Tragedija u Novom Sadu
Odgovornost inženjerske struke: Sud časti prikuplja neophodnu dokumentaciju
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Srpski kulturni centar u Zagrebu počinje s radom izložbom o nadrealizmu i, moguće, najavljuju otopljavanja odnosa između dve države . Ovo je treći srpski kulturni centar u nekoj inostranoj prestonici
U Zagrebu se večeras, u četvrtak, otvara Srpski kulturni centar u prisustvu Nine Obuljen Koržinek ministarke kulture Hrvatske, i Marka Đurića ministra spoljnih poslova Srbije. Time je rešena nedoumica zašto je umesto ministra Đurića juče na Samit Ukrajina-Jugoistočna Evropa u Dubrovniku naprasno otišao predsednik Aleksandar Vučić.
Ali to je nebitan deo ove vesti, jedino bitan je da će Srbija imati Kulturni centar u Zagrebu.
Kulturni centar neke države u drugoj, znak je uspostavljanja dobrih odnosa. Podsetimo, predsednik Vučić je nakon sastanka sa bivšom predsednicom Kolindom Grabar Kitanović rekao da se odnosi dve države i dva naroda mogu „kako tako“ popraviti do kraja godine, a to je bilo 2017. Od tada, barem jednom godišnje bi natuknuo tu mogućnost. Da li je otvaranje Srpskog kulturnog centra u Zagrebu pomak u tom pravcu, trebalo bi da se oseti uskoro.
Nakon u Parizu i u Pekingu, ovo je treći Srpski kulturni centar u nekoj inostranoj prestonici. Nalazi se u Preradovićevoj ulici.
Srpsko narodno vijeće (SNV) u Zagrebu je saopštilo da se „danas, nakon više decenija, vraća u svoje prostorije u Zagrebu u kojima su bile smještene srpske institucije. Srpsko-kulturno društvo Prosvjeta, Srpsko narodno vijeće i Kulturno-informativni centar“.
Navode da je „zgrada Srpskog kulturnog centra, koja je početkom devedesetih godina prošlog vijeka bila uzurpirana, ponovo vlasništvo Srpskog kulturnog društva Prosvjeta, sa kojim upravlja SNV.“
Navode i da su „prva sredstva za administrativno-pravne troškove i sanaciju i rekonstrukciju dijela zgrade“ obezbeđena zahvaljujući predsedniku Vučiću, dok je Vlada Hrvatske obezbedila sredstva za završetak obnove i uređenje Srpskog kulturnog centra Zagreb.
Na spratu i potkrovlju zgrade nalaze se prostorije samostalnog srpskog nedeljnika „Novosti“, portala „Novosti“, televizije „VIDA“ i Arhiva Srba u Hrvatskoj, dok su u prizemlju Istorijski haustor sa pričom o prošlosti ove zgrade, Pododbor Srpskog kulturnog društva „Prosvjeta“, Galerija, klub i dvorana.
Ovom prilikom, u okviru Dana srpske kulture u Zagrebu, biće otvorena i izložba „Barbarogenij nadrealizam“.
Povod je stogodišnjica Manifesta nadrealizma Andre Bretona, a bavi se avangardnim umetničkim pokretima zenitizmom i dadaizmom.
Poseban naglasak stavljen je na saradnju hrvatskih i srpskih autora koje karakteriše avangardni duh i društvena kritičnost.
Kako navodi zagrebački portal „Novosti“, među dvestotinjak predstavljenih dela, iz kolekcije retke bibliofilske građe izdvaja se „Turpituda“, zabranjena poema Marka Ristića s ilustracijama Krste Hegedušića, „Nacrt za jednu fenomenologiju iracionalnog“, delo Marka Ristića i Koče Popovića, na koje se osvrće i rad beogradskog konceptualnog umetnika Zorana Todorovića, zatim dela Ljubomira Micića „Istočni greh“ s ilustracijama Vilka Gecana, „Spas duše s ilustracijama“ Anke Krizmanić, dela Aleksandra Vuča, „Nemenikuće“, „Ako se još jednom setim“ s crtežima Marina Tartaglie, časopisi Nadrealizam danas i ovde, Svedočanstva, Putevi, Pečat i Danas, umetnička dela Vilka Gecana, Željka Hegedušića, Jo Kleka (Josipa Seissla), Vjere Biller, veliko ilustriovano „Divotvelebnopismo Miroslava Krleže Marku Ristiću“ i drugo.
Inače, Osim u Zagrebu u Republici Hrvatskoj, do sada su otvoreni srpski kulturni centri i u Vukovaru, Slavonskom Brodu, Udbini, Kninu, Belom Manastiru, u Osijeku i Glini.
Inženjerska komora Srbije saopštila je da Sud časti prikuplja dokumentaciju koja je neophodna za utvrđivanje uzroka nesreće u Novom Sadu
Aleksandar Vučić za RTS o ostavkama, odgovornosti i sestrinskim televizijama - tužilaštvo je odradilo „nadrealno brzo veštačenje“, kaže predsednik Srbije
Ideja je da građani zastanu na trenutak kako bi se setili tragedije, imena onih koji su u njoj stradali i kako bi zahtevali da sva imena odgovornih u krivičnom i političkom smislu budu deo transparentnog procesa, rekao je za „Vreme“ član inicijative „ProGlas" i pisac Gojko Božović
Osumnjičena Z.S.M. se tereti za teško delo protiv opšte sigurnosti, a u vezi sa nepropisnim i nepravilnim izvođenjem građevinskih radova. Druga osoba, osumnjičena za isto delo trenutno je nedostupna organima gonjenja
Umesto nadležnih organa Republike Srbije informaciju o određivanju pritvora objavio je tabloid Informer, pozivajući se na izjavu svog glavnog urednika Dragana J. Vučićevića, koji je imao i opsaku: „Sram vas bilo stoko jedna pravosudna! Tužite me, hapsite i mene!”
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve