Dok se vatrogasci bore sa ogromnim požarom u istočnoj pustinji Mohave, zvaničnici nacionalnog parka i ekolozi se pripremaju za gubitke staništa koji će verovatno zauvek promeniti pejzaž, piše LA Tajms.
„Izgubili smo ogromnu površinu autohtone vegetacije“, rekla je Debra Hjuson, zamenica upravnika Nacionalnog rezervata Mohave.
„Mnogo borova, kleke koja je zauvek nestala i najverovatnije mnogo Joshua drveća“.
Najveći šumski požar u Kaliforniji ove godine zahvatio je preko 80.000 hektara u pustinji oko južne granice Nevade, gori prvenstveno u nacionalnom rezervatu, koji se nalazi u jugoistočnoj Kaliforniji. Uz pomoć kratkotrajne kiše, posade su napravile prvi pravi prodor protiv požara u Jorku nakon zalaska sunca u ponedeljak – izveštavajući o obuzdavanju vatre od 23 odsto do utorka ujutro – ali zvaničnici su i dalje zabrinuti da se krhki pejzaž možda nikada neće u potpunosti vratiti.
„Oporavak zaista nije odgovarajući termin ovde u pustinji zbog globalnih promena koje se dešavaju“, rekao je Hjuson.
Biće skoro nemoguće da se pune šume vrate iz spaljene zemlje kao nekada, a verovatno će biti zamenjene manjim žbunjem i travama, rekla je ona.
Drveće Džošua, koje ne raste nigde drugde u svetu osim pustinje Mohave, posebno je osetljivo na vatru, sa malo prirodne odbrane.
„Biće zaista teško proceniti broj spaljenih stabala Džošue, ali znamo da ih je bilo mnogo“, rekao je Hjuson.
Nacionalni rezervat je dom za više od 200 retkih biljaka, a zvaničnici su rekli da će biti potrebno neko vreme da se utvrdi stepen štete od požara za te vrste.
Šumarski zvaničnici Nevade izjavili su u utorak da su zabrinuti zbog Džošua drveta, kao i lokalnog lišća, napominjući da se čini da je otisak požara samo 9,5 km od mesta najvećeg Džošua drveta. Kejsi KC, državni šumarski vatrogasac u Odeljenju za šumarstvo Nevade, kaže da su njihovi timovi upozorili vatrogasce i zvaničnike nacionalnih spomenika o specijalnom drvetu, tražeći dodatnu zaštitu, ako je moguće.
„To je ranjiv ekosistem“, rekao je KC.
Skoro 400 ljudi je angažovano na požaru; njegov uzrok ostaje pod istragom. Međutim, zvaničnici su utvrdili da je plamen izbio na privatnom zemljištu u rezervatu, rekla je Stefani Bišop, službenica za javno informisanje Nacionalnog parka.
M.J./LA Tajms
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com