
Studentski protesti
Protest u Beogradu: Da li studenti spremaju novi 15. mart?
Studenti u blokadi najavili su za 30. maj protest u Beogradu ispred Vlade Srbije. Međutim, da li je to sve
Ekološkim pokretima je tokom proteklih desetak dana pošlo za rukom ono što opozicione partije nikako ne uspevaju – da masovno motivišu građana da izađu na proteste. Tokom proteklog vikenda varijacije na temu životne sredine bile su povod protesnih šetnji i blokada puteva Širom Srbije. Razlikuju se organizatori i neposredni povodi
U Srbiji je trenutno aktivno više od stotinu različitih ekoloških organizacija i inicijativa. U proteklih nekoliko meseci došlo je do ukrupnjavanja na zelenoj sceni. Neki pokazuju ambicije da se oprobaju na izborima, dok drugi ostaju verni ekološkom aktivizmu unutar civilnog društva.
Kada je aktivista pokreta Odbranimo reke Stare Planine Aleksandar Jovanović Ćuta odlučio da uđe u politiku, promenio je ime pokreta u Ekološki ustanak, koji je zajedno sa Otvorenom platformom Akcija nedavno najavio izlazak na izbore na svim nivoima na proleće.
Fokus Ćutinog aktivizma bio je uglavnom na problemu izgradnje mini-hidroelektrana na Staroj planini. Danas Ekološki ustanak ima širu platformu odbrane životne sredine, prirode i ljudi – da Beograd ne ostane bez pijeće vode na Makišu, da se nikada ne dogodi Rio Tinto, „da strane kompanije, Zorana Mihajlović i Aleksandar Vučić ne raseljavaju ljude koji nas hrane“.
U ekološkim pokretima i među opozicionim aktivnostima Ćuta je neretko označavan kao „trojanski konj“ naprednjaka. Aleksandar Jovanović je, međutim, u nedelju najavio nastavak blokade mostova i saobraćajnica širom Srbije u znak protesta protiv usvajanja zakona o eksproprijaciji i referendumu. Predsedniku Srbije je poručio da dobro razmisli kada bude potpisivao Zakon o eksproprijaciji jer „svaka kuća u Srbiji ima bar po jedan čekić“.
Neformalna grupa građana Eko straža organizovala je u nedelju 28. novembra protest u centru Beograda sa zahtevom da vlast reši problem zagađenja vazduha. Događaj je najavljen na Fejsbuk stranici ove grupe, koja ima više od 79 hiljada pratilaca. Povod za osnivanje grupe bilo je zagađenje vazduha u Beogradu i drugim gradovima širom Srbije. Eko straža je do sada organizovala tri protesta na kojima je za čist vazduh šetalo više hiljada ljudi. Sudeći po njihovim aktivnostima, nemaju ambiciju da prerastu u političku partiju.
Nevladino udruženje Kreni-promeni kreiralo je reklamu „Srbija nije na prodaju“, koju je RTS odbio da emituje. Uprkos tome reklamu je na društvenim mrežama za svega nekoliko dana videlo milion ljudi. Ovo udruženje, koje je prepoznatljivo po aktivizmu u nešto širem spektru društvenih inicijativa, pokrenulo je i onlajn peticiju protiv rudnika litijuma u Srbiji koju je potpisalo preko 200 hiljada građana.
Kreni-promeni bila je jedan od organizatora blokade puteva, a predstavnik ovog udruženja Savo Manojlović u intervjuu za „Vreme“ je najavio da će blokade na narednom protestu, koji je najavljen za 4. decembra, biti još rasprostranjenije i da od njih neće odustati dok se sporni tzakoni ne povuku.
U Srbiji se u poslednje vreme protestuje protiv zagađenja vode i vazduha, izgradnje fabrika koje ugrožavaju prirodu ili mini hidro-elektrana. Stiče se utisak da građane ništa tako snažno ne motiviše da svoje nezadovoljstvo iskažu na ulicama, kao ekologija, na šta računa i Ne davimo Beograd. Nabrojane i nenabrojane ekološke organizacije, pokreti i organizacije su nova snaga na političkoj sceni Srbije, faktor koji se pred prolećne izbore ne može zanemariti.
S.P.
Studenti u blokadi najavili su za 30. maj protest u Beogradu ispred Vlade Srbije. Međutim, da li je to sve
Miloš Vučević je na svojoj lojalnosti izgradio političku karijeru u senci Aleksandra Vučića – od gradonačelnika Novog Sada, preko ministra odbrane i premijera, do savetnika predsednika za regionalna pitanja. Njegovo povlačenje s mesta predsednika Vlade, formalno zbog odgovornosti za nasilje nad studentima, ostavilo je mnogo više pitanja nego odgovora
Na Pravoslavnom bogoslovskom fakultetu u Beogradu već danima traje blokada koju sprovode studenti nezadovoljni odlukom o uvođenju januarskog ispitnog roka bez prethodne nadoknade nastave. Situacija je eskalirala optužbama na račun studenata, ali i tvrdnjama da su ispred zgrade fakulteta viđene osobe koje nisu deo akademske zajednice
Prošao je zakonski rok za raspisivanje izbora za mesne zajednice u Novom Sadu. Vlast ne haje za to – izbora nema jer zna da bi bila poražena. Tako je odlučio Aleksandar Vučić
Epiziotomija, hirurški rez međice tokom porođaja, trebalo bi da olakša izlazak bebe i spreči neželjena pucanja. Ipak, za mnoge žene u Srbiji, ali i šire, ovaj zahvat ostavlja duboke fizičke i psihičke ožiljke, često izveden bez jasnog objašnjenja, pristanka, pa i bez adekvatne anestezije
Intervju: Adam Mihnjik, glavni i odgovorni urednik dnevnog lista “Gazeta viborča”, pisac
Studenti su dobra budućnost Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve