
Univerzitet
Koji fakulteti štrajkuju od 5. maja
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović izjavila je u nedelju, 4. maja kako „postoje nagoveštaji“ da bi ta ustanova narednih dana mogla da donese odluku o štrajku
Veterani Jedinice za specijalne operacije (JSO) došli su u Pionirski park da pruže podršku „Studentima koji žele da uče“. Šta je JSO i šta njihova podrška znači
Oko 70 crvenih beretki je viđeno u Pionirskom parku, a neki od njih su postavili i sopstvene šatore, kao podrška kontrablokaderima.
Rasformirana Jedinica za specijalne operacije (JSO), poznatija kao „Crvene beretke“, nije ponovo formirana. Ona je zabranjena još 2003. godine u policijskoj akciji „Sablja“, u kojoj su hapšeni svi povezani sa ubistvom Zorana Đinđića. Zbog ubistva premijera pravosudno su osuđeni bivši komandant JSO Milorad Ulemek Legija i bivši pripadnik jedinice Zvezdan Jovanović.
Kao pojačanje i podrška „ćacima“, „kontrablokaderima“, ili, pak, „studentima koji hoće da uče“, stigli su veterani JSO. Kakvu poruku šalju posetom ovoj divnoj deci koju predsednik Srbije Aleksandar Vučić toliko hvali.
Štapom preko ograde
Na društvenim mrežama pojavili su se snimci vojnih šatora i muškaraca u vojnim uniformama i sa crvenim beretkama na glavama, koji se nalaze u Pionirskom parku gde kampuju studenti koji se protive blokadama fakulteta.
Kako se vidi na jednom od snimaka, jedan od muškaraca u uniformi građanima sa druge strane ograde preti „obijaćemo te“, a potom se zatrčava i štapom udara po ruci mlađeg muškarca koji je snimao telefonom.
Прикажи ову објаву у апликацији Instagram
Isti muškarac je u septembru prošle godine snimljen sa potpredsednicom Pokrajinske vlade Sandrom Božić koja je posetila štand „Udruženje veterana Crvene beretke“ na Zboru „Krajišnika i prijatelja“ u Kovilovu, prenosi N1.
Ko su Crvene beretke
JSO je bila kontroverzna i jedna od najelitnijih jedinica u zemlji, koja je osnovana 1996. godine. Njeni pripadnici su tokom devedesetih učestvovali na svim ratištima.
Osnovala ju je Državna bezbednost da bi obavljala prljave poslove za vlast Slobodana Miloševića.
„Nije bilo nikakvih zakonskih osnova da DB osniva sebi takvu jednu jedinicu, pogotovo sa takvom vatrenom moći“, piše novinar „Vremena“ Miloš Vasić u knjizi „Atentat za Zorana Đinđića“.
Jedinica je imala, između ostalog „i službu za psihološko-propagandna dejstva sa kompletnom TV produkcijom“.
Ulemek je 2007. osuđen na 40 godina zatvora za ubistvo Đinđića, a dve godine ranije, osuđen je na istu kaznu za ubistvo nekadašnjeg predsednika Srbije Ivana Stambolića, te na 15 godina za pokušaj atentata na opozicionog političara Vuka Draškovića.
Pobuna JSO
Jedinica je 2001. godine organizovala pobunu, a kao razlog je bilo navedeno hapšenje braće Banović, Predraga i Nenada, u kojem je jedinica učestvovala. Pravdali su se da ne znaju koga hapse.
Braća Banović su bili optuženi za ratne zločine u logoru „Keraterm“ u Bosni i Hercegovini pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju i nakon hapšenja su prebačeni u Hag.
Među učesnicima pobune je bio i Zvezdan Jovanović.
Peti oktobar
Najveći strah Petog oktobra bio je da JSO, čiji su pripadnici važili za prekaljene ubice, ne krene na demonstrante što bi izazvalo krvoproliće. Tajnim pregovorima Đinđić je ubedio Ulemeka da odbije naređenje. Da će tako postupiti nije se znalo do poslednjeg trenutka. Od pucanja bojevom municijom na masu odvratio ga je broj ljudi koji se 2000. godine skupio na platou ispred, tada, Savezne skupštine.
Ulemekove kolege sada su u Pionirskom parku sa ćacima. Pitanje je da li će tu biti i 15. marta i sa kakvom direktivom.
Dekanka Filozofskog fakulteta u Nišu Natalija Jovanović izjavila je u nedelju, 4. maja kako „postoje nagoveštaji“ da bi ta ustanova narednih dana mogla da donese odluku o štrajku
Inicijativa za odrbranu Košutnjaka izražava zabrinutost rezultatima konkursa Društva arhitekata Beograda povodom plana uređenja prostora između ulica Blagoja Parovića, Kneza Višeslava, Miloja Zakića i Vladimira Rolovića na Čukarici
Srpskom protestnom pokretu preti neuspeh, kao i mnogim sličnim širom sveta. Razlog je uvek isti: odbijanje saradnje sa političkim partijama, piše Frankfurter algemajne cajtung
Danas se obeležava dve godine od masovnog ubistva u selima Malo Orašje i Dubona kada je stradalo devetoro i ranjeno dvanaestoro ljudi
Radio-televizija Srbije prihodovala je tokom 2024. ukupno 15,7 milijardi dinara, ali su rashodi bili veći od tog iznosa, pa je javni medijski servis godinu ipak okončao sa gubitkom od 310,3 miliona dinara
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve