
KiM
Poslanici Srpske liste se zakleli da će se „zalagati za zaštitu teritorijalnog integriteta Kosova“
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
Vlada Srbije je po zakonu obavezna da ima Nacionalni program železničke infrastrukture. Ali ga nema i to od 2021. godine. To znači da je u rekonstrukcija stanice u Novom Sadu izvođena bez krovnog dokumenta
Rekonstrukcija železničke mreže i stanice u Novom Sadu, pod čijom je nadstrešnicom poginulo petnaestoro ljudi, obavljana je bez Nacionalnog programa železničke infrastrukture, piše za BIRN Jelena Zorić.
Naime, prvi i poslednji takav program istekao je 2021. godine, a Vlada koju su od tada vodili Ana Brnabić i Miloš Vučević nije donela novi dokument.
Nacionalnim programom Vlada određuje šta su prioritetni radovi, odakle će se i koliko oni plaćati i kojom dinamikom će se obavljati.
Donošenje Nacionalnog programa propisano je Zakonom o železnici 2013. godine, a četiri godine kasnije je i usvojen ovaj program za period od 2017. do 2021. godine.
Vlada krši zakon
Zakon o železnici iz 2013. godine predviđao je da Nacionalni program javne železničke infrastrukture donosi Skupština na predlog Vlade Srbije. Vlada je takođe trebalo da jednom godišnje podnosi Skupštini na usvajanje i izveštaje o sprovođenju programa.
Usvajanjem novog zakona 2018. godine, uloga skupštine u ovom procesu je izbačena, a Vlada ništa nije uradila.
Zakonski, a na osnovu Nacionalnog programa Vlade Srbije, preduzeće Infrastruktura železnice Srbije trebalo bi da godišnje pripremi programe izgradnje, rekonstrukcije i održavanja železničke infrastrukture. Pretragom javno dostupne dokumentacije ti programi nisu uočljivi, tako da je pitanje i na osnovu čega je, ali i da li ih je ta firma radila na godišnjem nivou.
Po zakonu bi ova državna kompanija trebalo dva puta godišnje da podnosi nadležnom ministarstvu izveštaj o sprovođenju godišnjeg programa, a ministarstvo da jednom godišnje izveštaj podnosi Vladi Srbije.
Ćutanje nadležnih
Vlada Republike Srbije, Ministarstvo građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture i Infrastrukture železnice Srbije nisu odgovorili na pitanja BIRN-a do objavljivanja teksta.
Nacionalnim programom, koji je istekao 2021. godine, bila je predviđena modernizacija pruge od Beograda do Subotice, kao i unapređenje efikasnosti glavnih čvorova – Beograda, Niša i Novog Sada.
Rekonstrukcija železničke stanice u Novom Sadu počela je 2021. godine, a rekonstruisanu stanicu su prvo 2022. godine otvorili predsednik Srbije Aleksandar Vučić i premijer Mađarske Viktor Orban, a zatim ponovo u julu 2024. pokrajinska premijerka Maja Gojković i ministar građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture Goran Vesić.
Nekoliko meseci kasnije, 1. novembra, nadstrešnica na stanici je pala nekoliko minuta pre podneva i ubila na licu mesta 14 ljudi, dok je jedna osoba preminula kasnije u bolnici.
Ubrzo posle pada nadstrešnice, stanica je zatvorena.
Predsednik Udruženja novinara Kosova Džemailj Redža tvrdi da su poslanici Srpske liste „pokušavali da sakriju“ da su potpisali zakletvu
“Naša kuhinja za širenje mržnje i laži se nalazi u ovoj zgradi iznad nas, na ovom istom RTS-u koji i danas širi laži i mržnju. Moja generacija se primila na te laži, verovala je da radimo pravu stvar i da smo mi u pravu a oni drugi da su zli. I oni drugi su to isto mislili za sebe i onda je krenuo točak zla koji nikako da se zaustavi a za mnoge traje i dan-danas”, rekao je Goran Samardžić ratni veteran, koji je bio vršnjak studenata kad je u Sarajevu postao i ratni vojni invalid
Da bi izašla iz političkog ćorsokaka i podela u društvu, Srbija bi trebalo da pojača napore u borbi protiv korupcije, unapredi reforme vladavine prava, uključujući izbor Saveta REM kroz transparentan i sveobuhvatan proces, navela je komesarka za proširenje EU Marta Kos
Posebno zabrinjava to što je medijskim radnicima u RTS uskraćena sloboda kretanja i obavljanje profesionalnih novinarskih zadataka,, a upućene su im i uznemirujuće pretnje, navodi Ministarstvo spoljnih poslova
Mokrih kolovoza više nema, jedino ih treba očekivati na jugu i jugoistoku gde su još uvek mogući kratkotrajni pljuskovi
Vučić i Šešelj: Gde ja stadoh, ti produži
Povratak radikalskog nasilja Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve