Mediji
Potvrđene kandidature za Savet članova REM
Članovi Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje usvojili su sa 11 glasova za i četiri glasa protiv listu predloženih kandidata
Pohvale dr Dragana Milića na račun premijera Miloša Vučevića uzbunile su lidere opozicije koji se odavno pribojavaju da je doktor iz Niša „trojanski konj“ vlasti. Sa druge strane, čini se da predsedavajući Pokreta za decentralizaciju Srbije nije po volji ni vladajućoj koaliciji. Zašto?
Lider novoformiranog Pokreta za decentralizaciju Srbije dr Dragan Milić izneo je tokom sednice Skupštine grada Niša pohvale na račun premijera Miloša Vučevića, rekavši da je on „vrhunski vodio Novi Sad“ i da je kao nagradu za to dobio premijersko mesto.
Milić je sa govornice kolegi iz opozicije Đorđu Stankoviću (NPS), koji se protivi ideji ukidanja opština u Nišu, rekao da će cela Srpska napredna stranka podržati tu ideju grupe građana „Doktor Dragan Milić“. On je zatim pročitao Vučevićevu izjavu iz 2019. godine, kada je kao gradonačelnik Novog Sada rekao da se ne zalaže za podelu tog grada na opštine „jer bi se time još više zakomplikovalo donošenje pojedinih odluka na lokalnom nivou“. Kao primer lošeg rešenja, Vučević je tada naveo upravo Niš.
„Zahvaljujem se gospodinu Vučeviću na podršci stavu grupe građana ‘Doktor Dragan Milić‘, na podršci našoj ideji i ne sumnjam da će je SNS podržati, jer je gospodin Vučević video katastrofu i kataklizmu da se Novi Sad deli na opštine. Čovek je vrhunski vodio Novi Sad, za nagradu je dobio premijersko mesto, a kod nas mi ne možemo da dobijemo bukvalno ništa. Prema tome, morate da naučite i u SNS-u, ovom niškom, kako treba da se bori za svoj grad, prepoznaće vas neko u tom Beogradu, verujte mi”, rekao je Milić sa govornice.
Alarm za opoziciju
Milićeva izjava izazvala je kritike dela opozicione javnosti, a reagovao je i šef novosadskog odbora SSP-a Vladimir Vrsajkov koji je od Milića zbog ovih reči zatražio izvinjenje.
Ipak, Milić za „Danas“ tvrdi da su njegove reči upućene Đorđu Stankoviću ironične, a da je isečak njegovog govora izvučen iz konteksta. On, pak, ponovo ponavlja da je Vučevićeva odluka da ukine opštine u Novom Sadu dobra.
„Opština u Nišu ima ukupno pet, u Novom Sadu ih nema. U Nišu tih pet opština glođu, jedu i proždiru budžet građana Niša od preko milijardu dinara”, pojašnjava on.
Tako je Milić postao svojevrstan fenomen – opozicionar koji hvali poteze vlasti gotovo je neviđena pojava u novijoj istoriji Srbije.
Naravno, isti je slučaj i sa druge strane – Srpska napredna stranka protiv opozicije vodi kontinuirani rat, što iz poslaničkih klupa, što putem tabloida. Dve strane tako su oštro polarizovane da je, ukoliko se neko nađe u sredini, vrlo verovatno da će i sam biti tema napada sa različitih strana.
Niški doktor je kao opozicionar – kad opozicija već mora da postoji – svakako po meri Vučićevog sistema: naprednjake ništa toliko ne uzrujeva kao masovni protesti protiv krađe izbore – doktor je izričito protiv demonstracija; SNS je potpuno centralizovao Srbiju, protivno osnovu svakog demokratskog uređenja, a evo ga i Milić, koji bi da centralizuje Niš.
Drugačiji metodi
Milić je na srpsku političku scenu uveo drugačiji pristup, kojim se obraća kolebljivim glasačima SNS-a i SPS-a – „ne napada direktno Aleksandra Vučića, koga oni vole, napada niže ešalone vlasti, koje i oni mrze, ne podržava proteste kojima se oni protive… I ova izjava oko Vučevića mi se uklapa u taj šablon“, ocenio je na društvenoj mreži Iks politikolog Branislav Ivković.
Bojan Klačar, programski direktor Cesida, kaže za „Blic“ da je Milićeva smišljena tehnika – da ne bude opozicionar identičan većini etabliranih pretendenata na vlast.
„On to svesno neće, to je je njegova strateška odluka i ne želi da neguju kritiku po svaku cenu. I zbog toga je ta njegova taktika naišla na osudu, ne uklapa se u projektovanu sliku koju daje opozicija“, napominje Klačar.
On dodaje da su i vlast i opozicija „vrlo kritični ako se akteri ne ponašaju shodno okvirima koje su zadali“.
„Opozicija ima okvire, biti uvek vlasti, biti uvek za proteste, potencirate određene teme, i svaki akter koji se me uklapa u to biva kritikovan. Zbog toga se njegove izjave ne dopadaju nikome, a naročito opoziciji“, ističe Klačar.
Koliko god da je Milićev pristup drugačiji, rezultati su mu isti kao kod preostalog dela opozicije, ako se opštinska vlast u Medijani ne računa u glamuroznu pobedu. Nakon što je insistirao na tome da su na nivou grada izbori pokradeni, „mudro“ je pobedu praktično bez borbe, uz ritualno podnošenje tužbi, prepustio naprednjacima.
Šta o optužbama kaže Milić
U nedavnom razgovoru za „Vreme“ Milić je odgovorio na optužbe da su on i PODES „trojanski konj“ vlasti i pozvao da svi koji misle tako ne glasaju za PODES i „spasu svoju dušu“.
„Ako smo ‘trojanski konj’ objasnite mi zašto smo na Medijani pravili vlast sa opozicijom, a ne sa Srpskom naprednom strankom? ‘Trojanski konj’ bio je u beogradskoj opštini Stari grad, i na drugim mestima. Nigde osim u Medijani nije opozicija formirala vlast, zato što smo ih pregazili kao plitak potok i naneli im brutalan poraz. Da smo mi ‘trojanski konji’ valjda bismo pronašli neki izgovor za saradnju sa SNS-om, pa im sad Medijana smeta“, kazao je Milić.
On je podsetio da PODES neki nazivaju populistima jer su ukinuli službena vozila i reprezentacije po kafanama.
„Ponavljam, ko želi da političari voze ‘audije’ A6, A8 i A12, neka glasa za te partije, a ne za ‘populističke’ stranke. Svi su se pomalo uplašili, kada se pojavi nova snaga na političkoj sceni, nju odmah moraju da optuže, uprljaju i popljuju zato što se plaše da će ta stranka oteti glasove. To više govori o njihovoj nesigurnosti u sopstvenu politiku, nego što govori o nama“, dodao je Milić.
Saradnja sa svima koji su za promenu vlasti
U istom razgovoru, niški opozicionar je istakao da je PODES spreman za saradnju sa „svakim ko je za promenu ove vlasti“.
„Meni desne stranke nisu bliske, a mi smo predominantno stranka centra, možda malo ulevo, jer se zalažemo za besplatno školovanje i besplatno lečenje. Ipak, svaka stranka koja želi da vrati državu narodu je za nas saveznik“, rekao je Milić.
On je objasnio da to podrazumeva saradnju „sa svakim ko želi da raskrsti sa kriminalom duboko ukorenjenim u svim državnim institucijama“ i sa svakim ko želi „da se poštuju Ustav i zakoni ove države“.
Dodao je da će PODES-u biti saveznik „svako ko želi da ovo bude zemlja prava, a ne privatna ili partijska svojina“.
„Naš program je – da se ljudima vrati dostojanstvo“, zaključio je Milić.
Nije objasnio kako može da dođe do bilo kakvih promena ako kažeš da si pobedio na izborima u korumpiranoj državi u kojoj ne vlada pravo, da si pokraden, a onda sve što radiš je da polažeš nade u baš takvu pravnu državu.
Izvori: Danas/Blic
Članovi Odbora Skupštine Srbije za kulturu i informisanje usvojili su sa 11 glasova za i četiri glasa protiv listu predloženih kandidata
Studenti su na plenumu ispred Skupštine Novog Sada izglasali nepoverenje predsednici gradskog parlamenta Dini Vučinić i gradonačelniku Milanu Đuriću
Za sve koji su bili skeptični u vezi studentskih blokada za Novu Godinu, stiže poruka: „Nema Nove, za staru ste nam dužni“. U Beogradu, Novom Sadu i Nišu studenti će jedan od najradosnijih praznika provesti - u potpunoj tišini
Vladimir Kecmanović je osuđen na 14,5 godina robije, a Miljana Kecmanović na tri godine zatvora. Instruktor iz streljane je osuđen na 15 meseci zatvora zbog lažnog svedočenja
Tužilaštvo podiglo optužnicu zbog pada nadstrešnice na ulazu u Železničku stanicu Novi Sad, kada je poginulo 15 osoba
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve