Strane kompanije u Rusiji daju veliki doprinos ratnom budžetu Kremlja, jer nastavljaju da prodaju nesankcionisanu robu, poput prehrambenih proizvoda, duvana i odeće, navodi se u izveštaju Instituta Kijevske škole ekonomije.
Ukupna suma se povećava na 21,2 milijarde evra za 2023. godinu, uzimajući u obzir kompanije iz zemalja koje su proukrajinske ili direktne pristalice ruskog rata, prenosi Politiko.
Duvanski gigant „Filip Moris“ najveća je strana kompanija u Rusiji po ukupnim prihodima. Proizvođač Marlbora ostvario prihod od skoro sedam milijardi dolara u 2023. i platio je 208 miliona evra poreza, u odnosu na 144 miliona godinu ranije.
Većina zapadnih kompanija je voljna da napusti zemlju, ili je to već uradila, ali ih je na stotine ostalo u Rusiji nakon što pokrenuta invaziju na Ukrajinu 2022.
Od 1.600 kompanija koje su istraživači analizirali, više od 900 je iz članica G7 koje podržavaju Ukrajinu politički, finansijski i vojno, a 930 kompanija iz G7 i EU bile su najveći poreski obveznici u Rusiji, navodi se u izveštaju.
Sužavajući se na EU, izveštaj nabraja 827 firmi koje su zajedno generisale 81,4 milijardi dolara prihoda, što je manje u odnosu na 111,4 milijarde u 2022. godini, ali su njihovi doprinosi za porez na dobit ostali stabilni na tri milijarde, navodi se u izveštaju pod naslovom „Korporativni pokretači ruskog rata u Ukrajini“.
Prednjače Francuzi
Francuska porodica Muliez i dalje je u velikoj meri prisutna Rusiji. Njihovi maloprodajni objekti Leroi Merlin i lanac supermarketa Auchan u kompaniji su rangirani kao treći i sedmi po prihodima koji dolaze iz biznisa u Rusiji.
U top 20 su i prehrambeni konglomerati kao što su Nestle, Mars i Pepsi, zajedno sa nemačkim trgovcima Metro i Globus.
Porez na dobit preduzeća će ove godine u Rusiji porasti sa 20 na 25 odsto, što znači da bi doprinos zapadnih kompanija ruskom budžetu mogao još više da raste.
Izvor: Fonet