
Univerzitet i Vlada
Rektor Đokić: Bez pomaka u rešavanju krize
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Građani koji mesecima stražare na Šodrošu u poslednjih nedelju dana imali su nekoliko okršaja sa policijom koja hoće da ih rastera da bi radnici kineske kompanije CRBC pripremili teren za izgradnju mosta preko Dunava. I nakon brutalnog postupanja policije i privođenja kažu da se neće povlačiti
Najveći sukob policije i nezadovoljnih građana dogodio se u nedelju: povređeno je i privedeno nekoliko demonstranata, među kojima je bio i narodni poslanik Đorđe Miketić iz stranke Zajedno.
„Policija je već bila spremna za prekomernu upotrebu sile. Zato su nosili fantomke i bili bez istaknute značke i imena na uniformi. Prisustvo medija i veliki broj građana ih je sprečio da tamo dođe do velikog i brutalnog nasilja, a sve je bilo spremno. Čak ni hitna pomoć nije htela do dođe kada smo ih zvali zbog nekoliko povređenih građana“, kaže za portal nedeljnika „Vreme“ Miketić.
Prilikom policijske intervencije privedeno je petoro građana, svi oni su sprovedeni u policijsku upravu i oduzeti su im telefoni.
Miketić priča da je njihov član i poverenik za opštinu Palilula Aleksandar Radosavljević sproveden pravo na suđenje po hitnom postupku, bez prava da se javi bilo kome, pa ni advokatu. Tamo su ga sačekala tri policajca iz Subotice koji su svedočili da je došao čamcem i uništavao imovinu.
“To apsolutno nije tačno”, kaže Miketić, “ ovo vam govori da je u pitanju politički montiran process, hteli su da ga osude po kratkom postupku i bez prava na advokata. Pošteni policajci iz Novog Sada okreću glavu od tog bezakonja“.
Njemu su rekli da ne mogu da ga zadrže jer je narodni poslanik, mada je on želeo da ide sa njima i vidi iznutra tpostupanje policije i suda. “Možda su baš zbog toga mene pustili da ne bih svedočio 0 tim nameštenim suđenjima i nezakonitom tretmanu privedenih“, kaže Miketić.
Kamp na Šordošu je i dalje na istom mestu, a sve veći broj Novosađana se priključuje protestima u pokušaju da odvrate vlasti od namere da na tom mestu izgradi most. Miketić navodi da očekuje podršku još većeg broja ljudi.
„Novi Sad je grad mira i slobode i za to će se građani izboriti jer je Šodroš sada poslednja linija odbrane zakona ove zemlje i dostojanstva slobodnih građana, dok sa druge strane stoje megalomanski paradržavni projekti koji gaze zakone ali i te građane zarad ogromnog profita“, rekao je Miketić apelujući da se dijalog vrati u institucionalne okvire i da se formira nezavisna stručna komisija koja će da prouči 11.000 primedbi na ovaj projekat.
„Mi zagovaramo insitucionalnu borbu argumentima, da se konačno glas građana čuje u institucijama, u suprotnom imaćemo nasilje na ulicama za koju će biti odgovorna ova vlast”, kaže Miketić, kao i da će pratiti da li će bivši gradonačelnik Novog Sada i novi ministar odbrane Miloš Vučević vojnu parcelu koja je tik uz Šodroš pokušati da preimenuje u građevinsku zarad “profiterskog projekta Novi Sad na vodi“.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Održan je još jedan sastanak predstavnika Vlade i univerziteta - bez velikih pomaka
Rezolucijom Evropskog parlamenta o Srbiji koja je većinom glasova usvojena u sredu (7. maj), traži se oslobađanje šest političkih zatvorenika u Novom Sadu, članova Pokreta slobodnih građana i organizacije Stav
Na Svetski dan slobode medija, Nezavisno udruženje novinara Srbije uručilo je nagrade novinarima koji ne pristaju na tišinu. Po 20. put, nagrada „Dejan Anastasijević“ odala je priznanje onima koji svojim istraživačkim radom otvaraju teme koje vlast pokušava da zatvori
Nakon brojnih pokušaja vlasti da zaustavi ili omete blokade fakulteta, najnovija metoda je - pretnja isključenjem električne energije
Kada se u subotu srušio plafon u jednoj prostoriji beogradske bolnice, tabloidi su bili spremni - kriva je povređena sestra. Prostorija je, navodno, bila zaključana, obeležena i opasana stolicama. Ipak, neko je – kako tvrde nadležni, noću odlučio da je otvori
Studentski zahtev za raspisivanje vanrednih parlamentarnih izbora
Istorijska šansa Srbije Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve