Novo „Vreme“
Da li Srbija ide ka generalnom štrajku?
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Moldavske vlasti saopštile su da su razotkrile obuku stotina moldavskih državljana u Rusiji, Srbiji i Bosni i Hercegovini, u cilju destabilizacije pred predstojeće izbore. Ova otkrića uključuju veze sa kriminalnim grupama podržanim od strane Rusije
Moldavska policija saopštila je u četvrtak da je razotkrila program u okviru kojeg su se stotine državljana Moldavije obučavali u Rusiji da izazivaju nerede i građanske nemire. To je najnovija u nizu optužbi za miješanje uoči izbora u nedelju.
Pojedini građani, kako je saopšteno, obučavani su na teritoriji Srbije i Bosne i Hercegovine.
Glas Amerike se povodom navoda moldavskih vlasti obratio Vladi Srbije i Ministarstvu unutrašnjih poslova, od kojih iščekuje odgovor.
Moldavska policija je ranije ovog mjeseca saopštila da su kriminalne grupe, koje podržava Rusija, podmićivale birače i planirale da poremete predsjedničke izbore ovog vikenda, kao i referendum o aspiracijama zemlje za članstvo u Evropskoj uniji. Postojao je i plan da se zauzmu državne zgrade.
Rusija, koja optužuje prozapadnu vladu da postiče „rusofobiju“, odbacuje optužbe da se miješa u unutrašnja pitanja Moldavije, nakon što je ta zemlja ubrzala napore da izađe iz ruske orbite posle invazije na Ukrajinu u februaru 2022. godine.
Policija u Moldaviji saopštila je na konferenciji za novinare da se vjeruje da je grupa povezana sa odbjeglim biznismenom bliskim Kremlju, Ilanom Šorom, organizovala obuku za izazivanje nemira.
„Građani prisustvovali kulturnim događajima u Rusiji“
„Kancelarija tužioca za borbu protiv korupcije trenutno sprovodi istragu nekoliko krivičnih slučajeva povezanih sa pripremom masovnih nemira u interesu kriminalne zajednice“, rekao je tužilac Viktor Furtuna.
Šor, kojem su uvedene američke sankcije zbog navodnog mešanja u izbore u ime Rusije, odbacio je optužbe, kao i navode da je politički saveznik Rusije.
Vlasti navode da su građani od juna odvođeni na obuku u Rusiju, u grupama od oko 20 osoba. Više od 300 mladih iz Moldavije nedavno je posjetilo Rusiju. Naveli su da nameravaju da prisustvuju kulturnim događajima, ali su posetili kampove gdje su dobili instrukcije za nerede u Moldaviji, rekao je šef policije Viorel Černauțean.
Neki su obučavani u kampovima povezanim sa privatnim vojnim kompanijama na teritoriji Bosne i Hercegovine i Srbije, rekao je Černauțean.
Dodao je da je privedeno četvoro državljana Moldavije koji su učestvovali u programu obuke.
Zvaničnici su naveli da mogu da daju samo ograničene informacije zato što je istraga u toku. Policija je navela da ima dokaze da je kriminalna grupa povezana sa Šorovom strankom, koja je zabranjena.
Šor je ove godine nudio da plati ljudima da glasaju „NE“ na referendumu i da podrže rivala predsjednice Maje Sandu.
Već postoje pozivi da cela Srbija stane, ali se vodeći sindikati za sada na to nisu odvažili
Urednik KRIK-a Stevan Dojčinović smatra da je slučaj bivše državne sekretarke MUP-a od početka vođen tako da izbegne ozbiljne optužbe, a da dokazi o umešanosti Dijane Hrkalović u kriminalne aktivnosti nisu nikada postali deo zvanične optužnice
Učesnice radionica organizacije „Erste Stiftung“ proterane su iz Srbije uz obrazloženje da ugrožavaju bezbednost države i građana
Bivša državna sekretarka MUP-a Dijana Hrkalović osuđena je u Specijalnom sudu u Beogradu zbog trgovine uticajem. Sud je utvrdio da je zloupotrebila svoju funkciju kako bi uticala na policijske zvaničnike, ometala istrage i kršila zakon
Sindikati Republičkog geodetskog zavoda najavili su protest za 27. Januar zbog „represije uprave“ prema njihovom članstvu. Ubrzo se oglasilo rukovodstvo RGZ-a i negiralo te tvrdnje
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve