Odbrana mosta
Završena blokada u Beogradu na vodi – maskirani mladići pretili okupljenima
Aktivisti Inicijative „Most ostaje" blokirali su saobraćaj u Beogradu na vodi. Blokada je završena je u 19:30h, a saobraćaj je uspostavljen u tom delu grada
Upravni odbori Advokatskih komora Beograda (AKB) i Šapca obustavile su rad svojih članova od 2. do 4. decembra „zbog usvajanja i načina usvajanja“ Zakona o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika na zadnjoj sednici Skupštine Srbije. Njima su se pridružile i kolege iz Niša i Kraguejvca
Advokatima iz Beograda, Šapca i Niša koji štrajkuju zbog usvajanja i načina usvajanja izmena i dopuna Krivičnog zakonika na sednici Skupštine Srbije održavnoj 27. novembra pridružiće se i kolege iz Kragujevca.
Advokatska komora Beograda (AKB) odlučila je da obustavi rad od 2. do 4. decembra.
Advokatska komora Šapca zbog istog razloga izglasala je odluku o obustavi rada od 2. do 5. decembra.
Advokatima iz Beograda i Šapca pridružiće se i kolege iz Niša koje su najavile obustavu rada za 3. i 4. decembar, a advokati iz Kragujevca su najavili obustavu rada za 4. decembar.
Kako je objavljeno na sajtu Advokatske komore Beograda, „za vreme obustave rada, advokati, članovi Advokatske komore Beograda neće postupati pred sudovima i drugim državnim organima u Republici Srbiji, izuzev u postupcima u kojima se tog dana odlučuje o određivanju pritvora građanima, u pritvorskim predmetima i u postupcima koji se vode prema maloletnim učiniocima krivičnih dela, u postupcima koji se vode zbog krivičnog dela nasilja u porodici i u postupcima u kojima se odlučuje o određivanju privremenih mera“.
„Za vreme obustave rada, advokati članovi Advokatske komore Beograda ovlašćeni su da sačinjavaju i predaju podneske sudovima i drugim državnim organima, samo ukoliko je tog dana obustave poslednji dan prekluzivnog roka za predaju tog podneska“, navodi se na sajtu komore.
Takođe, o odluci o obustavi rada advokata obavešteni su elektronskim putem Vrhovni sud Srbije, apelacioni sudovi u Beogradu, Nišu, Kragujevcu i Novom Sadu, Upravni sud odeljenja Upravnog suda u Novom Sadu, Kragujevcu i Nišu, Privredni apelacioni sud, odeljenja Prekršajnog apelacionog suda u Kragujevcu, Nišu i Novom Sadu, prekršajni sudovai na teritoriji Srbije, svi viši sudovi u Srbiji, svi osnovni sudovi, sonovna javna tužilaštva, viša javna tužilaštva, Vrhovno tužilaštvo i Ministarstvo pravde.
Advokatska komora Šapca zbog istog razloga izglasala je odluku o obustavi rada od 2. do 5. decembra.
Advokatima iz Beograda i Šapca pridružiće se i kolege iz Niša koje su najavile obustavu rada za 3. i 4. decembar.
Kako je saopšteno iz Advokatske komore Niš, oni neće raditi ta dva dana, osim u postupcima „u kojima se tog dana odlučuje o određivanju pritvora građana i u postupcima pred maloletnim učiniocima krivičnog dela“, pišu Južne vesti.
Oni podržavaju kolege područnih komora Beograda i Šapca, jer „smatraju da je neophodno očuvati jedinstvo advokature i solidarnost na nivou advokatske organizacije Srbije“.
Šta podrazumevaju izmene Krivičnog zakona?
Nacrt izmena i dopuna Krivičnog zakonika predviđa mnogo negativnih odredbi, kao što je ona da krivično može da bude optužen onaj ko putem sredstava informisanja objavi materijal koji sadrži informacije kojima se daju saveti u cilju izvršenja krivičnog dela, rekao je ranije za „Vreme“ advokat Srefan Ćorda.
On je istakao da je u Nacrtu negativno i što se za sve kazne koje se pooštravaju, konkretno za kaznu doživotnog zatvora, ne dozvoljava mogućnost uslovnog otpusta.
Rekao je i da je u Nacrtu negativno i to što su ukinuta određena krivična dela koja su ranije postojala, kao što je iznuda iskaza.
Istakao je da ima i pozitivnih svtvari predviđenih Nacrtom kao što su pooštrene kazne za krivična dela najtežih oblika ugrožavanja bezbednosti saobraćaja, kao što je vožnja pod uticajem alkohola ili droge (ili oba), bahata vožnja ili namerno obaranje pešaka na pešačkom prelazu.
Govoreći o novim krivičnim delima koja se uvode Nacrtom, a tiču se napada na lice zaposleno u obrazovnoj ustanovi i napad na lice u zdravstvenoj ustanovi, Ćorda je ukazao da i to može biti mač sa dve oštrice.
„Time se automatski pooštravaju kazne za dela koja su učinjena prema njima, ali kada nekome date svojstvo službenog lica stavili ste mu i veću odgovornost. Kada službena lica izvrše određena krivična dela u svojstvu koje čine moraju da budu teže osuđena“, upozorio je Ćorda.
On je ukazao da je tako moguće da neko napadne nastavnika ili zdravstvenog radnika, koji su u statusu službenog lica, a da onda „neki bahati roditelji ili neko ko želi da se sveti takođe može da pokrene postupak da je takvo službeno lice zloupotrebilo svoj položaj i da se zato traži veća kazna“.
Ministarska pravde sa žaljenjem primila vest
Ministarka pravde Maja Popović na svojoj instagram stranici „sa žaljenjem sam primila vest da je Advokatska komora Brograda donela odluku o obustavi rada od 2. do 4. decembra 2024. godine.“
U daljem tesktu se navodi da, ako u odluci nisu navedeni razlozi zbog kojih je rad obustavljen, ona pretpostavlja da je razlog za ovakvu odluku usvajanje četiri člana izmena i dopuna Krivičnog zakonika kojima su pooštrene kazne zatvora za krivično delo Teška dela protiv bezbednosti saobraćaja, koje su predložene i usvojene na inicijativu Udruženja roditelja dece stradale u saobraćaju.
„Usvojenim izmenama i dopunama Krivičnog zakonika propisana su i tri nova krivična dela – napad na lice zaposleno u ustanovi u oblasti obrazovanja i vaspitanja; napad na lice zaposleno u zdravstvenoj ustanovi; napad na lice zaposleno u ustanovi socijalne zaštite, kao odgovor na narasli broj slučajeva nasilja prema zaposlenima u obrazovno-vaspitnom i zdravstvenom sektoru, kao i u sektoru socijalne zaštite. Ove izmene i dopune inicirali su predstavnici strukovnih sindikata“, navela je ministarka pravde.
Iako sam više puta to isticala još jednom moram da naglasim da će se javna rasprava o Zakonu izmenama i dopunama Zakonika o krivičnom postupku i Zakonu o izmenama i dopunama Krivičnog zakonika produžiti i tokom 2025. godine, nakon konsultacija sa Evropskom komisijom, jer je to neophodan korak pre usvajanja ovih zakona“, napisala je Maja Popović.
Advokatska komora Vojvodine istakla više problema u pravosuđu
Članovi Advokatske komore Vojvodine su u 27. novembra obustavili rad na jedan dan. Predsednik Advokatske komore Vojvodine advokat Vladimir Beljanski rekao je tom prilikom za „Vreme” da je bilo nekoliko razloga za tu odluku. Naglasio je da protest za veću samostalnost i nezavisnost pravosuđa, sudova i Tužilaštva, a ne protiv njih.
Beljanski je naveo da da su razlozi sistematsko i dugotrajno uplitanje izvršne vlasti u rad pravosuđa, pravno neutemeljene pripreme promena u krivičnom zakonodavstvu, lišavanje prava advokata da obavljaju svoju delatnost u punom obimu i bezuslovno u postupcima koji se vode pred Republičkim geodetskim zavodom (RGZ), kao i proizvoljna primenu represivnih mera protiv pojedinih učesnika protesta u vezi sa tragedijom na Železničkoj stanici u Novom Sadu.
RGZ je demantovao optužbe predsednika Advokatske komore Vojvodine Vladimira Beljanskog o korupciji i disfunkcionalnosti katastra koje je on izneo u intervjuu za „Vreme“. Institucija je istakla da poseduje međunarodne sertifikate kao dokaz transparentnog poslovanja i pozvala na prijavu konkretnih slučajeva umesto širenja glasina.
Aktivisti Inicijative „Most ostaje" blokirali su saobraćaj u Beogradu na vodi. Blokada je završena je u 19:30h, a saobraćaj je uspostavljen u tom delu grada
Kao glavne razloge za odbacivanje, zemlje članice su ukazale na neusklađenost Srbije sa spoljnom politikom EU i sankcijama prema Rusiji, nejasno geopolitičko opredeljenje Beograda, probleme u vladavini prava, kao i odnosima sa Prištinom
Neformalna grupa studenata je odlučila da prekine tišinu i tačno u 11.52 blokira zgradu Univerziteta u Nišu na šest sati. Time su iskazali podršku kolegama koje trenutno blokiraju druge fakultete u Beogradu i Novom Sadu i poručili da „jug ne ćuti”
Jedan za drugim studenti blokiraju rad fakulteta. Profesor na FPN i narodni poslanik ZLF Đorđe Pavićević za „Vreme” kaže da je dobro što su studenti našli način da izraze svoje nezadovoljstvo i da većina profesora podržava njihove zahteve
Profesor Čedomir Antić kaže da blokade na Filozofskom fakultetu u Beogradu vode anarhisti bez podrške većine studenata. Za „Vreme“ odgovara na opaske da je on jedini „štrajkbreher“ među profesorima
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve