
Policija
CINS: „Šamari, pretnje i ćutanje“: Prekomerno nasilje policije nad građanima na protestima
Na protestima u Srbiji policija je primenila širok spektar prekomernog nasilja među građanima koji čine šamari, udarci i prelomi
U pismu koje su potpisali dekani sedam novosadskih fakulteta izražava se poštovanje prema studentskom protestu, ali i poziv na razmatranje „primerenog tipa nastave“. Na nekim fakultetima u Beogradu nastava se već vraća – onlajn i bez saglasnosti studenata
Sedam dekana fakulteta Univerziteta u Novom Sadu uputilo je apel studentima u vezi sa realizacijom, kako kažu, primerenog tipa nastave.
„Bez namere da dovedemo u pitanje vaš protest ili da potcenimo motive kojima se rukovodite i način na koji ga izražavate, istovremeno osećajući vidno poštovanje prema istrajnosti, volji i odlučnosti, koje ste pri tome pokazali, te bejući i sami, kao i vi, odgovorni prema fakultetima i univerzitetu, molimo vas da razmotrite apel koji vam upućujemo, a koji se odnosi na podršku u realizaciji primerenog tipa nastave“, navodi se na početku dekanskog apela.
Oni smatraju da bi „usaglašeni oblik realizacije nastave predstavljao neophodan korak u pravcu očuvanja statusa i kredibiliteta studenata, profesora i institucija“.
„U atmosferi u kojoj vlada stigmatizacija i sprovode se konkretne mere represije prema akterima univerzitetskog obrazovanja, vaše razumevanje bi predstavljalo čin presudne brige za sopstveni akademski integritet, koji ne bi omalovažio niti bi se suprotstavio dosadašnjem načinu na koji ste protestovali i impresivnoj energiji koju ste u to uložili“, dodaje se u apelu.
Potpisnici apela ukazuju i na to da je, s obzirom na to da vreme ističe, neophodno delovati u pravcu postizanja dogovora koji podrazumeva međusobno uvažavanje, i isključuje nametljivost.
„Apel koji vam upućujemo nije, kako bi neko mogao da pomisli, izraz lažne dramatizacije, nego je posledica našeg pokušaja da odgovorno sagledamo situaciju, da razumemo činjenično stanje i da se zajedno sa vama sa njime suočimo“, zaključuju dekani.
Apel su potpisali dekani Pedagoškog fakulteta, Poljoprivrednog fakulteta, Prirodno-matematičkog fakulteta, Tehnološkog fakulteta, Građevinskog fakulteta, Tehničkog fakulteta i Ekonomskog fakulteta.
Oni su u prethodnom periodu pružili podršku studentskim zahtevima, a neki od njih su zbog svojih istupa u javnosti bili izloženi i napadima vlasti i njoj naklonjenih medija, piše portal 021.
Iako se studenti u blokadi fakulteta novosadskog univerziteta još nisu oglasili u vezi sa apelom dekana, na zvaničnom Instagram profilu studenata u blokadi prethodno je objavljeno saopštenje gde se navodi da se studenti protive „svakom pokušaju povratka na nastavu u ovom trenutku“.
Negde počinje onlajn nastava
Pre apela dekana u Novom Sadu, nastavno-naučna veća pojedinih fakulteta u Beogradu izglasala su početak nadoknade nastave.
Prvo je Fakultet organizacionih nauka saopštio da je doneo odluku da se od 19. maja krene sa nadoknadom odložene nastave u asinhronom modelu. Istog dana je i Ekonomski fakultet saopštio da će početi sa onlajn nadoknadom nastave.
Ubrzo pošto je objavljena odluka Fakulteta organizacionih nauka, oglasili su se i studenti u blokadi ovog fakulteta, navodeći da su duboko razočarani „zbog odluke Nastavno naučnog veća našeg fakulteta, koja je doneta krajnje netransparentno, bez konsultacije sa studentima i mimo naše volje“.
„Smatramo da je ovakvo delovanje našeg NNV-a apsolutno u suprotnosti sa onim za šta bi trebalo da se zalaže akademska zajednica“, navode studenti.
Osim izrazažavanja nezadovoljstva odlukom fakulteta, studenti FON-a najavljuju i da „kraj neće biti kada to odluče pojedinci ili režimski mediji – kraj će biti kada to odlučimo mi“.
„Nastava neće početi bez naše saglasnosti, jer nema povratka na ‘normalno’ dok se prikrivaju istina, odgovornost i pravda. Ne postoji normalno dok smo pod udarom mehanizama represije. Ne idemo ni korak nazad dok se plagijatori postavljaju za ministre, a profesorima ukida plata za naučni rad“, piše u saopštenju.
Beogradski studenti u blokadi su osudili „najviše predstavnike vlasti koji neprestano prete Univerzitetu i konstantno ponižavaju akademsku zajednicu“.
Oni su odgovornost u vezi sa očuvanjem akademske godine prebacili na nosioce javnih funkcija i institucija koje su nadležne za njihove zahteve.
Na protestima u Srbiji policija je primenila širok spektar prekomernog nasilja među građanima koji čine šamari, udarci i prelomi
Da se danas održavaju parlamentarni izbori, listu koju podržavaju studenti izabralo bi 54,8 odsto građana, dok bi lista na čelu sa Aleksandrom Vučićem osvojila 42,1 odsto, pokazuje istraživanje agencije „Sprint Insight“
U jeku političke krize, poslanik SNS-a Vladimir Đukanović optužuje ljude iz samog državnog aparata za pokušaj revolucije, označavajući ih kao deo „duboke države”. Da li je došlo vreme da oni koji su oteli vlast sada govore o tome da im je neko otima?
U centru Beograda, tačnije u Skadarliji, jednoj od najpopularnijih turističkih tačaka u glavnom gradu, poznatoj po tradicionalnim kafanama, tamburaškim orkestrima i šmeku „starog Beograda“, uskoro će biti sazidan hotel na pet spratova
Dragan Šolak, osnivač United Grupe, podneo je zahtev Apelacionom sudu u Amsterdamu zbog navodnih neisplaćenih obaveza i neproduženog konsultantskog ugovora, ali je sud odbio da slučaj razmatra po hitnom postupku, saopštila je kompanija Junajted grupa
Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu
Šta sve nismo znali o njima Pretplati seArhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve