
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Novi vlasnik Tvitera i šef Tesle hoće da uvede telo koje će odlučivati o sadržajima i blokadi naloga na ovoj društvenoj mreži, kao u slučaju Donalda Trampa
„Tviter će osnovati savet koji će moderirati sadržaje sa veoma divernzim stavovima“, napisao je Ilon Mask, a gde drugde, nego na Tviteru. I dalje: „Nijedna važna odluka o sadržajima ili ponovnom uspostavljanju naloga neće moći da se donese pre nego što se sastane ovaj savet“.
Mask je naglasio da je nalog Kanjea Vesta bio ponovo uspostavljen pre nego što je on zvanično preuzeo Tviter. Muzičaru je nalog na Tviteru privremeno bio otkazan zbog antisemistkih izjava.
Mask je kupio Tviter posle dugačkog sudskog natezanja za 44 milijarde dolara i odmah otpustio izvršnog direktora kompanije Paraga Agravala i još nekolicinu direktora kojima će na ime „zlatnog padobrana“ morati da isplati otpremninu od 122 miliona dolara.
Kritičari se pribojavaju da bi pod Maskom Tviter mogao drstično da liberalizuje politiku prema spornim sadržajima koji promovišu mržnju, onlajn mobing ili šire lažne informacije, piše nemački „Špigel“.
Mask nije izneo nikakve detalje o budućem telu koje će donositi konačne odluke o sadržajima i nalozima. Fejsbukov koncern Meta već duže vreme ima ekspertsko telo koje odlučuje o ponovnom uspostavljanju naloga ili brisanju sadržaja. Odluke ovog tela su obavezujuće za menadžment.
Ono je, na primer, odlučilo da se vremenski neograničena blokada naloga Donalda Trampa na Fejsbuku ograniči na dve godine. Obrazloženje je glasilo da pravilnik Fejsbuka predviđa samo vremenski ograničenu blokadu naloga.
Menadžment Tvitera, sa druge strane, je naglašavao da ko je jednom prognan sa Tvitera više nikada ne može da se vrati. Mask je najavio da će ukinuti takve doživotne blokade.
Najbogatiji čovek na svetu podržava radikalnu slobodu govora i Tviteru je u prošlosti zamerao da ograničava slobodu mišljenja. Najavio je i da hoće da ukine blokadu naloga bivšeg predsednika SAD Donalda Trampa, koji je sa svoje omiljene društvene mreže prognan posle napada njegovih pristalica na Kongres 6. Januara 2021.
Digitalni gradski trg
„Kolika je cena slobode? Jedan od mogućih odgovora na to pitanje je 44 milijarde dolara, koliko je za Tviter platio najbogatiji čovek na svetu, Ilon Mask. On je ovu mrežu kupio najavljujući da će na njoj omogućiti apsolutnu slobodu govora, pretvoriti je u ‘digitalni gradski trg’ na kome će svako moći da kaže šta god želi, bez straha od kazne ili zabrane. Ta njegova najava dolazi u veoma osetljivom trenutku, kada mediji koje smatramo slobodnim strogo filtriraju informacije vezane za rat u Ukrajini vodeći računa da ne propuste ništa što bi išlo u prilog ruskoj strani. Što Maskov Tviter, navodno, neće raditi“, pisalo je „Vreme“ u tekstu Okupacija u 280 karaktera.
Postavlja se pitanje da li jedan čovek samostalno sme da donosi odluku o tome šta je sloboda govora, čak i ako se radi o čoveku kojem stavljamo svoj život u ruke verujući autopilotu njegovih automobila.
D.P./Spiegel/CNN/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve