
Protesti i blokade
BLOG Prva biciklistička blokada u Nišu, protest radnika i sindikata u nedelju u Beogradu
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
U Strazburu je počela rasprava o predlogu zakona za korišćenje veštačke inteligencije. On u načelu predviđa podelu veštačke inteligencije po riziku na “veoma rizične sisteme”, “rizične sisteme” i “jednostavne primene”
Da li spora birokratija može da postavi pravila za upotrebu sve brže razvijajuće veštačke inteligencije? Zakon koji bi trebalo da reguliše upotrebu veštačke inteligencije posle dve godine rasprave došao je na dnevni red Evropskog parlalamenta.
Ako ga evropski poslanici usvoje, njegova primena krenula bi početkom 2025. godone. Uz sve to, nije dovoljno da ga usvoji samo Evropski parlament, nego i da ga prihvati svih 27 zemalja-članica.
Tri tipa veštačke inteligencije
Zakon o veštačkoj inteligencije predviđa da se primena veštačke inteligencije podeli u različite kategorije rizika.
„Veoma rizični sistemi“ biće oni koji neprihvatljivo analiziraju i predviđaju društveno ponašanje ljudi i u planu su da budu potpuno zabranjeni.
„Rizični sistemi“ trebalo bi da budu podvrgnuti pravilima i ograničenjima, dok „jednostavne primene“, među kojima bi se našao i generator tekstova ChatGPT, ne bi trebalo da budu preterano ograničavane.
Zakon o veštačkoj inteligenciji trebao bi da bude fleksibilan, smatra socijaldemokratski poslanik Rene Repasi.
Pitanje šta je kod veštačke inteligencije veoma rizično ili manje rizično, ne bi trebalo da bude regulisano u tekstu zakona, nego u dodatku. To onda, kaže, može prema potrebi veoma brzo da se promeni i prilagodi tehnološkom razvoju.
Da li se već kasni?
Programi veštačke inteligencije kao što je ChatGPT, pre dve godine još nisu bili na tržištu, a mogli bi da budu veoma unapređeni dok u Evropskoj uniji stupi na snagu zakon, kaže poslanik u Evropskom parlamentu Aksel Fos.
„Razvoj je toliko brz da mnogo toga uopšte više neće odgovarati vremenu kad zakon bude stupio na snagu“, upozorio je Fos u razgovoru za Dojče vele.
Šef firme OpenAI Sem Altman, koja je na tržište izbacila četbot ChatGPT, prilikom posete Nemačkoj upozorio je na opasnost od suviše velike regulacije.
Ipak, Altman je svoju pretnju da ChatGPT zbog ovakvih regulacija možda neće biti dostupan u Evropi u međuvremenu povukao.
Pravila za veštačku inteligenciju su u načelu dobra, kaže Altman, ali „potrebna nam je jasnoća“, dodao je.
I.S./Dojče vele
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Protiče druga nedelja građanske neposlušnosti u Srbiji. Sva današnja dešavanja pratite u našem blogu uživo
Devetorici Užičana privedenih tokom protesta određen je pritvor do trideset dana. Njihovi sugrađani zahtevaju da ih puste iz zatvora. Ukoliko do toga ne dođe, za nedelju najavljuju do sada neviđeni skup
U četvrtak je počeo jubilarni i ujedno poslednji Exit koji se održava u Srbiji. Na otvaranju se „pumpalo”, a sa Varadinskog mosta u svet je otišla i fotografija crvene šake
Neki policajci će možda u tihu pobunu, možda će uzimati bolovanja, ali teško da će preći na stranu naroda, kaže novinar i bivši inspektor Uglješa Bokić
Šta će se dešavati na ulicama Srbije 11. dana otkako je građanska neposlušnost zavladala ulicama? Užičani su na današnjem protestu dali rok do nedelje da svi pritvorenio budu pušteni da se brane sa slobode, a da ukoliko se to ne dogodi, organizovaće još veći protest. Pratite sva dešavanja u našem blogu uživo
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve