
Propaganda
Demostat: Stiče se utisak da se Srbija guši u proruskoj propagandi
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
V.d. direktora Pošte trebalo je da bude nagrađen ambasadorskom pozicijom u Sloveniji. Dežela mu, međutim, još od avgusta nije izdala agreman
Srbija je zvaničnim kanalima 8. avgusta ove godine zatražila od Slovenije saglasnost da Zoran Đorđevića bude ambasador Srbije u Sloveniji. Međutim, piše slovenačko „Delo“, „Đorđević još nije dobio i neće dobiti saglasnost Slovenije da u toj zemlji postane ambasador Srbije“.
Nije moguće dobiti zvaničnu informaciju o dodeli agremana za Đorđevića, nastavlja slovenački list, jer Ministarstvo spoljnih i evropskih poslova „ne komentariše procedure za izdavanje dozvole šefovima diplomatskih misija u Sloveniji“. U principu, u slovenačkoj diplomatiji, dodela agremana sledi šest do osam nedelja od zahteva, ukoliko ona nije upitna.
To utvrđuju nadležne institucije, od Ministarstva spoljnih poslova, policije, pravosudnih organa, do slovenačke obaveštajno-bezbednosne službe. Prema saznanjima „Dela“, jedna od ovih institucija je izrazila formalnu rezervu prema Đorđeviću.
Prema članu 4. Bečke konvencije o diplomatskim odnosima država prijema, u ovom slučaju Slovenija, nije dužna da zemlji pošiljaoca obrazlaže razloge odbijanja pristanka. U ustaljenoj diplomatskoj praksi smatra se da je kandidat za ambasadora odbijen ako država domaćin ne izda sporazum u roku od devedeset dana od podnošenja zahteva. Nakon tri meseca, zemlja domaćin smatra kandidata za ambasadora nepoželjnom osobom, piše „Delo“.
Ministar za gafove i propuste
„Vreme“ je o sadašnjem v.d. direktoru Pošte Zoranu Đorđeviću pisalo u tekstu Ministar za gafove i propuste.
„Nije teško zamisliti da Aleksandar Vučić u naletu strasti uzme i raspiše neki konkurs za najlošijeg ministra u vladi Ane Brnabić. Konkurencija je jaka, pa je teško naslutiti ko bi pobedio, ali ministar za rad, zapošljavanje, socijalna i boračka pitanja Zoran Đorđević sigurno bi ušao u uži izbor“, posalo je „Vreme“ pre nego što je Đorđević „zglajznuo“..
Sadašni v.d. direktora Pošte Srbije u zvaničnoj biografiji navodi da je po obrazovanju master ekonomskih nauka, oblast međunarodno bankarstvo i finansije, zajednički program na engleskom jeziku Univerziteta Panteion, Atina, Grčka – Fakulteta za društvene i političke nauke i Fakulteta za međunarodnu ekonomiju, Beograd. Završio je Školu nacionalne odbrane – Visoke studije bezbednosti i odbrane, a svojevremeno je izjavio da je „u fazi prijave doktorske disertacije iz oblasti ekonomskih nauka, sa usmerenjem na finansijsku kontrolu, upravljanje, izveštavanje i reviziju, Univerzitet Privredna akademija, Novi Sad“.
U zvaničnoj biografiji tvrdi da je profesionalno iskustvo sticao na rukovodećim pozicijama u oblasti finansijskog i izvršnog menadžmenta u renomiranim domaćim i međunarodnim kompanijama (Comtrade, Kabel.X).
Vlasnik firmi
U Bazi imovine političara istraživačke mreže KRIK stoji da je pre nego što je 2013. postao ministar odbrane, Đorđević osnovao nekoliko firmi. Za državnog sekretara imenovao ga je tadašnji ministar odbrane Aleksandar Vučić 2012. godine. Tu je ostao i u vreme Vučićevog naslednika Bratislava Gašića. Nakon što je Gašić smenjen zbog seksističke izjave upućene novinarki televizije B92, Đorđević postaje ministar. Član je Glavnog odbora Srpske napredne stranke.
Imovina mu je u Malom Mokrom Lugu u Beogradu, gde se nalaze dve kuće i zemljište, a tamo je registrovao i firme koje je u međuvremenu ugasio.
Đorđević je kao predstavnik ofšor kompanije „KBX Consulting LLC“ iz Delavera, mesec dana nakon njenog osnivanja, potpisao ugovor o pokretanju kompanije „Telecraft“ u Srbiji u novembru 2008. godine. Partner u ovoj firmi bila je ofšor kompanija „Focus Group LLC“, takođe iz Delavera.
Novinari KRIK-a otkrili su da iza ove firme stoji izvesna Jasminka Komljenović. Srpska kompanija „Telecraft“ osnovana je na adresi Đorđevićeve kuće u Malom Mokrom Lugu, a on je postavljen za direktora. Upisano je da se firma bavila kablovskim telekomunikacijama. Manje od godinu dana nakon osnivanja, u junu 2009. godine kompanija je dobila javnu nabavku kod „Telekoma“ u pregovaračkom postupku bez javnog objavljivanja. Na ovom poslu firma je zaradila oko 88 hiljada evra i to je, kako otkriva KRIK, bio jedini posao ove kompanije. Đorđević je nakon toga, krajem 2009. doneo odluku da se pokrene gašenje firme „Telecraft“ i postao likvidacioni upravnik. Ugašena je u martu 2010. godine. Delaverska kompanija koja je Đorđevića postavila za direktora još uvek je aktivna.
Ne treba izostaviti ni tvrdnju dnevnog lista „Blic“ iz 2015. godine da je „pre državne funkcije bio stranački vozač guvernerke Jorgovanke Tabaković“, mada se ovaj podatak ne pojavljuje ni na jednom drugom mestu.
M.N./Delo/Arhiv Vremena
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Rezultati monitoringa Demostata pokazuju da na srpskim televizijama ima mnogo više priloga koji zastupaju rusku stranu, a dа је manja minutaža posvećenu Ukrajini
„Nedopustivo je da huligani i nasilnici isteruju pravdu po svojim uličarskim pravilima“, napisao je predsednik Srpske napredne stranke Miloš Vučević povodom odluke suda u Novom Sadu kojom su i preostala trojica aktivista puštena iz zatvora u kućni pritvor
Aktivistima Mladenu Cvijetiću, Srđanu Đuriću i Davoru Stefanoviću iz Pokreta slobodnih građana umesto zatvorskog odeređen je kućni pritvor uz elektronski nadzor
Dok „studenti koji žele da uče“ najavljuju štrajk glađu, predsednik SNS-a Miloš Vučević im s malih ekrana poručuje: jedite, deco. Sve deluje kao dobro poznata predstava u kojoj se znaju i režija i publika
Mladi naučnici iz Prve kragujevačke gimnazije po svemu sudeći neće moći da brane titulu prvaka na svetskom takmičenju Lego igara na Floridi – zato što nemaju novac za put i smeštaj. Vlast koja šakom i kapom deli milione za mitinge i besplatne pljeskavice, za taj problem nema sluha
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve