Hrvatska vlada je saopštila da će kupiti francuski sistem protivvazdušne odbrane Mistral za 72 miliona evra, piše Radio Slobodna Evropa (RSE).
Odluka je pala nakon prošlogodišnje kupovine 12 francuskih borbenih aviona Dassault Rafale vrednih 999 miliona evra koji će zameniti hrvatsku eskadrilu ruskih aviona MiG-21 koja datira još iz perioda bivše Jugoslavije, a od kojih je samo nekoliko još uvijek operativno.
„Okolnosti koje su se dogodile s ruskom agresijom na Ukrajinu i padom drona u Zagrebu su pokazale da je važno i potrebno prilagoditi prioritete i planove za opremanje hrvatske vojske“, rekao je hrvatski ministar odbrane Mario Banožić. Nije precizirao kada će posao biti sklopljen.
Niko neće biti jači od Srbije
Srpsko rukovdstvo nije, naravno, nemo posmatralo vojne nabavke susedne Hrvatske.
Do skora se predsednik Srbije Aleksandar Vučić hvalio kako je Vojska Srbije, sa 14 letelica MiG-29, najjača vazduhoplovna sila u regionu. Četiri su bile remontovane pre dolaska na vlast SNS-a, 6 je navodno donirala Rusija i 4 Belorusija. Remont te četiri (od ukupno pet, jedna je pala tokom priprema za aero-miting) koštao je oko 25 miliona dolara, remont pet poklonjenih ruskih koštao je 185 miliona evra (zvanična izjava pomoćnik ministra odbrane za materijalne resurse Nenada Miloradovića), a cen remonta beloruske donacije nije poznata.
Posle jedne dnevno-noćne vežbe Vojske na Pasuljanskim livadama u aprilu ove godine, Vučić je izjavio kako već godinu dana pregovara sa Francuskom o nabavci 12 savremenih lovaca “rafal”, i sa „nekom drugom državom o još 12 polovnih“. Lepa vest za uši prosečnog konzumenta državnih i paradržavnih medija, ali, što bi rekla legendarna Mica Trofrtaljka u kultnom filmu Lepa sela lepo gore: “Imate li, vi momci, para za ovo planinarenje?”, pisalo je „Vreme“ u tekstu Rafal u zdrav mozak.
Vučić je po sistemu “mogu ja bolje”, odlučio da nabavi nove “rafale”, a da možda francuski proizvođač tih letelica Dassault aviation ni ne zna za to. Jer, ako se sada naruče, nove letelice mogu, u najboljem slučaju, da budu isporučene za 10 godina. I to ne sve, nego najviše šest.
Hrvatska je članica NATO-a od 2009. godine, Srbija isključuje svaku mogućnost da se priključi Severnoatlantskom vojnom savezu.
M.N./RSE
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com