img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Gašenje gazdinstava

Ministarstvo će oprostiti poljoprivrednicima što ih je tuklo?

17. децембар 2024, 08:47 M.J.
Foto: Foto: Zoran Mrđa/FoNet / N1
Zlatko Kokanović i Predrag Veljković
Copied

Ministarstvo poljoprivrede tvrdi da će žalbe na rešenja za pasivan status gazdinstva Zlatka Kokanovića i Predraga Veljkovića ponovo razmotriti. Poljoprivrednici traže smenu celog vrha Ministarstva i premijera Vučevića, dok vlasti njihove probleme negiraju

Ministarstvo poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede saopštilo je da su Zlatko Kokanović i Predrag Veljković, posredstvom platforma eAgrar, u zakonskom roku podneli žalbe na rešenja za pasivan status svojih gazdinstava i „uzeće ih u ozbiljno razmatranje“.

Biće još jednom utvrđivano činjenično stanje u skladu sa zakonom kojim se uređuje opšti upravni postupak i zakonom kojim se uređuju podsticaji u poljoprivredi i ruralnom razvoju, a posle temeljne administrativne i inspekcijske kontrole biće odlučeno po žalbama, navelo je Ministarstvo.

Iz resornog ministarstva je navedeno i da su spremni da svim poljoprivrednicima, čija su gazdinstva stavljena u pasivan status, daju šansu da isprave nepravilnosti i preduzmu neophodne mere kako bi se taj problem rešio.

Poljoprivredno gazdistvo Zlatka Kokanovića iz pokreta Ne damo Jadar stavljeno je, rešenjem Ministarstva poljoprivrede – u pasivan status i to na pet godina. Kokanović, poljoprivednik i ekološki aktivista, jedan je od sedmoro lica koji su uhapšreni tokom blokade pruge Loznica-Zvornik.

U rešenju pristiglom 4. decembra, utvrđuje se pasivni status poljoprivrednog gazdinstva čiji nosilac je Predrag Veljković iz Pekčanica kod Kraljeva, koji živi od poljoprivrede.

Progon poljoprivrednika

Poljoprivrednici već neko vreme traže smenu celokupnog vrha Ministarstva poljoprivrede na čelu s ministrom Aleksandrom Martinovićem, skupštinskog Odbora za poljoprivredu na čelu s Marijanom Rističevićem i premijera Miloša Vučevića.

U petak, 13. decembra, održali su dvočasovnu blokadu Ibarske magistrale u Adranima kod Kraljeva, kao i proteste u Bogatiću i Loznici.

Kako je „Vreme” pisalo, poljoprivrednici zahtevaju smenu Rističevića, Marjanovića, ali i premijera koji je „lično garantovao sprovođenje sporazuma sa poljoprivrednicima“.

„Prema podacima Ministarstva poljoprivrede, 235 gazidinstava je stavljeno u pasivan status. Ministarstvo navodi i da nije u pitanju politički progon. Nas interesuje koliko je stočara među tih 235 gazdinstava stavljenih u pasivni status zato što su u njihovim slučajevima utvrđene malverzacije u kojima su učestvovali zajedno sa državom“, rekao je za „Vreme“ Dragan Kleut iz Saveza udruženja poljoprivrednika Banata.

On je objasnio da stočari poljoprivredno zemljište koje dobijaju u zakup na osnovu prečeg prava daju to isto zemljište protivzakonito u podzakup stranački podobnim poljoprivrednicima.

„Tako se kupuju glasovi za vlast. Tu nije reč o arima, međama ili stajnjaku, nego o hiljadama hektara poljoprivrednog zemljišta. Neka ministar poljoprivrede Aleksandar Martinović kaže u koliko takvih gazdinstava je poljoprivredna inspekcija utvrdila nepravilnosti i koliko njih je otišlo u pasivni status“, rekao je Kleut.

„U pasivan status zbog sitnica“

On je upozorio da u slučaju pasivnog statusa poljoprivrednik ne dobija subvencije od države ni za mleko, ni za priplodno grlo, ni za zemljište, i ne može da prodaje svoju robu.

„Pasivan status znači da su poljoprivredniku vezane ruke, odnosno, kada ga Ministarstvo poljoprivrede stavi u takav status poljoprivrednik je osuđen na propast“, rekao je Kleut.

„Savez udruženja poljoprivrednika Banata saopštenjem je pozvao Ministarstvo poljoprivrede da ne stavlja ljude u pasivan status do pet godina zbog minimalnih prekršaja. To nisu neki drastični prekršaji, radi se o tome da, na primer, neko nije očistio među sa komšijom ili nije očistio stajnjak na vreme. To su sitnice, Ministarstvo poljoprivrede to tendenciozno radi“, kaže Kleut.

Međutim, istakao je da su brojna gazdinstva otišla u pasivni status „upravo zbog takvih sitnica“.

„Nakon progona u kome je BIA hapsila i kidnapovala poljoprivrednike tokom nedavnih protesta, pojavio se novi progon, vrsta revanšizma i tendenciozno stavljanje poljoprivrednika u pasivan status koji znači da poljoprivredno gazdinstvo ne može da funkcioniše“, ocenio je Kleut.

Ministarstvo negira

Ministarstvo poljoprivrede je sve ove tvrdenje odbacilo i saopštilo da nisu tačni navodi da progoni poljoprivrednike.

„Ne targetiramo poljoprivredne proizvođače niti nad njima vršimo represiju, već isključivo postupamo u skladu sa zakonima i propisima države Srbije“, objavilo je Ministarstvo.

Ova institucija je navela da su Poljoprivredna inspekcija i Uprava za agrarna plaćanja od avgusta kod 1.580 registrovanih gazdinstava širom Srbije kontrolisale korišćenje podsticajnih sredstava za kvalitetna priplodna i tovna grla, premija za mleko i subvencija po hektaru obradive površine.

Početkom oktobra objavljeno je da je Bezbednosno-informativna agencija (BIA), u čijem opisu posla je zaštita državne bezbednosti, obavljala informativne razgovore sa pojedinim učesnicima i liderima protesta poljoprivrednika.

Tagovi:

Poljoprivrednici Predrag Veljković Zlatko Kokanović
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti

03.јул 2025. N. R. / I. M.

BLOG MUP: Skup podrške uhapšenim studentima u 29. novembra

Studenti u blokadi najavljuju velike akcije nakon prebijanja i privođenja studenata i profesora ispred Pravnog fakulteta u Beogradu

Novi broj „Vremena“

03.јул 2025. R.V.

Narod na barikadama: Goli pendrek i doba otpora

Građani Srbije su svakodnevno na barikadama ne samo uprkos režimskom nasilju – nego baš zbog njega. To je naslovna tema novog broja „Vremena“

Sloboodni univerzitet u Nišu

02.јул 2025. B. B.

Slobodni univerzitet u Nišu poručuje Vučiću da raspiše parlamentarne izbore

„Raspišite vanredne parlamentarne izbore, jer to je jedini način da se obezbedi povratak u institucionalni okvir i normalizuje društveni život“, zatražio je Slobodni univerzitet u Nišu od predsednika Srbije

Stav Evrope prema Srbiji

02.јул 2025. Dragoslav Dedović / DW

Nemački mediji: Hoće li Berlin konačno podržati demokratiju u Srbiji

Nemačka i čitava Evropska unija pomno posmatraju društveno-političku situaciju u našoj zemlji. Deluje da Vučić uskoro može da ostane bez podrške zapada

Sloboda mišljenja

02.јул 2025. M. L. J.

Slučaj autoprevoznika Jaćimovića: Odmazda vlasti i uništavanje života

Slučaj autoprevoznika Milomira Jaćimovića, kojem je vlast uništila posao, je pokazao kako se naprednjaci svete ljudima koji smatraju da im Ustav garantuje pravo da drugačije misle

Komentar

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević

Komentar

Igra blokadera i policije

Ako se akcije brzopoteznog postavljanja barikada i blokada istovremeno na mnogo lokacija i povlačenja kada dođe policija nastave, režim je nagrabusio

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure