Situacija na severu Kosova danas je mirna, a iz Evropske unije stiglo je novo upozorenje povodom poslednjih događaja.
“Neuspeh u smirivanju situacije na severu Kosova će imati negativne posledice i Evropska unija je spremna da tim povodom sprovede odlučne mere”, navodi se u saopštenju 27 zemalja članica EU.
Kako se navoid, očekuje se da Kosovo postupi na neeskalirajući način i da odmah obustavi policijske operacije u blizini opštinskih zgrada na severu Kosova. Dodaje se da novoizabrani gradonačelnici treba privremeno da obavljaju svoje dužnosti u drugim prostorijama mimo opštinskim zgradama, te da treba što je pre moguće raspisati prevremene izbore.
“Očekujemo učešće kosovskih Srba na ovim izborima”, navodi se u saopštenju koje je portparol EU Peter Stano objavio na Tviteru.
Predsednik Srbije Aleksandar Vučić je rekao da još nije odlučeno da li će Srbi izaći na eventualne nove lokalne izbore na severu Kosova, dodajući da će o tome tek da razgovara i pregovara.
Politički predstavnici srpske zajednice na Kosovu bojkotovali su vanredne lokalne izbore 23. aprila, na kojima su posledično u četiri opštine na severu Kosova izabrani gradonačelnici uz redova albanske zajednice.
I danas protest građana
Protest građana sa severa Kosova nastavlja se i danas. Srbi se okupljaju u blizini opština, javio je RTS.
Nedaleko od zgrade opštine Zvečan iza prostora koji je i dalje ograđen bodljikavom žicom, okupljaju se građani. Kfor se nalazi u neposrednoj blizini opštinske zgrade i na svim prilazima Zvečanu.
Srbi se okupljaju i ispred zgrade opštine Leposavić u kojoj novoizabrani gradonačelnik Ljuljzim Hetemi boravi već šesti dan.
Oni zahtevaju da se nelegitimni, novoizabrani gradonačelnik Ljuljzim Hetemi povuče, da se povuku sve specijalne jedinice kosovske policije sa severa, da se formira Zajednice srpskih opština, kao i da im se omogući nesmetan rad.
Ispred zgrade opštine primetan je veliki broj priapadnika Kfora.
Apel za mir
Povlačenje svih specijalnih policijskih jedinica sa severa Kosova i novoizabranih gradonačelnika iz opština na severu Kosova te razmeštanje KFOR-a i EULEX-a, neki su od zahteva više od stotinu potpisnika “Apela za mir”, objavljenog u subotu, 3. juna.
Grupa nevladinih organizacija i pojedinaca sa Kosova pozvala je Sjedinjene Američke Države, Evropsku uniju i zemlje Kvinte da izvrše pritisak na Vladu Kosova kako bi, između ostalog, primenila Sporazuma o normalizaciji kojim se garantuje pravo na samoupravu u srpskim zajednicama na Kosovu i formiranje Zajednice opština sa srpskom većinom.
“Vi koji ste priznali Kosovo obećanjem da će se izgraditi multietničko i demokratsko društvo, i koji ste godinama radili na afirmaciji njegove nezavisnosti, imate istorijsku i moralnu odgovornost prema sudbini srpskog naroda koji živi na ovim prostorima”, naveli su potpisnici i potpisnice Apela.
Novoizabrani gradonačelnici albanske nacionalnosti su ušli u opštinske zgrade u tri opštine na severu u petak, 26. maja.
Protest je 29. maja eskalirao u nasilje između pripadnika misije NATO-a na Kosovu, KFOR-a i demonstranata.
Tokom nemira je povređeno 30 pripadnika mirovnih snaga i 52 osobe srpske nacionalnosti.
Nasilje je navelo NATO da pošalje dodatnih 700 vojnika na Kosovo, pored 4.000 vojnika koji su već u zemlji.
Predsednica Kosova Vjosa Osmani i premijer Kosova Aljbin Kurti dali su naznake da bi se mogli raspisati novi izbori za četiri opštine na severu.
B.G./FoNet/RTS/Slobodna Evropa
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com