Fakultet organizacionih nauka
Plenum studenata osudio objavljivanje ličnih podataka
Plenum studenata Fakulteta organizacionih nauka osudio je ponašanje medija koji su objavljivili lične podatke njihovih kolega u senzacionalističkom tonu
Zašto niko nije pitao kako to da je postojalo pet seminara o Holokaustu, ili zašto država Izrael izučava istoriju svog jevrejskog naroda - neki su od komentara direktora Muzeja žrtava genocida povodom nedavno uspostavljenog seminara za obuku nastavnika osnovnih i srednjih škola o genocidu počinjenom nad Srbima
Ovog maja počeće seminar za nastavnike osnovnih i srednjih škola „Učenje o genocidu počinjenom nad Srbima“, koji realizuje Muzej žrtava genocida. Cilj seminara je da obuči nastavnike kako da ovu veliku temu približe učenicima.
Tim povodom, u javnosti su se čule primedbe, od kojih bi se mogle izdvojiti – tri.
Zašto su u naslovu navedeni samo Srbi; ko će biti predavači (jer donekle i od njihovog ličnog odnosa prema temi zavisi kako će je preneti učenicima), i da li bi priča o Hrvatima koji su za vreme NDH mučki ubijali Srbe samo zato što su Srbi, mogla da pojača već ionako dovoljno veliku netrpeljivost prema susedima, plus da je prenese na mlađe generacije.
Zašto samo Srbi
Dejan Ristić, direktor Muzeja žrtava genocida, podseća da od 21 seminara iz oblasti društvenih nauka namenjenih nastavnicima u osnovnim i srednjim školama u Srbiji, koliko ih je u katalogu Zavoda za unapređenje obrazovanja i vaspitanja, 5 seminara je posvećeno istoriji, kulturi i tradiciji jevrejskog naroda, antisemitizmu i Holokaustu. Dok je među njima samo jedan, i to tek od sad „koji se isključivo odnosi na genocid izvršen nad Srbima od strane hrvatske države u Drugom svetskom ratu.“
„Ne sećam se da se bilo ko bunio kada su u katalog seminara namenjenih nastavnicima istorije uvršteni programi posvećeni Holokaustu i antisemitizmu, a nijedan o stradanju Srba u genocidu koji je nad njima počinila NDH. Naprotiv. Svi smo to, počev od Ministarstva prosvete, podržali i pozdravili“, kaže Dejan Ristić.
Predlaže da napravimo sledeću paralelu.
„Država Izrael je matična država jevrejskog naroda, a Memorijalni centar ’Jad Vašem’ u Jerusalimu matična ustanova kulture države Izrael koja se isključivo bavi naučnim istraživanjima, obrazovanjem i kulturom sećanja na Holokaust. Republika Srbija je matična država srpskog naroda, a Muzej žrtava genocida matična ustanova kulture Republike Srbije koja se bavi naučnim istraživanjima, obrazovanjem i kulturom sećanja na Srbe – žrtve genocida počinjenog nad njima od strane hrvatske države (NDH) tokom Drugog svetskog rata. Istovremeno, za razliku od ’Jad Vašema’ , Muzej žrtava genocida se u kontinuitetu i u podjednakoj meri bavi naučnim istraživanjima, obrazovanjem i kulturom sećanja na žrtve Holokausta i Samudaripena (genocid nad Romima). Taj podatak nam svima može služiti samo na čast.“
„Zamislite sada situaciju u kojoj se neko u Izraelu ili izvan njega uopšte i usudi da postavi pitanje zašto se Memorijalni centar ’Jad Vašem’ bavi isključivo žrtvama Holokausta, a ne i žrtvama genocida koji je u istom tom razdoblju i u istim tim istorijskim okolnostima počinjen i nad Srbima i Romima. Reklo bi se da bi tako nešto bilo bezmalo pa nemoguće.“
„Drugim rečima, svi oni radikalni i neretko militantni protivnici svega nacionalnog i identitetskog u našem društvu liju krokodilske suze zbog toga što Srbija, upravo sledeći višedecenijske primere dobre prakse države Izrael, konačno počinje da se na celovit i objektivan način bavi temom genocida počinjenog nad Srbima od strane NDH tokom Drugog svetskog rata“, smatra Dejan Ristić.
Ko će biti predavači
Predavači tokom seminara, najavljuje Ristić. “biće vodeći stručnjaci Muzeja žrtava genocida. Drugim rečima, znanje o genocidu nad Srbima zainteresovanim nastavnicima istorije prenosiće vodeći srpski i, istovremeno, neki od vodećih svetskih stručnjaka za tu temu. Muzej ništa nije prepustio slučaju ili improvizaciji tokom višemesečnog prilježnog i temeljnog rada na izradi predloga programa ovog seminara te je stoga on i uvršten u spisak obrazovnih programa od javnog interesa.”
Mogućnost povećanja netrpeljivosti
“Moram priznati da uz sav napor ne uspevam da uočim bilo kakav rizik kada govorimo o naporu da se doprinese obogaćivanju i objektivizaciji naših znanja o genocidu počinjenom nad Srbima od strane hrvatske države (NDH) tokom Drugog svetskog rata”, komentar je Dejana Ristića primedbe da insistiranje na detaljnim predavanjima o zločinima NDH moguće ne ide u prilog smanjenju netrpeljiviost između dva naroda.
“Ta bolna i tragična tema nije nikakva priča, kako ste vi to okarakterisali, već period najbrutalnijeg i najmasovnijeg stradanja pripadnika našeg naroda u sveukupnoj srpskoj nacionalnoj istoriji. Srbi, žrtve genocida koji je nad njima počinila hrvatska država (NDH) tokom Drugog svetskog rata, stradali su isključivo zbog toga što su, u to vreme i na tom prostoru, imali nepoželjan nacionalni i verski identitet. Upravo zbog toga što su bili pravoslavni Srbi. Baš kao i njihovi sapatnici Jevreji i Romi koji su stradali iz identičnog razloga – zbog toga što su, za hrvatsku državu (NDH), imali nepoželjan nacionalni i verski identitet.“
„Drugim rečima, svi oni radikalni i neretko militantni protivnici svega nacionalnog i identitetskog u našem društvu liju krokodilske suze zbog toga što Srbija, upravo sledeći višedecenijske primere dobre prakse Države Izrael, konačno počinje da se na celovit i objektivan način bavi temom genocida počinjenog nad Srbima od strane NDH tokom Drugog svetskog rata“, zaključuje Dejan Ristić.
Čitajte dnevne vesti, analize, komentare i intervjue na www.vreme.com
Plenum studenata Fakulteta organizacionih nauka osudio je ponašanje medija koji su objavljivili lične podatke njihovih kolega u senzacionalističkom tonu
Premijer Miloš Vučević je poznat po svom osionom obraćanju koje, pokazali su prethodni meseci, nikada nije dalo željene rezultate, ocenila je Mirjana Gašić iz Unije sindikata prosvetnih radnika Srbije
Zaštita podataka o ličnosti propisana je Ustavom u kojem se navodi da je „zabranjena i kažnjiva upotreba podataka o ličnosti izvan svrhe za koju su prikupljeni“
Pored Novog Sada komemorativni skupovi su održani u Beogradu, Somboru, Kraljevu, Nišu, Leskovcu, Aleksandrovcu, Zrenjaninu, Kovinu, Čačku i Novom Pazaru
Premijer poručio da studenti mogu da se bave blokadama koliko god žele, ali da je neophodno da škole rade i da oko toga nema kompromisa
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve