Milijarderi
Da li je moguće dodatno oporezovati srpske i svetske bogataše?
Najbogatiji, koji čine 0,01 odsto svetske populacije, plaćaju efektivnu poresku stopu od samo 0,3 odsto na svoje bogatstvo. Kakva je situacija u Srbiji?
„Srbija se obavezala da će skloniti učesnike protesta i da će u potpunosti da učestvuju na izborima“, saopštio je specijalni izaslanik SAD za Zapadni Balkan Gabrijel Eskobar u američkom Kongresu. U svom izaganju je objasnio da je jedini zahtev za Prištinu bio da ne postavlja gradonačelnike na silu, koji nije ispunjen. Sa druge strane, prema Beogradu se, kako je rekao zadrćava “čvrst” stav
U Predstavničkom domu Kongresa SAD-a završen je pretres o Zapadnom Balkanu, na kojem je jedini svedok Gabrijel Eskobar, zamenik pomoćnika državnog sekretara SAD. Pretres je organizovan u okviru Pododbora za Evropu u Odboru za spoljne poslove, a njime predsedava republikanac Tomas Kin, prenosi Kossev.
U uvodnom obraćanju, Kejn je naveo da su tri decenije investicija i rada na demokartiji u regionu doveli do nekih boljitaka, ali da postoje problemi.
„Nema ničega što liči na normalizaciju odnosa Srbije i Kosova. Trenutni pristup SAD nije uspeo da dovede do pada tenzija“, naveo je Kejn.
Dodao je da administacija dovoljno ne odgovara na situacije iza kojih stoji Beograd, a vezani su za proteste u kojima stradaju vojnici KFOR-a.
„Želim da se srpska zajednica i Beograd uključe i omoguće nove izbore na severu Kosova“, rekao je Kejn.
„Želim da znam da postoji pristisak EU i SAD da Kurti ispuni obavezu formiranja Zajednica srpskih opština, kao i da sa druge strane prestane pristisak da se Kosovo ne uključuje u međunarodne organe.“
Eskobar podseća na evropski plan
Eskobar je objasnio kongresmenima da su SAD, uz EU pozvali na hitnu deeskalaciju na Severu Kosova, uključujući održavanje novih opštinskih izbora i izbora za gradonačelnika u četiri većinski srpske opštine na Severu Kosova, te da se strane ponovo usmere na primenu sporazuma iz februara, odnosno marta.
On ih je ujedno podsetio i na evropski plan od tri tačke za deeskalaciju, koji, pored uklanjanja specijalne policije i povlačenja srpskih demonstranata, uključuje i pokretanje novih izbora, ali uz učešće Srba, i to bez uslovljavanja, a potom i povratak dijalogu.
„Dobili smo posvećenost Srbije da će skloniti učesnike protesta i da će u potpunosti da učestvuju na izborima“, kazao je Eskobar, dodavši da se kosovska strana još uvek nije „u potpunosti obavezala“.
Dodao je da žali što Srbija nije uvela sankcije Rusiji, ali i da je pohvalno što zemlja prima izbegle Ukrajince.
„Odluka da se sankcije uvedu Aleksandru Vulinu je podsetnik da se se ne toleriše ruski maligni uticaj u Srbiji“, naveo je Kejn, dodajući da sa druge strane, napad Milorada Dodika na Ustavni sud BiH, kao pretnja miru, nije imao ozbiljan američki odgovor.
Priština nije ispunila jedini zahtev SAD
Eskobar je u svom dužem izlaganju,govroio o svemu podršci SAD kadaje reč o kosovskoj strani, naglašavajući da je to urađeno uprkos protivljenju Srbije.
Uprkos zamerkama od strane zvaničnog Beograda, priznali su nove izbore.
„Priznali smo legitimitet izbora uprkos zamerkama Srbije da je odziv birača bio veoma nizak. Mi smo priznali vlast koju gradonačelnici imaju, uprkos zamerkama Srbije“, kazao je Eskobar.
Ono što je bio jedini zahtev SAD-a, kazao je on, to je da Priština ne pokušava da postavi gradonačelnike na silu.
Sa druge strane, istakao je da su bili veoma „čvrsti“ prema Beogradu, i da će se Srbija suočiti sa „posledicama“ ukoliko se bude protivila izborima.
„To nije umanjilo legitimnost kosovskih vlasti, ali u međuvremenu, bili smo veoma čvrsti prema Srbiji kada su u pitanju uslovi u kojima zahtevamo učešće u onom što je demokratski proces na Kosovu. Tako da smo dobili zalog da se oni tome neće protiviti i biće posledica za Srbiju ukoliko se ona bude tome protivila“, naveo je Eskobar, dodavši da će, zajedno sa Evropskom unijom, nastaviti sa radom kako bi osigurali da se plan od tri tačke primeni.
Z.S./Kossev/Glas Amerike
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Najbogatiji, koji čine 0,01 odsto svetske populacije, plaćaju efektivnu poresku stopu od samo 0,3 odsto na svoje bogatstvo. Kakva je situacija u Srbiji?
Jedan od potpisnika otvorenog pisma profesora Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, profesor Aleksandar Baucal kaže za „Vreme” da se razmišlja da li će biti snažnijh istupanja
Gost predsednika Srbije Aleksandra Vučića biće predsednik Kazahstana Kasim Žomart Tokajev, poznat po tome što voli da „savetuje“ mlade Kazahstance kako da se ponašaju, da građanima daje „preporuke“ o tome koja je verzija islama najbolja za njih, a s vremena na vreme voli i da u zatvor pošalje opozicionare, aktiviste i novinare
Najviše glasova na lokalnim izbori u Budvi osvojili su koalicija „Za budućnost Budve" (ZBB) i lista „Budva naš grad" (BNG), pokazuju preliminarni rezultati. U lokalnom parlamentu ima 33 odbornička mesta
Iz KBC Vojvodine je javljeno da je preminula devojka, jedna od troje teško povređenih u nesreći kad je pala nadstrešnica na Železničkoj stanici u Novom Sadu
Goran Ješić i ostali uhapšeni u Novom Sadu
Vučićevi politički zatvorenici Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve