Prema poslednjem popisu stanovništva u Vojvodina ima 180.000 stanovnika manje nego na popisu iz 2011. godine, izjavila je predsednica Pokrajinskog odbora Dveri za Vojvodinu Ivana Stojanović.
Liberalni kapitalizam i propast domaćih velikih preduzeća, konstantno loša ekonomska politika svih vlasti od 2000. godine do sada i apsolutna nebriga o natalitetu i proporodičnoj politici su, kaže, doveli do velikog broja ekonomskih emigracija.
„Između dva popisa nestali su nam zbirno gradovi veličine Sombora, Kikinde, Šida i Vrbasa. U 2021. godini umrlo je 6.184 stanovnika više nego što se rodilo, odnosno rodilo se 1,4 odsto beba manje nego 2020. godine“, rekla je Stojanović i dodala da će ako se taj trend nastavi, do 2050. godine Vojvodina izgubiti 20 odsto stanovništva.
Jedini izuzetak je Novi Sad koji ima 25.000 stanovnika više, pa se može govoriti o „novosadizaciji“ pokrajine.
„Dok se novosadska i pokrajinska administracija širila, u sela i pomoć malim poljoprivrenim gazdinstvima nije se ulagalo skoro ništa, a plodne vojvođanske oranice poklanjaju se stranim investitorima za zagađivačku industriju“, poručila je Stojanović napominjući da je Vojvodina i ranije bila poznata po malom natalitetu, a da ni aktuelna vlast nije ništa uradila da taj negativni trend smanji, nego ga je i podstakla.
Naglasila je da su dugogodišnja „antiporodična“ politika i nebriga o ekonomskom opstanku porodice, propagiranje lažnih vrednosti kod mladih preko državnih medija kao što su rijaliti programi, nalet šunda i kiča – uzeli su svoj danak.
Stojanović objašnjava da je pokrajinska vlast umesto da se bavi širenjem preglomazne pokrajinske administracije, trebalo mnogo više budžetskih sredstava da usmeri ka lokalnim samoupravama i da finansira samo kapitalne investicije koje će podstaći ostanak radno sposobnog stanovništva“.
M.N./FoNet
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com