Ministarka rudarstva i energetike Dubravka Đedović Handanović otvorila je uz prisustvo novinara kontakt centar Vlade Srbije preko kojeg će građani moći da se informišu o projektu „Jadar“. Centar je počeo sa radom u petak u devet časova, bar je tako najavljeno.
Ministarka Đedović je lično do 10 sati odgovarala na pitanja građana.
I mi smo hteli ministarki ili nekom od „stručnjaka“ iz oblasti rudarstva, zdravstva i ekologije da postavimo nekoliko pitanja pitanja koja muče građane, pa smo okrenuli navedeni broj telefona 0800/37-37-37.
Linija se, međutim, nakon uspostavljanje veze neprekidno prekidala, a jednom nam je metalni ženski glas saopštio da smo „izabrali nepostojeći broj“.
Najbliže razgovoru sa stručnjacima u kol centru bili smo kada nam se javila automatska sekretarica: „Izabrali ste centar Vlade Republike Srbije gde možete dobiti informacije sa projektom ‘Jadar’. Radi unapređenja usluge, ovaj razgovor može biti snimljen. Naš cilj je da sprečimo širenje dezinformacija o projektu i pružimo prave informacije. Zato vam stručnjaci iz oblasti rudarstva, zdravtsva i ekologije stoje na raspolagan ju svakog radnog dana od 9 do 15 časova. Uskoro će vam se javiti operater. Hvala na strpljenju“.
Uprkos ogromnom strpljenju, niko nam se nije javio. Nakon nekog vremena usledila bi tišina od nekoliko sekundi, a zatim bi se veza prekinula.
Đedović prekinula vezu na pitanje o protestima
Reporterka televizije N1 imala je više sreće. Njoj se zaista javila ministarka Đedović Handanović, odgovorila na nekoliko pitanja, ali je prekinula vezu kada su pomenuti protesti protiv rudarenja litijuma.
Na pitanje da li još negde postoji rudnik litijuma usred naseljenog plodnog područja, ministarka je govorila o rudnicima u Australiji i Čileu, a Jadar poredila sa budućim rudnikom u Francuskoj.
Objasnila je da je preko 150 ljudi dalo dozvolu, prodalo ili ustupilo svoje zemljište da bi se nastavila istraživanja i dodala da ne postoji potreba da se vrši dodatno raseljenje lokalnog stanovnišva.
Upitana gde Rio Tinto posluje bez greške, ministarka je rekla da ne poznaje u detalje njihovo poslovanje i da kod kompanije te veličine „dolazi do izazova“.
„Za nas je bitno da se mi nalazimo na evropskom kontinentu, mi smo zemlja koja pristupa Evropskoj uniji, iste standarde zahtevamo od kompanije kao da smo članica EU“, kazala je Đedović Handanović i dodala da država želi da se standardi primenjuju kao da smo u Finskoj ili Portugalu.
Kada je u pitanju količina sumporne količine koja će se dnevno koristiti za obradu rude, ministarka je rekla da će se godišnje koristiti manje nego što se sada koristi u Srbiji u farmaceutskoj i hemijskoj industriji.
I kada je ministarka htela da završi razgovor, reporteka N1 upitala ju je za proteste protiv litijuma koji se održavaju širom Srbije, i kako na njih reaguje. Umesto odgovora usledilo je „hvala, hvala“ i onaj dobro poznat signal koji znači kraj veze.