Protesti
Kragujevac: Blokada magistralnog puta
Studenti, srednjoškolci i građani blokirali su raskrsnicu kod Zastavinog solitera u Kragujevcu noseći transparent „Kragujevac je ustao“
Aleksandar Šapić je najavio osnivanje firme koja će prodavati karte za gradski prevoz i od koje će Grad imati koristi. Biće zanimljivo čuti kako će gradonačelnik misliti o saradnji sa turskim partnerom nakon nedavne posete predsednika Erdogana
Od 1,6 miliona stanovnika Beograda, 92 odsto putnika u gradskom prevozu redovno koristi gradski prevoz, rezultat je studije Ekonomskog fakulteta. Ti putnici bi trebalo da imaju mesečne karte, koje kupuju njihovi poslodavci. U maju, pre uvođenja letnjeg reda vožnje, mesečne karte kupilo je 147.000 ljudi, personalizovane 432.000, a karte kod vozača kupilo je 56.000 putnika. Tu su i penzioneri sa 7400 godišnjih karti.
Partner Grada Beograda u BusPlus sistemu je Kentkarta. Grad je prošle godine produžio ugovor sa ovom firmom iz Turske na 13 godina, iako su sva oprema i softveri prešli u vlasništvo grada. A inda je, bez obzira na ugovor, gradonačelnik Aleksandar Šapić na prošloj sednici Gradskog parlamenta, 18. avgusta, najavio mogućnost raskida tog ugovora.
„Pre 10 godina dato je nekoj firmi da naplaćuje karte. Moram da priznam potpuno nelogično da naplaćuje karte neko koga ne interesuje kako funkcioniše javni prevoz. I to ćemo probati da raskinemo, samo ne znam kako i po koju cenu, ali ćemo ga raskinuti“, rekao je Šapić tom prilikom.
Pre nekoliko dana je tu najavu i potvrdio. „Mora da se osnuje novo preduzeće koje će se baviti naplatom karata“, ali koje će za razliku od Kentkarta „biti uključeno u čitav rad javnog prevoza“.
Zbog toga je postavljeno pitanje plaćanja penala turskom partneru s kojim Grad ima trinaestogodišnji ugovor.
Šapić je rekao „naravno da će biti penala“, ali je to „kap u moru onoga što se daje i biće kap u moru ukoliko uspemo da podignemo kvalitet usluge“, i naveo da je sad naplata 15-20 odsto. Istina, objasnio je da je „veliko pitanje i koliko su mogli da čine (Kentkart) kad su bili potpuno izuzeti iz sistema… Teško je sistemski bez podrške grada, države, teško je raditi“.
Na pitanje kolega iz „Danasa“ koliko je novca na ime provizije uplaćeno firmi Kentkart unazad tri godine i da li postoji procena koliko će raskid ugovora koštati gradsku kasu.
U Kentkartu kažu da ni jednog trenutka naplata nije bila problem, jer sav novac koji stigne preko prodajnih mesta, trafika, ide na njihov bankovni račun ali da oni nemaju pravo raspolaganja njime. Svakog ponedeljka račun se prazni, novac ide u budžet grada, a za Kentkart se izdvaja 7,92 odsto naplaćenog. Od toga plaćaju 2,5 odsto trafikama za uslugu naplate, izdvajaju za održavanje sistema kao i plate za oko 350 zaposlenih od kojih je 300 kontrolora.
Problem su kontrolori, kaže Savo Terzić suvlasnik Kentkarta, i objašnjava da je problem u tome što je njima, „privatnoj firmi dodeljeno da radi kontrolu putnika, a da za to nema zakonska ovlašćenja“. Navodi da Kentkart posluje u 40 gradova, ali da samo u Beogradu ima obavezu da vrši kontrolu.
Smatra da problem povodom kontrolora može da se reši.
„Mogu da dobiju veća ovlašćenja, može posao u potpunosti da se prenese na komunalnu policiju ili da ona pojača asistenciju, do sada su davali osam do deset milicajaca a nama je potrebno najmanje 50. Postoji i opcija da se osnuje državna firma. Ona bi mogla da zaposli i hiljadu kontrolora, mi kao privatna to ne možemo, jer rast prihoda ne bi bio dovoljan za pokrivanje troškova uvećanog platnog fonda“, navodi Terzić.
Jedno od pitanja koje se pominje povodom Šapićeve najave da će biti osnovana nova firma, je – zašto je to potrebno kad već postoji GSP.
Takođe, a što je možda i najinteresantnije o ovoj temi je da li će gradonačenik promeniti svoj stav o Kentkartu nakon nedavne posete Srbiji turskog predsednika Erdogana.
S.Ć./Danas
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Studenti, srednjoškolci i građani blokirali su raskrsnicu kod Zastavinog solitera u Kragujevcu noseći transparent „Kragujevac je ustao“
Nakon što su beogradski studenti u petak blokirali Mostarsku petlju, njihove novosadske kolege su u subotu održale protest ispred zgrade BIA zbog zloupotrebe obaveštajne agencije zarad očuvanja vlasti režima Aleksandra Vučića
Istraživanje javnog mnjenja organizacije CRTA pokazuje da veliki broj građana najviše veruje studentima da će da se izbore za pravdu. Podrška protestima počela je da se preliva i na biračko telo partija na vlasti
Srbi su kao malo koji evropski narod oduševljeni što će Donald Tramp za koji dan zasesti ponovo u Beloj kući. Raduje se i Aleksandar Vučić koji se nada da će sada skinuti s grbače sve te dosadne zagovornike liberalne demokratije
Predsednik Vlade Srbije Miloš Vučević rešenja za izlazak iz krize američkih sankcija Naftnoj industriji Srbije vidi u tome da predsednik države Aleksandar Vučić odigra „simultanku“ sa SAD i Rusijom. Koje opcije ima „Vučić“? I koji je zapravo cilj sankcija NIS-u?
Ličnosti godine: Pobunjeni studenti, kolektivni intervju
Sada je red i na vas Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve