
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Evropski parlament usvojio je u četvrtak 17. februara amandman trojice poslanika na godišnji izveštaj Odbora za spoljne poslove, koji poziva na sankcije srpskom članu Predsedništva Bosne i Hercegocine Miloradu Dodiku. Posle američkih sankcija ovo nije nimalo prijatno za Dodika, ali ni za Aleksandra Vučića
U amandmanu poslanika Pedra Markesa, Tonina Picule i Tijsa Rojtena, za koga su glasala 504 od 751 evropska poslanika, stoji da Evropska unija oštro osuđuje „neustavne, secesionističke poteze vlasti Republike Srpske koje imaju za cilj kreiranje paralelnih institucija za lekove i medicinska sredstva, oporezivanje, pravosuđe, odbranu i bezbednost“, objavila je TV N1 Sarajevo.
„Stvaranje takvih institucija oslabile bi državne strukture BiH i postale egzistencijalna pretnja njenom državnom jedinstvu i teritorijalnom integritetu“, stoji u tekstu amandmana koji je na svom Tviter nalogu objavio jedan od podnosilaca, Tijs Rojten.
I dalje: „EU osuđuje štetnu ulogu regionalnih aktera i ruskih spoljnih smetnji i poziva Savet da nametne ciljane sankcije Miloradu Dodiku i njegovim saradnicima zbog njegovih koruptivnih radnji, kontinuirane destabilizacije zemlje i podrivanja suvereniteta i teritorijalnog integriteta BiH“.
Poruka za Vučića
Nakon sankcija Sjedinjenih Američkih Država Dodiku tako prete i evropske sankcije. Amabasadori zapadnih zemalja već su odbili da učestvuju na ceremoniji povodom Dana državnosti Srbije 15. februara, zbog toga što su na nju zajednički pozvale Republika Srbija i Republika Srpska, a i zato što je na njoj centralnu ulogu imao i Dodik. On je ponovo iskoristio priliku da govori o tome da je RS deo Srbije, a ne BiH.
I predsednik Srbije Aleksandar Vučić i Dodik su nabusito reagovali na protestni čin zapadnih ambasadora u Srbiji. Za obojicu autoritarnih političara i predvodnika politike „srpskog sveta“ situacija, međutim, nije prijatna. Sankcije protiv Dodika, pogotovu ako ih sprovede i EU, direktno se tiču i Vučića sa kojim se lider RS sreće, veća, nastupa i fotografiše svako malo demonstrirajući da Srbi iz RS doživljavaju Srbiju, a ne Bosnu, kao svoju državu. Pitanje odnosa Beograda prema RS svakako će imati svoje mesto uizbornoj kampanji.
Američke sankcije
Na američke sankcije Dodik je regaovao podrugljivo. Ipak, kako je „Vreme“ pisalo, uprkos vickastom izrugivanju pre svega američkih i nemačkih zvaničnika, sankcije SAD Miloradu Dodiku nisu nimalo prijatne. Jer, teško da će samo na njima ostati, a mogu da se tumače i kao poruka Aleksandru Vučiću da će morati da bira između Dodika i blagonaklonosti Amerike.
Kada je ministarka spoljnih poslova Bosne i Hercegovine Bisera Turković nagovestila da će SAD objaviti sankcije osobama iz Bosne i Hercegovine, srpski član predsedništva BiH Milorad Dodik ju je nazvao „političkim nedonoščetom“, kao nekada Tomislava Nikolića i Aleksandra Vučića.
Ti stranci pojma nemaju
Sankcije su dugo najavljivane i sam Dodik je lično bio upoznat sa onim što bi moglo da ga snađe. Nedavno se divio sopstvenoj moći i smejao tome što se „jedna moćna Amerika obračunava sa jednim malim Dodikom“.
U prvi mah je, po objavljivanju „besmislenih“ sankcija, ostao začuđujuće bez suvislog komentara. Ipak je sazvao hitan sastanak Izvršnog komiteta SNSD-a kako bi zbijali šale na račun Amerike, o sankcijama obavestili Aleksandra Vučića ( o čemu je ovaj bio odavno obavešten) i nastavili da slave u kafani.
Iako su mu sankcije „besmislene“ i znače udar „Muslimana i SAD na Republiku Srpsku“, Dodik je pokazao očite znake nervoze i nije propustio priliku da izvređa strance u Bosni koji „pojma nemaju“ , na čelu sa Visokim predstavnikom Kristijanom Šmitom.
J.H./red/FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve