Grupe studenata iz svih krajeva Srbije pešače ka Beogradu. Krenule Nišlije i Subotičani, prate ih studenti iz Loznice, Kraljeva, Čačka, Užica, Kragujevca... U Smederevskoj Palanci pešacima iz Niša sprema se velelepan doček
Posle marširanja do Novog Sada, Kragujevca i Niša, studenti iz različitih krajeva Srbije pešače sada ka Beogradu, gde će se u subotu 15. marta održati veliki protest, možda i najveći do sada u istoriji moderne Srbije.
Grupe studenata krenule su iz Niša, Subotice, Čačka, Kraljeva i Užica. U ponedeljak (10. mart) na put kreću i studenti iz Loznice, a dan kasnije marš počinju i Kragujevčani.
Subotica
Prvi su u marš krenuli studenti iz Subotice u subotu 8. marta.
Oni su u ponedeljak (10. marta) put nastavili iz Srbobrana ka Novom Sadu.
Meštani Srbobrana su im priredili „oproštajnu zabavu” uz osveženje.
U Novom Sadu trebalo bi da im se priključi grupa studenta tamošnjeg univerziteta, da bi u četvtak (13. mart) zajedno nastavili ka Beogradu.
„Ide Niš, stiže Niš”
Na put dug 193 kilometra u nedelju (9. mart) uputilo se oko 500 studenata i srednjoškolaca iz Niša. Njihova početna tačka pešačenja bio je manastir Manasija, zadužbina despota Stefana Lazarevića u okolini Despotovca.
Prvog dana puta, oni su stigli do Svilajnca, gde su proveli noć u Sportskoj hali i Domu učenika Poljoprivredno-veterinarske škole, a u ponedeljak (10. mart), nastavili su put ka sledećoj tački – Smederevskoj Palanci.
U Smederevskoj Palanci im se priprema doček, a kako za „Vreme” kaže učiteljica u Osnovnoj školi ‘Vuk Karadžić‘ Jelena Kuzmanović, ljudi su se angažovali kako bi dočekali studente.
„Spavaće u školskim salama – u školama ‘Heroj Radmila Šišković‘, ‘Heroj Ivan Muker‘, ‘Vuk Karadžić‘ i u ‘Patizan sali‘”, kaže Kuzmanović za „Vreme”.
U pripremu dočeka studenta, osim meštana, uključile su se apoteka, kafići, restorani.
„Pravimo kolače, posnu i mrsnu hranu. Angažovali smo se svi, stalo nam je da dočekamo tu decu lepo”, govori Kuzmanović za „Vreme”.
Iz Smederevske Palanke, studenti i maturanti iz Niša uputuće se dalje ka Požarevcu, Smederevu, Pančevu, odakle će u petak (14. mart) krenuti u Beograd.
Iz Niša će u utorak 11. marta ka Beogradu krenuti i biciklisti.
Na petodnevni put dug 150 kilometara kreću u ponedeljak (10. mart) oko 13 časova i studenti iz Loznice.
Oni bi prvu noć trebalo da provedu u Prnjavoru, a zatim nastavljaju ka Šapcu, gde bi grupa trebalo da se sastane sa maturantima i da zajedno nastave put.
Čačak, Kraljevo i Užice Ibarskom magistralom
Put Beograda kreće i družina iz zapadne Srbije.
Studenti iz Čačka, Kraljeva i Užica pet dana će pešačiti Ibarskom magistralom.
„Iz centra u centar”
„Iz centra u centar” naziv je studentskog marša Kragujevac-Beograd koji će početi u utorak, 11. marta, a cilj je da studenti i maturanti pešice stignu u prestonicu u petak, veče pre velikog protesta u Beogradu 15. marta.
Pešačenje kragujevačkih studenata u blokadi, dugo 140 kilometara, počinje u utorak u 9.30 sa trga Slobode i Ulice Zorana Đinđića. Prvog dana oni će preći etapu kroz sela Malo Krčmare i Vučić do opštine Rača, gde će prenoćiti.
U sredu kolona mladih iz Kragujevca iz Rače pešačiće do Mladenovca kroz Bošnjane, Smederevsku Palanku i Kovačevac.
Trećeg dana studentskog marša za Beograd pešaci iz Mladenovca polaze ujutro i ići će kroz Šepšin, Umčare, Begaljicu do Grocke gde će i noćiti.
U petak će kolona pešaka studenata i maturanata iz Kragujevca iz Grocke poći prema Boleču, Kaluđerici i Beogradu. Dolazak u glavni grad Srbije predviđen je za petak (14. mart) oko 20 časova.
Pešačili su zatim studenti iz različitih krajeva zemlje i na protest koji je 15. februara održan u Kragujevcu, a isti scenario odigrao se i za protest koji je dve nedelje kasnije održan u Nišu.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Aleksandar Vučić je zbog pogoršanog zdravstvenog stanja prekinuo planiranu posetu SAD i odmah po povratku u Beograd zatražio lekarsku pomoć, saopštila je Ana Brnabić, uz napomenu da je bio planiran susret sa Donaldom Trampom
Odluka da se Novostima, nedeljniku srpske zajednice u Hrvatskoj, uskraćuje trećina dotadašnjeg finansiranja, dolazi nakon političkih poruka Domovinskog pokreta koji se time pohvalio kao ispunjenim obećanjem. Da li je u pitanju politička trgovina, obračun s manjinama, ili model po uzoru na Orbana
Na drugu godišnjicu nezapamćenog zločina koji je 3. maja 2023. potresao Srbiju, građani su se okupili ispred Osnovne škole „Vladislav Ribnikar“ kako bi odali počast ubijenim učenicima i školskom čuvaru. Minut ćutanja u 8.40 časova, tačno u vreme kada su pucnji odjeknuli pre dve godine, obeležen je i na nacionalnim televizijama
Navršava se 33 godine od stradanja pripadnika JNA u Dobrovoljačkoj ulici u Sarajevu, 2. i 3. maja 1992. godine, kada su ubijena 42 vojnika, 71 je ranjen, a 207 zarobljeno i mučeno u logorima. Posle više od tri decenije, podignuta je optužnica protiv deset lica za ove zločine. Obeležavanje godišnjice održava se u Istočnom Sarajevu i Sarajevu.
Srpski studenti su sto puta ponovili da je ovo maraton. Slično kao Adam Mihnjik osamdesetih u Poljskoj, kada je govorio o „dugom maršu“. Vlast u Srbiji je na putu kraja – samo treba imati strpljenja
Sa inkluzivnošću stvorenoj na plenumima, studenti bi trebalo da nastave i prilikom izbornog angažmana. Svaki glas je važan, svaki postotak dragocen. I niko tu nije suvišan, uključujući u nekom koraku i opoziciju – kakva god bila
Ko to pominje vanredne izbore kad rejting stranke na vlasti pada, a po svim istraživanjima Vučić nije najvažniji politički faktor u zemlji, već su to studenti?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!