
Nemačka
Strani studenti kao izvor prihoda
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić rekao je da će konsultacije o mandataru za sastav nove vlade početi u ponedeljak. Te "konsultacije" su, kao i prethodne, predstava za javnost. Šta o tome misli opozicija
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je informaciju o početku konsultacija za formiranje nove Vlade, odnosno mandataru, izneo gostujući na RTS-u pre pet dana.
„Počinjem konsultacije o sastavu nove vlade u ponedeljak (31. marta), videćemo šta će reći oni koji imaju većinu – žele li da formiraju vladu ili žele da idu na izbore“, rekao je on.
Nakon što je Branko Ružić za „Vreme“ izjavio da bi najbolje bilo da sledeća Vlada bude poput prelazne, Vučić je rekao da postoji mogućnost da SPS formira većinu sa nekom drugom političkom opcijom.
„Možda SPS-u obezbedi većinu sa nekim drugim, sa takvim stavom. Možda, a možda i ne bude. Biće to teško, ali svejedno“, rekao je Vučić.
Kako god, za sada je samo Socijalistička partija Srbije potvrdila da će koalicija okupljena oko te stranke otići na konsultacije sa Vučićem.
Šta kaže opozicija
Poziv na konsultacije nije upoućen pojedinačno opozicionim političkim partijama, već samo nosiocima lista sa decembarskih izbora, u ovom slučaju liste Srbija protiv nasilja, kažu za „Danas“ iz opozicije.
Predsednik stranke Srbija centar (Srce) i narodni poslanik Zdravko Ponoš ističe da Vučićeva namera da Vučevićevu Vladu zameni nečim „sličnim pokazuje njegovu neodgovornost i nespremnost da omogući izlazak zemlje iz duboke krize”.
Vučić formiranjem nove vlade na starim temeljima samo pokušava da kupi vreme, a Ponoš ističe da Srce neće davati legitimitet nikakvom „izigravanju demokratskih procedura, a nekakve konsultacije sa Vučićem su ništa više od toga”.
Potpredsednik Nove demokratske stranke Srbije Dejan Šulkić kaže da se delegacija Srpske koalicije NADA neće odazvati pozivu na konsultacije.
„Režim Aleksandra Vučića, koji sada poziva tobož na neke konsultacije posle 13 godina vlasti, građanima Srbije zaveštao je državu sa bitno suženim teritorijalnim suverenitetom, veoma zavisnom dužnickom pozicijom, korumpirane institucije, s jedne strane, i demografski ugroženu populaciju”, kaže on.
Predsednik druge partije u koaliciji NADA, Pokreta za obnovu Kraljevine Srbije, Dragoslav Mihailović je saglasan sa ocenom da je jedino rešenje krize u društvu u oslobađanju medija i održavanju slobodnih izbora koje jedino prelazna Vlada može da obezbedi.
„Odlazak na konsultacije kod čoveka koji pet meseci neće da ispuni studentske zahteve je bespredmetan i niko iz opozicije neće tamo otići. Odluče li se na formiranje nove Vlade ili izbore pod ovim uslovima, SNS će ponovo gurnuti prst u oko celoj Srbiji i produbiti krizu”, ističe on.
Sličnog mišljenja je i narodni poslanik i predsednik Pokreta slobodnih građana Pavle Grbović koji kaže da bilo koji poziv koji ne uključuje razgovor o prelaznoj vladi, za njegovu stranku nije prihvatljiv.
„Nismo zainteresovani za statiranje u predstavi jer to ne bi donelo ništa dobro našem društvu. Ideja da se prostim personalnim promenama prevaziđe ova kriza je unapred osuđena na propast i zbog toga je neophodna korenita promena pristupa”.
Produbljivanje krize
Poslanica Ekološkog ustanka Danijela Nestorović kaže da je taj pokret izneo svoj stav u pogledu pitanja prelazne Vlade te dodaje da je neprihvatljivo i nezamislivo „sa lopovima i kriminalcima” dogovarati pošten posao.
„Samim tim, potpuno nam je nezamislivo da sedimo na nekakvim konsultacijama sa šefom OKG. Širenjem razdora, netrpeljivosti i mržnje taj isti čovek koji je na funkciji predsednika države zaslužuje krivičnu prijavu za krivično delo izazivanja nacionalne, verske mržnje, razdora i netrpeljivosti i osudu za isto delo” tvrdi Nestorović.
Narodni poslanik Narodnog pokreta Srbije Aleksandar Ivanović kaže da je predsednik te partije Miroslav Aleksić dobio poziv od predsednika Srbije za razgovor oko mandatara.
„Stav NPS-a, koji je usaglašen sa kolegama iz parlamentarne opozicije, koja je stala iza predloga prelazne vlade narodnog poverenja, je da se nećemo odazvati tom pozivu jer je on samo kontinuitet naprednjačkih vlada i produbljivanje ionako ogromne društvene krize u kojoj se nalazimo”.
Izvor: Vreme/Danas
Jedna nova studija pokazuje da strani studenti daju ogroman doprinos nemačkom budžetu, ako ostanu da rade, ali i tamo je kriza
U Agenciji za privredne registre upisana su dva novoosnovana udruženja koja imenima podsećaju na naziv budućeg pokreta predsednika Srbije Aleksandra Vučića - Pokret za narod i Pokret za narod i državu, sa istim sedištem i istim zakonskim zastupnikom
Na zgradu Pošte Kosova u Zvečanu bačene su ručne bombe. Za počiniocima traga kosovska Antiteroristička jedinica
Studenti u blokadi tvrde da njihovi zahtevi nisu ispunjeni, vlast da jesu. Studenti ne žele da odustanu od borbe, vlast čini sve ne bi li pobunu koja se proširila na čitavo društvo ugušila. Studenti kažu da vlast povećava stepen nasilja
Kako je Srpska pravoslavna crkva oblikovala kulturu sećanja poslednjih decenija? Zašto je Peti oktobar bio praznik za Crkvu i kako je Vučić opet sabio SPC u ćošak? O tome u novoj knjizi piše Karin Roginer Hofmajster
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve