img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Ministar finansija

KRIK: Siniša Mali školuje decu za 250.000 evra iz sumnjivih izvora

06. мај 2025, 09:39 M. J.
Ministar finansija Siniša Mali Foto: Tanjug/Sava Radovanović
Siniša Mali: Za školovanje dece platio 235.000 evra
Copied

Ministra finansija i bivšeg gradonačelnika Beograda Sinišu Malog školovanje dece u prestižnoj privatnoj školi u Beogradu koštalo je preko 235.000 evra – više nego duplo od onoga što je od svoje plate mogao da zaradi

Troškovi škole dece ministra finansija su plaćeni novcem sumnjivog porekla koji se slio iz nekoliko misterioznih ofšor kompanija, otkrivaju novinari KRIK-a i OCCRP-ja.

Prateći trag novca, novinari otkrivaju da se iza jedne od tih ofšor firmi krije lično Mali, iza druge je domaći privrednik nepoznat široj javnosti, dok je treća blisko povezana sa međunarodnom grupom „Comita” sa sedištem u Moskvi. U Srbiji, „Comita” sarađuje sa firmama Ivana Bošnjaka i Stojana Vujka, vlasnika „Milenijum tima”, bliskih vladajućem SNS-u.

„Naša deca idu u privatnu školu i troškove za sve troje dece – 60.000 evra na godišnjem nivou, snose moji prijatelji. Prijatelji koji finansiraju moju decu su prijatelji koje sam upoznao u inostranstvu, koji nemaju veze sa Srbijom“, rekao je 2016. godine tadašnji gradonačelnik Beograda Siniša Mali na sudu.

Mali, koji se nedavno pre toga razveo, izjavio je ovo u jednom od postupaka koji je vodio protiv svoje bivše supruge, podseća KRIK. Njegova mesečna plata u to vreme bila je oko 1.000 evra i nikako nije mogao da priušti ovu skupu privatnu školu. Advokat njegove bivše supruge pokušao je tada da ga pita koji su to prijatelji koji plaćaju školu gradonačelnikove dece, ali je sudija zabranila ovo pitanje. Odgovor je ostao misterija, do danas.

KRIK i novinarska mreža OCCRP sada otkrivaju detalje o tome kako je Siniša Mali finansirao skupoceno školovanje svoje troje dece u International School of Belgrade (Internacionalna škola u Beogradu). Školarine su se razlikovale od godine do godine, predškolsko i prvi razredi su jeftiniji od viših, a gradonačelnikova deca su u školu pošla različitih godina – tako je sedam godina njihovog školovanja, prema računici KRIK-a, koštalo oko 235.000 evra.

Koliko je to skupo

Godišnja školarina za samo jednog učenika košta gotovo duplo više od godišnje plate gradonačelnika Beograda. Ali to nije sprečilo Sinišu Malog – sadašnjeg ministra finansija Srbije i bliskog saveznika predsednika Aleksandra Vučića – da obezbedi da njegova deca pohađaju ovu elitnu privatnu školu.

Da bi to postigao, Mali je, kako navodi KRIK, morao svoj kućni budžet da dopuni sumnjivim i netransparentnim prilivima novca koji su stigli sa različitih ozloglašenih ofšor lokacija. Novac za školarine njegove dece uplatile su tri misteriozne kompanije koje su registrovane po državama u kojima je lako sakriti njihovo vlasništvo.

Ipak, dokumenta do kojih su došli novinari KRIK-a i OCCRP-a – iz Agencije za sprečavanje korupcije, ali i iz ofšor lokacija – donose detalje o tome kako je ova operacija izvedena.

Iza jedne od tih kompanija, kako otkriva KRIK, krije se lično Mali – a ne njegovi „prijatelji” kako je rekao na sudu. Ova kompanija, „Alessio Investment” sa Britanskih Devičanskih Ostrva, uplatila je školi više od 130.000 evra. Ta firma je, inače, povezana sa koruptivnim poslom od pre dve decenije – preko nje je porodica Mali nelegalno prisvojila 10 hektara državne zemlje nadomak Vršca, o čemu je KRIK ranije pisao.

Oko 50.000 evra za finansiranje školovanja dece Malog stiglo je od ofšor firme „Avant Trade Technical Limited” sa Kipra, usko povezane sa međunarodnom grupacijom „Comita” sa sedištem u Moskvi. Ova grupacija se na evropskom nivou bavi izgradnjom gasovoda, a u Srbiji su poslovali sa sestrom firmom srpskog građevinskog giganta „Milenijum tima” – kompanije već poznate po vezama sa Malim.

Tagovi:

KRIK Milenijum tim Ofšor Siniša Mali
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Protesti i blokade

11.јул 2025. K. S. / I. M.

Pobuna u Srbiji: Podrška Đokovića i episkopa žičkog Justina

Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo

Blokada Autokomande

11.јул 2025. I.M.

„Zovem se Marko“: Policajac na Autokomandi skinuo fantomku nakon skandiranja (Video)

Na protestu kod Autokomande, građani su u više navrata uzvikivali „Skinite fantomke“, zahtevajući od policije da otkrije identitet prisutnih službenika. Jedan policajac je na taj zahtev odgovorio – predstavio se imenom, skinuo masku i ušao u dijalog sa okupljenima

Tenis

11.јул 2025. I.M.

Novak Đoković: Stojim uz mlade i narod, užasne su scene

Nakon poraza u polufinalu Vimbldona Novak Đoković poslao poruku u vezi sa sadašnjom situacijom u Srbiji

Protest „Vidimo se na Vidovdan“: Početak otvorenog građanskog bunta

Studentski protesti

11.јул 2025. T. S.

„Okončanje Vučićeve trinaestogodišnje vladavine neće biti lako“

Nezavisni ruski portal Insajder opisuje studentske proteste u Srbiji kao najdugoročniji i najuporniji otpor Vučiću do sada. Demonstranti su sve organizovaniji, a vlast sve brutalnija

Aleksandar Vučić: Idejni tvorac paralelnih delova društva

Štrajk advokata

11.јул 2025. T. S.

Ako advokati ne slušaju, napravićemo nove: Vučić najavio formiranje „advokata 2.0“

Predsednika Srbije Aleksandra Vučića „baš briga“ za trodnevni štrajk advokata, nezadovoljnih zbog određivanja pritvora njihovom kolegi. Uostalom, posle studenata, profesora i novinara, Vučić će pokrenuti inicijativu da se oforme „advokati 2.0“

Komentar

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm

Komentar

Požari i poplave u rajhu korupcije

Srbija nije spremna za požare, oluje i poplave, ali je predsednik Aleksandar Vučić spreman da od svega napravi propagandu

Nemanja Rujević

Komentar

Policijska tortura: Zašto se tužilaštvo i MUP prave ludi?

Policajac i policajka su snimljeni dok su u pokušaju iznude studentkinju čupali za kosu. To je klasičan primer mučenja i torture, grubo kršenje zakona za koje bi morali da snose posledice

Davor Lukač
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure