RHMZ, NYT, WP, Blic)
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com