Na licu mesta
Radnici GSP-a u štrajku: Traže opstanak trolejbusa
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme"
Koalicija „Udruženi za slobodan Novi Sad" sada ima pravo da u roku od 72 sata podnese žalbu Višem sudu
Gradska izborna komisija (GIK) odbila je 68 prigovora opozicije i zahteve za ponovnim glasanjem u Novom Sadu, saznaje 021.rs.
Komisija je sve prigovore odbila uglavnom uz navode da nisu dostavljeni dokazi.
Koalicija „Udruženi za slobodan Novi Sad“ sada ima pravo da u roku od 72 sata podnese žalbu Višem sudu.
Odbijeni prigovori opozicije odnosili su se na pozivni centar Srpske napredne stranke (SNS) na Novosadskom sajmu, na to da je SNS pritiskala zaposlene u javnom sektoru, kao i na kupovinu glasova, fotografisanje glasačkih listića i drugo.
Komisija je, kako se 021.rs uverio uvidom u odluke, navela da je prigovarač izneo neargumentovane navode za koje nije imao osnova, niti je dostavio dokaze.
Gradska izborna komisija je povodom pojedinih navoda opozicije, kao što su onaj o kol centru SNS, kupovini glasova, ocenila da nije nadležna za utvrđivanje postojanja krivičnih dela, kao i da se navedeno nije dešavalo na biračkom mestu ili neposredno ispred, kako bi ih cenili u smislu odredbi propisa koji regulišu lokalne izbore.
Kao neosnovan odbijen je i prigovor opozicije da nisu primenjene izmene Zakona o jedinstvenom biračkom spisku.
Koalicija „Udruženi za slobodan Novi Sad“ tražila je ponavljanje izbora na svim biračkim mestima jer, kako tvrde, nisu obrisani svi građani koji su menjali prebivalište posle 3. jula 2023. godine.
Prigovor su zasnivali na tome da, ukoliko su izmene primenjene, u spisku ne bi bilo 339.233 birača, što je više glasača nego na izborima u decembru 2023.
Po oceni GIK, nisu dostavljeni konkretni dokazi i ovo su paušalni navodi.
Dodaju i da je opoziciona koalicija mogla da dobije uvid u birački spisak, ali da nisu iskoristili to pravo.
Zbog neosnovanosti odbijeno je i ostalih 65 prigovora kojima se zahtevalo ponavljanje glasanje na pojedinim biračkim mestima pretežno zbog fotografisanja biračkog lista, prisustva lica neposredno uz biračko mesto koja su uticala na birače kako da glasaju i slično.
U gotovo tipskim odgovorima, u kojima se menjalo samo ime biračkog mesta, GIK je ukazivao da su navodi paušalni i neosnovani, te da nisu dostavljeni dokazi za tvrdnje.
S obzirom na to da se deo prigovora pozivao na zapisnike u kojima su članovi biračkog odbora konstatovali fotografisanje biračkih listića, sumnjiva lica i druge aktivnosti, GIK smatra da navodi članova biračkih odbora „nisu i ne mogu biti od uticaja na zakonito sprovođenje glasanja“, kao i da je trebalo da se prekine glasanje u slučaju nezakonitosti.
„Okupili smo se jer je situacija u firmi kao i u državi. Ništa nije bolje", kaže jedan od pobunjenih radnika za „Vreme"
Po svemu sudeći, premijer Miloš Vučević je ostavku podneo samo pred kamerama. Transparentnost Srbija sada traži od Vlade i Skupštine da pokažu zvaničnu ostavku, ako uopšte postoji
Gradonačelnik Beograda Aleksandar Šapić u poslednje vreme ne pojavljuje se u javnosti i vode se polemike gde je i šta radi. On za „Vreme” kaže da je dobro i da radi, kao i uvek, „što se vidi na svakom koraku”
U proteklih šest decenija ova „pravila“ za novinare i novinarke menjana su i dopunjavana više puta, kako na ovdašnjim prostorima tako i u svetu.
Vučić i njegova pratnja više puta su natuknuli da je „većinski“ narod besan i kivan zbog protesta. To je jedva uvijena pretnja, kažu sagovornici „Vremena“
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve