Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
„Došli smo danas ovde da podržimo sve novinare u Srbiji koji se nalaze pod nekom vrstom napada“, rekao je na skupu podrške direktor vesti TV Nova Slobodan Georgiev i dodao da je pređena svaka linija ponašanja
U organizaciji Koalicije za slobodu medija, na platou ispred Filozofskog fakulteta održan je skup podrške novinaru Radara Vuku Cvijiću, koji je pre dva dana napadnut na ulici od strane direktora Srpskog telegrafa Milana Lađevića.
Na skupu se nalaze novinarske ekipe, ali i mnoge javne ličnosti među kojima su predsednik DS Zoran Lutovac, profesor fakulteta političkih nauka Đorđe Pavićević, karikaturista Dušan Petričić i direktor vesti TV Nova Slobodan Georgiev, a došao je i Vuk Cvijić, prenosi Danas.
Organizatori su ispred fakulteta razvili transparent sa natpisom „Glasovi istine se ne mogu ućutkati“.
Direktor vesti TV Nova, Slobodan Georgiev obratio se okupljenima i naglasio da je ovo skup podrške novinaru Vuku Cvijiću koji je napadnut, čovek koji „je kolega novinar ili se bar tako naziva“.
„Došli smo danas ovde da podržimo sve novinare u Srbiji koji se nalaze pod nekom vrstom napada“, rekao je Georgiev i dodao da je pređena svaka linija ponašanja.
„To dolazi sa vrha vlasti, oni promovišu nasilje i legitimišu ga. Slobodno novinarstvo je koliko toliko neophodno da bismo imali slobodnu i uređenu državu. Možda zvuči naivno kada kažem da sa ovim mora da se prestane, ali mi moramo da ih pritiskamo jer nemamo drugog načina. Mi kao novinari možemo od vas kao građana da tražimo da nas podržite“, naglasio je Georgiev.
Istakao je da je prema podacima NUNs-a broj napada na novinare porastao i dodao da svi oni koji su danas ovde veruju u to da nema nikakvog odustajanja niti povlačenja zbog toga.
„Novinari ne vole da budu teme i verujem da je Vuku danas to najteže“, rekao je Georgiev i dodao da je u ovom slučaju sve jasno i snimljeno kao i da od suda očekuju da donese presudu, a od vlasti da se od ovog nasilja ogradi, a ukoliko to ne uradi smatraće ih saučesnicima u tom nasilju.
Nakon ovog skupa održana je i tribina „Napad na Vuka Cvijića – Nećemo dozvoliti da se prećuti“ u ogranizaciji nedeljnika Radar i inicijative „Nije filozofski ćutati“.
Na početku tribine okupljeni novinari i građani aplauzom su pružili podršku Vuku Cvijiću, novinaru „Radara“ koji je napadnut u sredu u centru Beograda.
Mališić: Ovo društvo će nestati u ovolikom nasilju
Glavna i odgovorna urednica nedeljnika „Radar“ Vesna Mališić ocenila je na početku skupa da će „ovo društvo nestati u ovolikom nasilju u kom smo okruženi“.
Ona je rekla da je Vuk Cvijić preneo da ne želi večeras da se obrati i da „ne želi da bude vest“.
Govoreći o izveštavanju režimskih medija o napadu na Cvijića, Mališić je navela da je nakon napada krenula „inverzija u tipičnom maniru vlasti“.
„Pojedini mediji su objavili da je Vuk Cvijić napao suvlasnika Srpskog telegrafa i krenuli su da spinuju u drugom pravcu“, rekla je Mališić, prenosi Nova.rs.
Tužiteljka Savović: Oguglali smo na mnoge stvari
Tužiteljka Bojana Savović istakla je na tribini da „verbalne pretnje koje drugo traju prerastaju u fizičke“.
„Ono što me zabrinjava je institucionalno i pravno nasilje. Izostanak sankcije je nešto što mene zabrinjava“, rekla je ona.
„Mi smo svi kao društvo oguglali na mnoge stvari na koje nismo smeli da oguglamo“, dodala je ona.
Švarm: Informisanje ravno Severnoj Koreji
Filip Švarm, glavni i odgovorni urednik nedeljnika „Vreme“, istakao je da „svi znamo odakle se emituje nasilje u našoj zemlji“.
On je istakao da tabloidi „nisu za čitanje na javnom mestu“.
„Ovo društvo je nažalost podleglo tom otrovu i mi smo došli revoltirani“, rekao je on.
Švarm je istakao da u Srbiji na delu imamo „informisanje koje je ravno Severnoj Koreji“.
„Postoje samo dve teme – veličanje kulta velikog vođe i lov na izdajnike. To je naše informisanje i tako odrastaju naša deca“, naveo je Švarm.
„Dok god postoje ljudi poput Vuka ima nekog smisla. Ne da najoštrije osuđujem napad na Cvijića, nego ću nastaviti da o tome pišem dok god u ovoj zemlji ne bude pravde“, dodao je on.
Na tribini su se obratili glumica Svetlana Bojković, muzičar Marko Šelić Marčelo, profesor Pravnog fakulteta u Beogradu Miodrag Jovanović, urednik „Danasa“ Draža Petrović i Stevan Dojčinović iz KRIK-a.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve