
Predsednik Srbije
Vučić će abolirati devojku koja je automobilom naletela na studentkinju (video)
Devojka (25) je prvo bila optužena za krivično delo teško ubistvo u pokušaju, a zatim je optužena za teško delo protiv opšte sigurnosti
Kakva je atmosfera na univerzitetima dok traje onlajn nastava, a pojedini fakulteti već organizuju ispite, većinom pod policijskom zaštitom
Nikada više nije važilo pravilo da je svaki fakultet kuća za sebe. Dok se ispiti na pojedinim novosadskim fakultetima održavaju po sajmovima sa policijskim obezbeđenjem, brojni beogradski fakulteti su ostavili ispitne tokove tek za kraj avgusta ili čak septembar.
Vlast na sve moguće načine pokušava da ostavi utisak u javnosti kako su studenti koji su se odlučili da slušaju nastavu i odlaze na ispite pod neviđenim pritiskom kolega koje su protiv svega ovoga.
Ministar prosvete Dejan Vuk Stanković je pokušaj blokade održavanja ispita Pravnog fakulteta u Novom Sadu koji je organizovan na Sajmu, ocenio je kao „zlu nameru da se spreči normalizacija akademskog života“.
„To je opasan presedan i ne potpada pod studentske zahteve, ovo je više policijski nego akademski problem jer ne možete da ugrožavate ustavne slobode“, rekao je ministar na TV Prva.
„Vreme“ je razgovaralo sa dvoje studenata istog beogradskog fakulteta. Obojica su učestvovala u studentskim protestima i podržavaju studentski bunt u Srbiji. Jedan od njih je odlučio da pohađa onlajn nastavu, a drugi ne. Prvi se nada da će u avgustu i septembru izaći na ispite i položiti ih, a njegov kolega ne planira, barem ne za sada, da polaže ispite. Obojica su dobri učenici i imaju sličan dosadašnji tok školovanja.
Teška odluka
Obojica kažu da im je bilo jako teško da se odluče za strategiju ponašanja i odnosa prema daljem školovanju.
„Ja sam jedan od retkih koji je odlučio da sluša ta onlajn predavanja“, kaže prvi za „Vreme“. „Ona nisu obavezna, ali meni znači da stvarno čujem o čemu se radi na predmetu jer sam takav tip, mnogo bolje prođem na ispitu i lakše mi je da učim za njega, ako slušam nastavu i malo po malo se upoznajem sa gradivom. Nisam kampanjski profil studenta.“
Dodaje i da se po malo oseća neprijatno što većina drugih ne sluša ovu nastavu, kao da je on pribegao ćacijevskom ponašanju.
„A zaista nisam, samo želim da položim što pre ispite i završim godinu“, dodaje. „Na faksu nema nekih užasnih pogleda i osuda, kao da postoji nepisano pravilo da će svako odlučiti za sebe, ali da je tu nelagoda – jeste.“
Nije vreme za to
Njegov kolega kaže da misli da još nije vreme za nastavu i ispite i da je to način podrške studentima u blokadi, ali dodaje da „nema neprijatnosti među studentima“.
„Naravno da ima onih koji su i dalje protiv vraćanja nastavi, većina je protiv odlazaka na predavanja, ali niko ništa ne govori ljudima koji idu na predavanja“, kaže on. „Iako sam se ja odlučio da ne izlazim na ispite, ko zna šta će biti za mesec ili dva i kako ću tada razmišljati. To je ipak pravo svakog od nas.“
Kako je profesorima
Obojica se slažu da je pozitivna stvar što im je uprava fakulteta izašla u susret i dala mogućnost da imaju ispite tek u avgustu i septembru, dok se malo ne smiri situacija.
Na njihovom fakultetu je podeljeno mišljenje prema profesorima, jer je Nastavno-naučnom veću doneta odluka o onlajn nastavi tajnim glasanjem, a pojedini studenti su to shvatili kao neku vrstu izdaje.
Jedan od fakulteta gde će ispiti biti ipak tek krajem leta je i Poljoprivredni u Beogradu, a Ana Vuković Vimić, profesorka na ovom fakultetu za „Vreme“ kaže da joj je jako bitno da nema neke veće nelagode u ovom teškom trenutku.
„Dobro sve funkcioniše, sve se radi u dogovoru sa plenumom. Nema iznenađena iza leđa, što bi se retko“, kaže ona.
Prvo se nadoknađuje nastavni deo, a zatim vezbe kreću tokom avgusta.
„Onlajn nastava nije problem, ali je videćemo kako će ići ovaj praktični deo jer će nešto od toga zahtevati dolazak na fakultet“, dodaje ona bojazan da će studenti možda sprečiti ulazak profesorima, koji je trenutno na snazi.
Misli da neće biti problema sa održavanjem prijemnog na fakultetu i da će studenti dozvoliti da se oni održe.
U julu je, kaže, bio i vanredni ispitni rok za studente na masteru i doktoratu, ali se vrlo mali broj odazvao. Ipak, većina studenata sa viših studija i u normalnim okolnostima ne bi izašla na ovaj prvi rok jer im je teško sve da postignu i prijave ispite tako brzo.
„Profesorima je važno da se ne napravi veliki jaz za studente koji su sve vreme tu aktivni i da ne ostanu oštećeni, ali nam je bitno i da ne ometamo pobunu“, kaže profesorka Poljoprivrednog.
Devojka (25) je prvo bila optužena za krivično delo teško ubistvo u pokušaju, a zatim je optužena za teško delo protiv opšte sigurnosti
Za tačno tri meseca otkako je postao premijer, Đuro Macut nije održao nijednu konferenciju za medije, sastao se nekoliko puta sa predstavnicima univerziteta, bio je na sahrani pape Franje. I to je to
Najnovije promene na čelu Narodne biblioteke Srbije, Narodnog pozorišta, Beogradskog sajma i NIS-a ukazuju da SNS hoće da čvrsto zavlada srpskim ustanovama
Kako je proteklo prvo okupljanje opozicije na koje je pozvao Narodni pokret Srbije Miroslava Aleksića
Zaposleni na N1 i Novoj S još čekaju da im vlasnik nedvosmisleno kaže da nisu na prodaju, otkriva za „Vreme“ programski direktor N1 Igor Božić. Kako dodaje, nema sumnje da režim želi da uništi ove televizije
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve