Sa gigantskog sovjetskog spomenika u Kijevu skinuti su srp i čekić i postavljen ukrajinski trozubac. Ukrajina teži ka tome da izbriše istorijske veze sa SSSR i Rusijom
Ukrajina rat protiv ruske invazije ne vodi samo na bojnom polju, već i u domenu simbola koji podsećaju na veze između dve države. Tako većinski pravoslavna Ukrajina zvanično Božić neće slaviti kao do sada 7. janura, već 24. decembra.
U tom duhu 6. avgusta je sa gigantskog sovjetskog spomenika „Majka domovna“ skinut komunistički simbol srpa i čekića i postavljen simbol ukrajinskog trozubca. Sve treba da bude spremno do Dana nezavisnosti Ukrajine 24. avgusta kada će ovaj spomenik i zvanično biti preimenovan u „Majka Ukrajina“.
Russia Ukraine WarFoto: AP Photo/Jae C. Hong
„Dogodilo se. Ukrajinski trozubac je na svom mestu. Bio je to složen, odgovoran, istorijski projekat. Hvala svima koji su ovo učinili – donatorima, projektantima, graditeljima, kiparima, zaposlenim u Ratnom muzeju, svima koji su navijali za ove promene i podržavali ih“, napisao je na društvenim mrežama bivši ministar kulture Ukrajine Oleksandr Tkačenko, a prenosi RSE.
Spomenik „Majka domovina“, tj. „Majka Ukrajina“, nalazi se na području Nacionalnog muzeja istorije Ukrajine u Drugom svjetskom ratu. Izgrađen je 1981. godine i smatra se najvišim spomenikom u Evropi.
Istorija spomenika
„Majka Domovina“ (na ruskom Родина-мать) je kolektivno ime za nekolicinu golemih spomenika koji su bili izgrađeni u različitim gradovima Sovjetskog Saveza. Svi su bili posvećeni sovjetskoj pobedi u „Velikom domovinskom ratu“, tj. pobedi SSSR u Drugom svetskom ratu.
Russia Ukraine WarFoto: AP Photo/Efrem Lukatsky
Najstariji takav spomenik je na Piskarevskom spomen-području i groblju u Petrovgradu. Svečano je otvoren 1960. godine, a posvećen je svima poginulima i stradalima za vreme opsade Lenjingrada.
Spomenik „Majka domovina“ u Kijevu visok je 62 metra, a zajedno sa postoljem dostiže visinu od 102 metra. Predstavlja ženu koja u ruci drži 16 metara velik i 9 tona težak mač, a u drugoj štit sa sovjetskim grbom težak 13 tona. Cela konstrukcija teška je 450 tona.
Spomenik se nalazi se nedaleko od Dnjepra i deo je Nacionalnog muzeja istorije „Velikog domovinskog rata“ 1941-1945. Ceo kompleks je 1981. godine otvorio tadašnji sovjetski generalni sekretar Leonid Brežnjev.
J.H./RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Nakon što je predsednik Srbije javno doveo u pitanje zakonitost učešća rektora Vladana Đokića na studentskoj izbornoj listi, rektor je odgovorio da mu je kao građaninu i profesoru zagarantovano pravo da bude biran. On tvrdi da političko angažovanje nije u suprotnosti sa akademskim integritetom, sve dok se odvija van univerzitetskih institucija
Izjava predsednika Aleksandra Vučića da će SNS blokirati sudove u Novom Sadu otvara ozbiljna pitanja o odnosu izvršne vlasti prema nezavisnosti pravosuđa. Dok se sudovi optužuju za „nepravdu“ i „obojenu revoluciju“, predsednik šalje poruku koja sve manje liči na institucionalni dijalog, a sve više na otvoreni obračun sa svima koji mu nisu lojalni
Apelacioni sud u Novom Sadu delimično je usvojio žalbu branilaca uhapšenih aktivista i odredio kućni pritvor sa elektronskim nadzorom za Mariju Vasić, Lada Jovovića i Lazara Dinića. Njima je zabranjena upotreba telefona, interneta i kontakti sa drugim osobama, a mera će trajati do 20. avgusta.
Ruska federalna služba bezbednosti odgovorila je, posle više od mesec dana, na pitanje „Vremena“ o tome da li su u Srbiji ispitivali dešavanja 15. marta u 19:11 časova u centru Beograda
Profesorka sociologije Marija Vasić i dalje štrajkuje glađu u Specijalnoj zatvorskoj bolnici u Beogradu, gde je smeštena na psihijatrijsko odeljenje. Njen advokat Aleksandar Petrović upozorava da Vasić ne može da hoda, da prima infuziju i antibiotike, ali da je odlučna da istraje dok sud ne odluči o sudbini pritvorenih aktivista.
Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci
U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena
Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!