img
Loader
Beograd, 26°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Irak posle rata

Zašto strepe Iračanke

08. мај 2003, 02:12 Duška Anastasijević
Copied

Iako je prošlo mesec dana od završetka rata u Iraku, nije proradila nijedna institucija osim naftnih bušotina. Iračanke strahuju da će islamski fundamentalizam na brzinu popuniti ogroman vakuum koji je za sobom ostavio Sadamov režim

KAKVA IH BUDUĆNOST ČEKA: Studentkinje medicine bagdadskog univerziteta „Sadam Husein“

Nakon više od dvanaest godina prekida diplomatskih odnosa Velika Britanija je otvorila svoje diplomatsko predstavništvo u Bagdadu, prestonici Iraka. Diplomatska misija na čelu sa Kristoferom Sigarom, koji je 1991. „pogasio svetla“ u bivšoj zgradi ambasade u svojstvu zamenika misije, smeštena je u improvizovane kancelarije dok se stare ne obnove. Sigar, međutim, još nema zvanje ambasadora: u Iraku, naime, još nema vlasti kojoj bi Sigar i njegove kolege mogli predati akreditive.

No, iako je prošlo mesec dana od završetka rata i u zemlji nije proradila nijedna institucija osim naftnih bušotina, Džej Garner, penzionisani američki general zadužen za nadgledanje procesa uspostavljanja nove vlasti, ne gubi optimizam. Prema njegovim prognozama, a na osnovu iscrpnih razgovora i sastanaka sa predstavnicima brojnih političkih, verskih i etničkih grupa od kojih su se neke pre, a neke kasnije uključile u borbu protiv režima Sadama Huseina i njegove klike (mahom iz egzila), začetak nove vlasti možemo očekivati već ovih dana. Njegov cilj je da se stvori prelazna vlast s „iračkim likom“ – parlament od 350 članova koji bi izabrao novu vladu dok se ne steknu uslovi za održavanje prvih normalnih izbora u Iraku nakon skoro tri decenije diktatorske vladavine Sadama Huseina i njegove klike, ali bi privremene institucije radile pod budnim okom „snaga koalicije“ (čitaj SAD). Iako bi, prema planovima, dve trećine poslanika u privremenoj narodnoj skupštini Iraka činili predstavnici iz zemlje, glavnu reč vode povratnici-lideri, koji su veći deo svog života i političke karijere proveli u inostranstvu, i predstavnici kurdske manjine sa severa.

PRELAZNA VLAST: „Skupština ne mora da bude savršena, dovoljno je da bude reprezentativna“, objasnio je američka očekivanja u pogledu prelazne vlade neimenovani američki zvaničnik novinaru „Njujork tajmsa“. Dodao je da je akcenat na reči „prelazna“ i da se SAD nadaju da će Irak dobiti demokratski izabranu vlast u roku od godinu ili dve. Njegove reči samo potvrđuju naznake iz Vašingtona da se Amerikancima veoma žuri da sklepaju vladu s kakvim-takvim legitimitetom i tako odobrovolje ostale stalne članice Saveta bezbednosti Ujedinjenih nacija da ukinu sankcije Iraku i vrate iračku naftu na tržište. No, na činjenicu da se Amerikancima žuri da sastave prelaznu vlast, što bi omogućilo da se postepeno vrati normalan život širom Iraka, pokazuje i činjenica da će Garneru priteći u pomoć i visoki američki diplomata i stručnjak za borbu protiv terorizma L. Pol Bremer. On će biti nadređen Garneru koji će se odsad baviti manje-više tehničkim pitanjima, ponajviše onima vezanim za obnovu infrastrukture, dok će Bremer voditi glavnu reč u kreiranju politike. Na raport će se javljati samo glavnokomandujućem koalicionih snaga generalu Tomi Frenksu ili ministru odbrane SAD Donaldu Ramsfeldu lično.

Američki predsednik Džordž Buš imenovao je Bremera za predsednika Savetodavnog veća za javnu bezbednost, a do 1999. nalazio se na čelu Nacionalne komisije za borbu protiv terorizma. Bremer je diplomata veteran, u diplomatiji je proveo bezmalo četiri decenije, a aktivno je učestvovao u radu raznih tela za borbu protiv terorizma i za vreme Reganove administracije.

GLAVNI DIZAJNERI: Među glavnim dizajnerima nove vlasti, uz američku superviziju, jesu Masud Barzani, lider Kurdske demokratske partije, Džalal Talabani, lider Patriotskog saveza Kurdistana, Ijad Alavi iz Iračkog nacionalnog sporazuma, Abdul Aziz al Hakim, čiji je stariji brat na čelu šiitske grupe sponzorisane od Irana – Vrhovni savet islamske revolucije u Iraku, i neizbežni Ahmed Čalabi, lider Iračkog nacionalnog kongresa, koji je popularniji na Potomaku nego na Tigru. Ovaj bivši matematičar, miljenik američke administracije s veoma lošom reputacijom u iračkom susedstvu, ne časi časa kada je reč o borbi za vlast. Pokazao je neobičnu visprenost u plivanju u veoma mutnim političkim vodama posleratnog Iraka kada je organizovao svoje ljude da zaplene ni manje ni više nego 60 tona poverljivih dokumenata i dosijea koje su brižljivo skupljali partija Baas i iračka tajna služba. Dok su se drugi bavili diskusijama ili su se žurili da njihovi ljudi dobiju deo kolača u opštinskim upravama, Čalabi je znao šta vredi. Odmah je na konferenciji za novinare objavio vesti o plenu i tako zapretio svima kojima nije po volji, naročito jordanskom kralju Abdulahu II koji ga tereti za proneveru ogromne sume novca u vreme dok je Čalabi, sklanjajući se od Sadamovog režima, bio vlasnik druge po veličini banke u Jordanu. S obzirom na to da je tajna policija Sadama Huseina bila jedna od najprilježnijih i najzloglasnijih na svetu, poverljiva dokumenta su pravo blago jer sadrže informacije ne samo o svim osobama koje bi danas mogle da se utrkuju za vlast već i o Sadamovim odnosima s drugim arapskim liderima i stranim vladama. Čalabi je praktično najavio koliko će politička borba biti prljava.

GOSPOĐA ANTRAKS: Huda Salih Mahdi Amaš

ODSUSTVO ŽENA: Ovako upadljivo odsustvo žena iz borbe za vlast u Iraku nipošto ne znači da Iračanke politika ne zanima, ali se njihove diskusije, za razliku od muških razgovora, ne vode iza zatvorenih vrata, već na svakom mogućem neformalnom forumu – od pijaca do frizerskih salona. Od svega ih najviše brine to što je nestanak Sadamovog režima otvorio prostor za izliv doskora suspregnutih verskih sloboda. Rečju, strahuju da će islamski fundamentalizam na brzinu popuniti ogroman vakuum koji je za sobom ostavio Sadamov režim. Njihov ulog je velik jer su i decenijama pre dolaska Sadama na vlast uživale u ravnopravnosti polova – ženama je bilo dozvoljeno univerzitetsko školovanje i tokom dvadesetih godina ovog veka, dok u Iraku, više nego u bilo kojoj drugoj arapskoj zemlji, ima dosta žena koje su porodicu podredile karijeri. Iako Amerikanci nikada ne bi dozvolili prevlast jedne od dve islamske frakcije u Iraku, i vera se kao politički faktor provukla na mala vrata u sveopštoj borbi za vlast.

Međutim, nestanak dikatorske vlasti Sadama Huseina i mukotrpan nastanak nove s pažnjom se prate diljem regiona. Ipak, još je neuzvesno da li će treći proklamovani cilj SAD i Velike Britanije u ovom ratu biti i ostvaren tj. da li će region biti politički rekomponovan. Omiljenu „teorija domina“, koja je doskora bila glavno sredstvo ubeđivanja u rukama katastrofičara, preuzela je i američka administracija, nadajući se da će demokratske promene u Iraku zahvatiti Iran, Siriju, Saudijsku Arabiju i konačno Bliski istok. Lepota ove teorije je u njenoj preteranoj jednostavnosti, zato je i postala popularna među političarima širom sveta, a najčešće je korišćena kao izgovor zbog čega nešto ne treba uraditi tj. služila je kao pokriće za odsustsvo političke volje.

Iako ne treba očekivati da će ova teorija najednom „proraditi“ na primeru iračkog okruženja, promena u Iraku jeste stvorila „novu stratešku dinamiku“, da citiramo reči američkog šefa diplomatije Kolina Pauela. Najviše razloga za zebnju ima Sirija, ali ni Iran nije po strani. Iranu ne bi odgovarala snažna šiitska konkurencija u Iraku, a i kraljevska porodica u Saudijskoj Arabiji, koja se oslanja na tvrdokorne sunitske verske zvaničnike, tek treba da se navikne na novonastale okolnosti. Ovo se posebno odnosi na odnose Saudijske Arabije sa SAD koje su iz ove zemlje povukle gotovo sve svoje trupe iz grandiozne baze „Princ Sultan“. Trupe su izmeštene u Katar odakle bi jedan dobar deo njih trebalo da bude razmešten i u naš komšiluk. Prisustvo velikog broja američkih vojnika u Saudijskoj Arabiji bilo je trn u oku Osame bin Ladena, inače rodom iz ove zemlje, i jedan od razloga za terorističke napade protiv SAD.

Rat protiv Iraka jeste i zvanično okončan, ali će se njegove posledice po region tek pokazati.

Žandarmi, dame, kraljevi

I dok traju napori za uspostavljanje nove vlasti u Iraku, američki vojnici i obaveštajci na terenu igraju svojevrstan pasijans. Špil ima 55 karata, na svakoj je slika najtraženijih osoba iz Sadamovog okruženja, uključujući i samog diktatora i njegova dva sina Udaja i Kusaja, čija je sudbina i dalje nepoznata. Ako je verovati najnovijim vestima da je svega dan pre ulaska američkih snaga u Bagdad iz iračke centralne banke po nalogu Sadama Huseina lično izneto blizu milijardu dolara (koji su se nalazili na računu Udaja), pod uslovom da je i dalje živ, Sadam Husein je mogao raskošno da proslavi svoj rođendan 28. aprila. Ova vest uznemirila je sve duhove u Iraku, domaće i strane, jer u sveopštoj nestašici ova suma nekome može lepo da posluži da organizuje razne subverzije u trenutku kada se ne zna ni ko pije ni ko plaća, ali i da rasvetli Sadamovu sudbinu.

Dok ta zagonetka ne bude rešena, Pentagon bi mogao imati više sreće s rešavanjem drugog domaćeg zadatka u vezi s biološkim i hemijskim oružjem. Pentagon je saopštio da su američki vojnici uhapsili vrhunskog stručnjaka Hudu Salih Mahdi Amaš (40), za koju se sumnja da je bila jedna od glavnih osoba u Sadamovom timu za proizvodnju biološkog oružja. Gospođa Antraks, kako je nazvao Pentagon, bila je 53. od 55 karata, ili petica herc. Gospođa Amaš viđena je pred rat na brojnim sastancima Sadamovog vojnog kabineta. Bila je rukovodilac biohemijskog programa Iraka iako je zvanično bila zadužena za omladinu i trgovinu u Sadamovoj administraciji. Magistrirala je i doktorirala u SAD.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Crna Gora

18.јул 2025. B. B.

Pretučen gradonačelnik Budve, zadobio teže telesne povrede

Napad se dogodio neposredno nakon što je predsednik Opštine Budva Nikola Jovanović gostovao u emisiji TVCG, a prema prvim informacijama u napadu u kome je učestvovalo više ljudi Jovanović je zadobio teže telesne povrede

Evropska unija

18.јул 2025. B. B.

„Najjači“ paket sankcija EU protiv Rusije do sada

Najnoviji paket sankcija Evropske unije protiv Rusije uključuje sniženje cenovnog limita grupe G7 za rusku sirovu naftu na 47,6 dolara po barelu. U EU govore o do sada „najjačim" kaznenima merama

Ekstremni sportovi

17.јул 2025. B. B.

Poginuo ekstremni sportista Feliks Baumgartner

Svetsku slavu Baumgartner je stekao 2012. godine, kada je skočio sa ivice svemira, sa visine od 38.405 metara i bezbedno se prizemio

Poljska

17.јул 2025. B. B.

Zatvor za lekare koji su odbili da urade abortus trudnici koja je potom umrla

Okružni sud u Pščini u Poljskoj proglasio je lekare krivim za ugrožavanje života tridesetogodišnje žene, identifikovane samo kao Izabela, u slučaju koji je izazvao proteste širom zemlje

Katastrofalni požar

17.јул 2025. I.M.

Tragedija u Iraku: Najmanje 60 mrtvih u požaru u tržnom centru u Al-Kutu

U požaru koji je izbio u tržnom centru u gradu Al-Kut u Iraku živote je izgubilo najmanje 60 ljudi

Komentar

Pregled nedelje

Orden Voje Šešelja sa bejzbol palicom

Kao što je Šešelj početkom devedesetih potezao pištolj na tadašnje studente, tako Vučić na njihove pobunjene kćerke i sinove danas poteže svoje batinaše.  Ista je to politika, samo prilagođena vremenu 

Filip Švarm  

Komentar

Gazi i lomi proklete „blokadere“, kaže predsednik

Predsednik Srbije Aleksandar Vučić abolira siledžije i ludake koji prebijaju i gaze studente, dok iste te studente hapsi. Narodu u pobuni više ni goli život nije zagarantovan – ali ceh će na kraju platiti ovaj režim

Nemanja Rujević

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Vidi sve
Vreme 1802
Poslednje izdanje

Ekskluzivno: Istraživanje Slobodana G. Markovića i Miloša Bešića o stavovima beogradskih studenata u plenumu

Šta sve nismo znali o njima Pretplati se
Nemačka

Predratna zemlja

Požari u Srbiji

Ko da reaguje

Mediji

Kako se svetlo gasi bez alarma

Srbija i Evropska unija

Interesi, realpolitika i cinizam

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1802 16.07 2025.
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure