img
Loader
Beograd, 25°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Crna Gora

Crnogorci i uz studente, i uz Vučića

01. фебруар 2025, 14:48 Aleksandra Mudreša / DW
Foto: Jorono/Pixabay
Zastava Crne Gore
Copied

Studentski protesti u Srbiji i ostavka premijera Miloša Vučevića izazvali su oprečne reakcije političara u Crnoj Gori

Poslanici vladajuće većine u Crnoj Gori različito se izjašnjavaju o protestima i ostavkama u Srbiji. Opozicija smatra da bi istrajnost srpskih studenata trebalo da slede i njihove kolege u Crnoj Gori, ocenjuje Dojče vele.

Očekivano, podrška predsedniku Aleksandru Vučiću dolazi iz poslaničkih klupa vladajućih partija bivšeg Demokratskog fronta koje inače podržavaju režim u Srbiji.

Poslanik Demokratske narodne partije (DNP) Vladislav Bojović tvrdi da je pod plaštom, kako ih je nazvao, takozvanih studentskih protesta u Srbiji, kao i „bestidnom zloupotrebom“ velike tragedije u Novom Sadu, vlast u Srbiji „izložena organizovanom napadu i nasrtaju određenih struktura koje deluju iz pozadine“.

Bojović snažno podržava rukovodstvo Srbije „u trenutku u kojem je ona izložena najnovijem pokušaju destabilizacije u režiji ostataka ’duboke države’, ubedljivo poražene na nedavnim izborima u SAD“.

Lider Bojovićeve partije Milan Knežević i predsednik Opštine Nikšić Marko Kovačević iz Nove srpske demokratije, među prvima su potpisali peticiju „podrške pravu na život“ predsednika Vučića i tako se pridružili ministrima, ambasadorima i javnim ličnostima iz Srbije koji upozoravaju na „rastuću dehumanizaciju i satanizaciju“ njegovog lika i dela.

S druge strane, poslanik vladajućeg Pokreta Evropa sad (PES) Miodrag Laković za DW kaže da su građani Srbije, predvođeni studentima, masovnošću pokazali snažan potencijal da demokratskim pritiskom utiču na institucije da rade otvorenije, efikasnije i u granicama svojih ustavnih ovlašćenja.

„Ostavka premijera Miloša Vučevića može se shvatiti kao iznuđen manevarski potez, kojim vlasti u ovom trenutku žele da amortizuju potencijalno još veće snaženje protesta i ispostavljanje novih i radikalnijih zahteva“, ocenjuje Laković za DW i dodaje da je „očigledno da postoji značajno raspoloženje za korenitim institucionalnim i političkim promenama, a da li će se i do kog nivoa vlasti to desiti u ovom trenutku, to niko ne može da predvidi.“

Laković pritom naglašava: „Veoma je značajno da su protesti uglavnom mirni i pored ogromnog broja učesnika, iako je bilo nekoliko zabrinjavajućih incidenata. Vlasti u Srbiji se uzdržavaju od represivnih mehanizama, što je pohvalno, a mora se priznati da i po pitanju međunarodne podrške zasad nisu u podređenoj poziciji.“

Studentski protest pokazao da su promene moguće

Iz opozicionih klupa stiže otvorena podrška srpskim studentima i želja da njihova istrajnost bude primer koji bi trebalo da slede njihove kolege u Crnoj Gori.

„Svi mi koji obavljamo javne funkcije, bilo da smo u vlasti, bilo da smo u opoziciji, moraćemo da naučimo i prihvatimo da se suočimo s kritikama koje nam učesnici i organizatori protesta upućuju, razumevajući da je to njihov zadatak – da kritikuju sve ono što nije dobro ili što nije bilo dobro, bez obzira na to o kojem pojedincu ili političkoj opciji je reč“, kaže za DW Nikola Zirojević, poslanik opozicionih Socijaldemokrata (SD).

I studenti i vlast u Srbiji pokazali su da u politici stvari nisu proste i jednostrane kao što izgleda, kaže za DW analitičar Stefan Đukić.

„Tamošnja vlast, naviknuta da vodi jedan vid borbe, da uvek na isti način delegitimiše svu opoziciju s kojom se suočila, probala je isti taj modus. A kada je uvidela da to ne funkcioniše, sada srlja iz greške u grešku nudeći sve veće i veće koncesije koje ne daju rezultata, već samo pokazuju ogromnu slabost kako bi se ostalo na vlasti. Studentski protest svima je pokazao da je promene moguće izvesti, ali se mora biti iskren u nameri“, smatra Đukić.

Mogu li masovni protesti da se preliju na Crnu Goru?

Neformalna grupa crnogorskih studenata „Kamo $utra“ tri puta je organizovala proteste tražeći ostavke čelnika bezbednosnog sektora nakon masovnog ubistva na Cetinju 1. januara, kada je stradalo 13 ljudi, među kojima dvoje dece.

Od premijera Milojka Spajića do 1. februara očekuju – ostavke ministra unutrašnjih poslova Danila Šaranovića i potpredsednika Vlade za bezbednost i odbranu Alekse Bečića, rigoroznije dozvole za posedovanja oružja, reformu sistema policije, povratak građanskog obrazovanja kao obaveznog predmeta u osnovne i srednje škole, i poboljšanje odnosa i brige o mentalnom zdravlju. U suprotnom će, najavljuju, pozvati na građansku neposlušnost.

Zirojević podržava studente „i njihove aktivnosti koje sledi veliki broj građana“, i dodaje da se nada da će „po uzoru, ne samo na Srbiju, nego i na veći deo članica EU, ovi protesti biti dodatno pojačani, i brojnošću, ali i u smislu delovanja.“

Prema mišljenju Đukića, nesumnjivo je da se forma protesta iz Srbije makar pokušala preliti na Crnu Goru, ali su, dodaje, protesti neuporedivi zbog niza faktora.

„Dok u Srbiji imamo vrlo verovatno direktnu odgovornost ljudi iz vlasti, te dugogodišnju autokratsku prirodu režima, u Crnoj Gori ta odgovornost može biti isključiva moralna, a vlasti su fluidne i promenljive. Prosto je društvena klima sada takva da nema realnog prostora za masovne proteste u Crnoj Gori“, zaključuje Đukić.

Tagovi:

Aleksandar Vučić Crna Gora Miloš Vučević Srbija
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Vesti

Nemačka

05.јул 2025. Nenad Krajcer (DW)

Poslanici Bundestaga оsudili nasilje, ali i nacionalizam u Srbiji

Predstavnici stranaka u Bundestagu su u razgovoru za DW osudili nasilje nad studentskim protestima u Beogradu. Ali su istovremeno ukazali i na opasnost od nacionalističkih tonova koji su se mogli čuti na protestima

Protesti

05.јул 2025. B. B.

U petak privedeno 107 ljudi, blokade širom Srbije najavljene i za subotu

Na pojedinim mestima zabeleženi su sporadični incidenti, „pri čemu je policija postupala u skladu sa zakonom“, saopštio je MUP. Prema najavama, blokade širom Srbije nastavljaju se i subotu

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić u Nišu

Predsednik Srbije

05.јул 2025. B. B.

Vučić otvorio deonicu puta bez upotrebne dozvole i tvrdi da će sve biti u redu

Inženjeri za stručni nadzor za deonicu puta od Pakovraća do Požege odbili su da potpišu dokumente bez kojih je nemoguće da građevinski inspektori izdaju potvrdu da je deonica završena

Represija

05.јул 2025. B. B.

Neko te posmatra: Novosađanima stižu prijave zbog farbanja ulica 8. decembra

Pojedini Novosađani tvrde da imaju saznanja da je pokrenuto više od 250 prekršajnih postupaka protiv učesnika protesta 8. decembra 2024. u tom gradu, i da su u više slučajeva već donete osuđujuće presude i to bez prisustva okrivljenih ili njihovih advokata

Studentski protesti

05.јул 2025. B. B.

Amnesti: Alarmanti snimci hapšenja u Srbiji

Ima navoda o nezakonitoj i prekomernoj upotrebi sile prilikom hapšenja demonstranata, saopštile su organizacije Amnesti internešnal i Civil rajt difenders

Komentar

Pregled nedelje

Vučićev testosteron, nepravda i beščašće

Da li biste seli sa Aleksandrom Vučićem za kafanski sto nakon što je pomilovao naprednjačke muškarčine koje su palicom junački polomile vilicu studentkinji? Osim gubitka elementarnih moralnih kočnica, šta još stoji iza ovog čina

Filip Švarm

Komentar

Tako rade kukavice: Premlaćivanje studenata sa najavom

Nad premlaćivanjem i hapšenjem studenata čovek može da se zgrozi, ali ne sme da se iznenadi – pa sve je to Aleksandar Vučić najavio. Ali, videće da je pendrek slaba zaštita od naroda

Nemanja Rujević

Komentar

Vidovdan 2025. i ujka Albert

Generacija koja vodi ovu pobunu prihvata razlike kao deo svog horizonta normalnosti, nešto prirodno i podrazumevano. Otuda je njihov patriotizam čist, nimalo nalik toksičnom nacionalizmu iz devedesetih

Jelena Jorgačević
Vidi sve
Vreme 1800
Poslednje izdanje

Režimsko nasilje nad građanima

Narod na barikadama Pretplati se
Iz studentskog protesta u građansku neposlušnost

Teturanje Golijata iz Ćacilenda

Ova situacija

Anatomija jedne vlasti

Lokalni izbori

Huliganski desant na Kosjerić 

Novi Sad – centar otpora

Kad se Lala najedi

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure