Na konferenciji za medije misije ODIHR rečeno je da u kampanji bilo oštre retorike i zloupotrebe javnih sredstava.
Tela za nadzor medija su bila neefikasna tokom ovog izbornog perioda i REM je bio „pasivan“, navelo je ovo telo Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju. Kako se navodi, izbori su bili tehnički dobro organizovani ali su se odvijali u društveno i politički podeljenoj sredini.
Vođena je veoma polarizovana kampanja, bio je visok nivo negativne kampanje i širenja straha, naveli su međunarodni posmatrači.
„To što je bilo 5.600 posmatrača, uključujući punu misiju ODIHR-a, najbolje pokazuje da Srbija ima problema sa izborima. Ti izveštaji idu u izveštaj Evropske komisije i utiču na sve indekse Srbije, recimo Fridom hausa. Dakle, utiču na međunarodne ocene i odnos EU prema Srbiji“, kaže za “Vreme” Zoran Gavrilović iz Biroa za društvena istraživanja.
Kada je reč o izveštavanju medija o izborima u Srbiji, Gavrilović kaže da je ODIHR diplomatski utvrdio ono što tvrdi i organizacija iz koje dolazi.
“Mediji mahom provladini, građanska opozicija bila je zastupljena u medijima Junajted grupe, a desnica je bila marginalizovana”, prenosi Gavrilović medijske ocene.
Zabrinuti zbog uloge predsednika
Predstavnici misije ODIHR-a naveli su i da su zabrinuti zbog čestih i prevremenih izbora koji sprečavaju demokratske institucije da pravilno funkcionišu i daju rezultate.
Još jedna stvar koja je izazvala zbrinutost je uloga predsednika, koji nije bio kandidat ali je učestvovao u kampanji, što je jednoj listi dalo prednost, rečeno je na konferenciji.
Uočena je i sveprisutnost predsednika Aleksandra Vučića i pristrasan tretman u medijima.
„To ozbiljno podriva fer uslove u izbornom takmičenju jer bi predsednik trebalo da bude neutralna figura koja izražava nacionalno jedinstvo“, rekli su posmatrači.
Za nepravedne izborne uslove i navodne manipulacije glasovima rečeno je da su „vrlo ozbiljni problemi“ kojima moraju da se pozabave institucije Srbije.
Primećeno je, kako se navodi, grupno glasanje i narušavanje tajnosti glasanja.
„Videli smo ozbiljne neregularnosti, kao kupovinu glasova i stavljanje glasova u glasačke kutije“, rekli su predstavnici međunarodnih posmatrača.
EU prepustila prvi korak
Podsetimo, portparolka Evropske komisije Ana Pisonero izjavila je da se EU neće izjašnjavati o izborima u Srbiji dok misija Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju i Kancelarija za ljudska prava i demokratske insttucije (OEBS/ODIHR) ne iznesu preliminarne rezultate.
„Pratili smo veoma pažljivo izbore i uvek se uzdržimo od komentara dok OEBS/ODIHR ne daju preliminarnu ocenu, a to će biti kasnije popodne“, rekla je Pisonero na brifingu za medije, prenosi N1.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com