
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Elena Koposova dobila je dopis MUP-a Srbije u kojem stoji da je ona „pretnja po nacionalnu bezbednost“ i da mora da napusti zemlju. Do sada je poznato 13 takvih slučajeva, ali moguće je da ih ima mnogo više, jer pogođeni često ne žele javno da istupaju
Početkom februara Elena Koposova dobila je dopis Ministarstva unutrašnjih poslova Srbije u kojem stoji da je ona „pretnja po nacionalnu bezbednost“ i da mora da napusti zemlju u roku 30 dana, prenosi Dojče vele.
U saopštenju za medije Rusko demokratsko društvo navodi da su podnete žalbe Elene Koposove protiv rešenja o povlačenju privremenog boravka sa nalogom da napusti zemlju u roku od 30 dana, kao i protiv rešenja o odbijanju zahteva za stalno nastanjenje.
Podsećaju da ova rešenja nisu nikako obrazložana, osim pozivanjem na „bezbednosnu procenu organa nadležnih za zaštitu bezbednosti“ Srbije, a jedini mogući pravi razlog je potpisivanje antiratnog obraćanja 6. marta 2022. godine.
Obična žena
Koposova se doselila u Srbiju pre pet godina, neupadljiva je žena: stara 54 godine, prevoditeljka, majka dvoje dece i, kako sama kaže, nikada nije bila stavrno politički aktivna.
Osim jednom. „Samo taj jedan put sam pre dve godine na Fejsbuku potpisala peticiju protiv ruskog napadačkog rata, inače ništa drugo.“ Sada njena dozvola boravka nije produžena.
U saopštenju piše da ona ne poriče da je u martu 2022. godine, na početku međunarodnog oružanog sukoba u Ukrajini, potpisala javno obraćanje sa željom da osudi napad Rusije na Ukrajinu i pozove građane na protesni skup koji se održao u Beogradu 6. marta 2022. godine.
“Pomenuto obraćanje odražava njene lične stavove, ali isti se podudaraju sa zvaničnom pozicijom Republike Srbije, koja je 2. marta 2022. glasala za Rezoluciju ES-11/1 UN kojom se od Rusije zahteva da odmah prestane sa pretnjom i upotrebom sile protiv Ukrajine i da odmah, potpuno i bezuslovno povuče sve svoje vojne snage sa teritorije Ukrajine u njenim međunarodno priznatim granicama”, navelo je Rusko demokratsko društvo.
Ministarstvo unutrašnjih poslova Srbije nije navelo razloge zašto Elena predstavlja pretnju po nacionalnu bezbednost.
Pritisak da Rusi napuste Srbiju
Koposova ni u kom slučaju ne želi nazad u Rusiju. Plaši se da bi kao proterana osoba, koja se kritički izjasnila o ratu, u Rusiji završila u zatvoru.
Zašto su odbili da joj produže dozvolu boravka? Koposova je uverena: „Iza toga sigurno stoji Kremlj. On vrši pritisak na Srbiju.“
Elena Koposova nije prva ruska državljanka koja doživljava progon u Srbiji. Sve više ljudi ne dobija dozvolu boravka s istim obrazloženjem. Pritisak na Ruse u egzilu u Srbiji raste.
Do sada je poznato 13 takvih slučajeva, saopštila je organizacija Rusko demokratsko društvo (RDS). Ali, moglo bi da ih bude još više, jer pogođeni često ne žele javno da istupaju.
Mnogi su joj savetovali da ćuti, priča Koposova. Ali ona ne želi da ćuti. Jer je, kaže, Srbija u međuvremenu postala njena domovina. Njena porodica je skoro dovršila gradnju kuće, deca govore srpski, idu u školu. Prošlog vikenda je mlađi sin bio pozvan na rođendan kod prijatelja iz škole.
Kako bi dobila na vremenu, Elena Koposova je uložila žalbu protiv odluke Ministarstva unutrašnjih poslova.
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve