
Studenti traže vanredne izbore
Studenti kriju listu dok se ne raspišu izbori?
Studenti u blokadi navodno rade na izbornoj listi, ali izbori će biti ko zna kada. Zato su rešili da sa imenima ne izlaze u javnost
Vlast Aleksandra Vučića egzistencijalnim mrcvarenjem, ukidanjem plata profesorima fakulteta u blokadi, pokušava da uguši pobunu na univerzitetima. Bez solidiranosti u društvu to će joj poći za rukom
Pobunu u srednjim školama vlast je ugušila ukidanjem plata nastavnicima koji više nisu imali od čega da žive.
Isti metod sada primenjuje i ne univerzitetske profesore koji su počeli da popuštaju pred egzistencijalnim pritiskom.
Pokušajem uvođenja onlajn nastave na fakultetima u blokadi na isti način se povećava i pritisak na studente: ko ne učestvuje, izgubiće godinu, status redovnog studenta, stipendiju, mestu u studentskom domu – opet se udara na prazne novčanike osiromašenih građana, to jest na golu egzistenciju.
Efikasan odgovor na ovakve pritiske je jednostavan – solidarnost.
Ako se velika većina studenata ne prijavi na silom nametnutu onlajn nastavu kojom bi trebalo da se zaobiđu blokade fakulteta, pokaže da su većina studanata zapravo „ćaci“, vlast ne bi mogla sve da ih kazni.
Da je veliki broj radnika i državnih službenika iz solidarnosti sa srednjoškolskim nastavnicima stupio u generalni štrajk, vlast ne bi mogla stotinama hiljada ljudi da uskrati prihode. Međutim, pušteni su niz vodu.
Sada su na redu univerzitetski profesori.
Apel na solidarnost
Zato su studenti u blokadi Filozofskog fakulteta u Beogradu pozvali građane da se solidarišu sa fakultetskim nastavnicima i tako pomognu njihovu zajedničku borbu za bolje i pravednije društvo.
„Profesori Filozofskog fakulteta Univerziteta u Beogradu, jedne od najstarijih i najuglednijih obrazovanih ustanova Republike Srbije i jugoistočne Evrope, ne primaju plate. To je slučaj sa svim profesorima fakulteta u Srbiji na kojima se ne odvija nastava zbog studentskih protesta“, naveli su u objavi na Instagramu i ocenili da „taj presedan ugrožava ne samo dostojanstvo nastavnog kadra već i samu budućnost visokog obrazovanja i društveno-humanističkih nauka u zemlji“.
Ističe se da je sa „više od 160 godina tradicije, Filozofski fakultet dom naučnika čiji rad oblikuje javni diskurs, obrazovnu politiku i kulturni život zemlje i regiona“.
„Sve ono što su prethodne generacije ulagale u univerzitetske centre u Srbiji sada je dovedeno u pitanje. Relativizuju se znanje, nauka i obrazovanje i nastoji da se visokoškolske institucije vrate u normalan režim rada kao da je stanje u državi u kojoj živimo normalno. Prave se planovi o vaučerima za obrazovanje, kao da je to roba kao i svaka druga, a cilj je da se uguši bunt“, ističu studenti Filozofskog fakulteta.
Amortizacija pritiska
Građanima su uputili poziv da studente i nastavnike podrže u borbi. „Apelujemo da nas podržite u borbi koju vodimo i donirate preko MREŽE SOLIDARNOSTI u koju smo i sami ulagali podržavajući učitelje i nastavnike. Tako ćete naš napor učiniti efektnijim i pomoći nam da izdržimo mnogobrojne pritiske“, poručili su u saopštenju.
Studenni ističu da „nije reč samo o finansijskim aspektima univerzitetskih profesora i njihovih porodica već je u pitanju borba za pravedno društvo“ u kome svi žele da žive i da ga ostave budućim pokolenjima.
„To je društvo koje vrednuje kritičku misao, solidarnost, obrazovanje i ljudsko dostojanstvo“, ističu studenti u apelu građanima da se uključe u akciju solidarnosti.
Studenti su istovremeno pozvali Vladu Srbije i resorna ministarstva „da pod hitno razreše nastalu situaciju i uplate plate profesorima, jer je uprkos svemu nastavni kadar Filozofskog fakulteta nastavio vredan naučni i istraživački rad u cilju podržavanja duboko utemeljenih vrednosti znanja, kulture, slobode misli i govora“.
Izvor: FoNet
Studenti u blokadi navodno rade na izbornoj listi, ali izbori će biti ko zna kada. Zato su rešili da sa imenima ne izlaze u javnost
Na jednom trgu u Nišu miting Aleksandra Vučića, na drugom skup studenata u blokadi. Bliski susret pristalica naprednjačke i drugačije Srbije je neizbežan
Građani iz različitih delova Beograda i Srbije okupili su se ispred Centralnog zatvora kako bi pružili podršku Mariji Vasić, članici Pokreta slobodnih građana. Njena hospitalizacija nakon štrajka glađu izazvala je burne reakcije i dovela do spontanog okupljanja, praćenog parolama i simbolima građanskog otpor
Mitropolit nemački Grigorije podvrgnut je hirurškoj intervenciji zbog problema sa žučnom kesom. Kako navode iz njegovog kabineta, operacija u Urgentnom centru u Beogradu je protekla uspešno, a mitropolit se oporavlja
Blokada Univerziteta u Nišu dobila je novu političku dimenziju – studenti su zatražili od predsednika Vučića da dokaže legitimitet vlasti na izborima. U pismu mu poručuju da su slobodni i fer izbori jedini način da se proveri volja građana i obnovi poverenje u institucije
Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva
Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve