img
Loader
Beograd, 18°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Sankcije Rusiji

Zaoštravanje sankcija EU protiv Rusije: Pogođena i firma iz Srbije

21. maj 2025, 11:06 Frank Hofman/DW
Foto: AP Photo/Virginia Mayo
Sedište Evropske unije u Briselu: Barjaci koji simbolišu podršku EU Ukrajini
Copied

Najnoviji paket sankcija Evropske unije protiv Rusije cilja pre svega na rusku flotu tankera „iz senke“. Na spisku su i mnogobrojne pojedinačne kompanije, među njima i jedna iz Srbije

Prema rečima šefice diplomatije EU Kaje Kalas, Evropska unija značajno je pooštrila kaznene mere protiv ruskih tankera u svom 17. paketu sankcija koji je usvojen u utorak (20. maj). U poređenju s prethodnim paketima sankcija, dodato je oko 200 brodova.

Ovo je „najveći svetski paket sankcija protiv ruske flote u senci, njenih pokušaja da zaobiđe međunarodna pravila i da nastavi da finansira svoj rat“, rekao je britanski ministar spoljnih poslova Dejvid Lami, čija se zemlja pridružila paketu sankcija EU, a prenosi Dojče vele.

Stručnjaci, međutim, nisu sigurni da će najnoviji paket sankcija EU i Velike Britanije zaista imati trajan efekat. Jer – sankcionisani tankeri za prevoz nafte pristaju i u luke u Kini da istovare rusku sirovu naftu. Indijske rafinerije pretovaruju rusku naftu na nesankcionisane tankere na otvorenom moru. I još zanimljivije: uprkos sankcijama, Rusija je do sada prodavala sirovu naftu indijskim rafinerijama, koje su slale svoje proizvode i u Evropsku uniju.

Kao rezultat toga, prihodi od nafte poslednjih godina nastavili su da finansiraju rusku ratnu ekonomije. Sankcionisanim brodovima generalno nije dozvoljeno da pristaju u brodogradilišta u EU zbog održavanja, a zapadnim osiguravačima zabranjeno je poslovanje s tim tankerima.

Da bi zaobišla sankcije protiv svoje flote, Rusija je od početka invazije na Ukrajinu 24. februara 2022. kupovala brodove pod stranim zastavama – uključujući i one iz Grčke, zemlje EU.

Da li će se američki Senat pridržavati sankcija EU?

U intervjuu za francuski televizijski kanal TF1, francuski predsednik Emanuel Makron izrazio je nadu da će se SAD pridružiti ovim sankcijama EU.

Za najnoviji paket sankcija Unije i Britanije, predsednica Evropske komisije Ursula fon der Lajen lobirala je u Vašingtonu razgovarajući sa senatorima iz vladajuće Republikanske stranke Donalda Trampa, kao i sa onima iz Demokratske stranke. Evropljani nade polažu u njih 70, koji, pod vođstvom republikanskog senatora Lindzija Grejama, žele da podrže novu rundu sankcija protiv ruske „flote iz senke“. Grejam se smatra dugogodišnjim pristalicom Ukrajine.

Na listi sankcija i kompanija iz Srbije

Deo novog paketa sankcija ponovo su i pojedinačne kompanije koje su stručnjaci Službe za spoljne poslove EU pedantno naveli na spisku, uključujući i njihove kontakt podatke, pa čak i imejl adrese. Politika sankcija EU već dugo deluje kao igra mačke i miša. Sankcionisane kompanije često nestaju, a zatim se ponovo pojavljuju pod drugim imenom.

Služba za spoljne poslove EU stoga je ponovo predložila ukupno 31 kompaniju i pojedince za 17. paket sankcija. Oni podržavaju ruski vojno-industrijski kompleks u njegovom agresivnom ratu protiv Ukrajine, napisali su stručnjaci EU. Dobra polovina kompanija ima sedište u samoj Rusiji, ali na spisku su i dobavljač rezervnih delova za vazduhoplovnu industriju iz Srbije,

Radi se o firmi Sprokjur (Sprocure) iz Srbije, koja je osnovana u avgustu 2022. godine, šest meseci posle napada Rusije na Ukrajinu, a za glavnu delatnost kompanije navedeno je -posredovanje u prodaji raznovrsnih proizvoda, pisao je portal N1.

Prva vlasnica kompanije bila je državljanka Srbije Zinete Mehmeti, a nasledio ju je turski državljanin Ilhan Erdal početkom 2024. godine, kada je američki Stejt department počeo da stavlja firme iz Srbije na crnu listu. Na sajtu kompanije piše da je međunarodni distributer delova za vazduhoplovnu industriju i da planira da se bavi upravljanjem popravkama i transportom sa pružanjem logističkih i špediterskih usluga.

Prema najnovijem finansijskom izveštaju, kompanija je u 2024. godini ostvarila prihod od 1,4 miliona dolara, a u godini pre toga 2,5 miliona dolara.

Radio Slobodna Evropa navodi da je analizirao celokupan izvoz koji je kompanija Sprokjur imala ka Rusiji u prvih godinu i po dana poslovanja. Carinske baze pokazuju da je od septembra 2022. godine, kada je zabeležen prvi izvoz u Rusiju, do kraja 2023. godine, roba vredna oko dva miliona dolara poslata iz SAD, navodi RSE.

Transport je najčešće išao preko Turske, a u nekoliko transfera kao polazna tačka navode se američki gradovi Majami i Sijetl, u kojem je sedište kompanije Boing, jednog od najvećih proizvođača aviona. Carinski podaci pokazuju da je roba u vrednosti od 110.000 dolara imala oznaku baš te aviokompanije, piše u tekstu.

Efikasnost sankcija protiv korporacija je, međutim, kontroverzna. Istraživači iz ukrajinskih oružanih snaga više puta su otkrivali visokotehnološku robu sa Zapada, na primer u oborenim ruskim dronovima. Uprkos sankcijama, tehnologija stiže u Rusiju preko trećih zemalja.

Sankcionisan je rad i šest turskih kompanija, tri iz Vijetnama, dve iz Ujedinjenih Arapskih Emirata i jedna iz Uzbekistana.

Francuska menja strategiju

Možda se zato poslednjih nedelja uočava drugačija strategija, posebno kod francuskog predsednika Emanuela Makrona i njegove vlade. Prošle godine, Evropska unija je, zajedno sa sedam najvećih industrijalizovanih zemalja sveta (G7), odlučila da prihod od zamrznute ruske imovine iskoristi za Ukrajinu.

Nedavno je francuski ministar spoljnih i evropskih poslova Žan-Noel Baro uspostavio direktnu vezu između francuske vojne pomoći Ukrajini i zamrznute ruske imovine.

„Zahvaljujući mobilizaciji prihoda od zamrznute ruske imovine“, rekao je Baro, Francuska, preko francusko-nemačke kompanije za proizvodnju oružja KNDS, „može da obezbedi održavanje haubica CEZAR koje je Francuska isporučila Ukrajini kako bi se odbranila od ruskih udara“. Prema zvaničnim informacijama, Francuska je do sada isporučila Ukrajini 60 tih artiljerijskih oruđa. Ukupno su zapadni partneri Ukrajine obećali da će isporučiti 154 haubice tipa CEZAR.

Tagovi:

Evropska unija Rusija Sankcije EU protiv kompanija sankcije Rusiji Zaobilaženje sankcija Rusiji
Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet

Misteriozna smrt

21.maj 2025. I.M.

Ubijen bivši ukrajinski zvaničnik Andrij Portnov u predgrađu Madrida

Andrij Portnov, bivši zamenik šefa administracije i savetnik bivšeg predsednika Ukrajine Viktora Janukoviča, ubijen je u blizini Madrida

SAD

20.maj 2025. I.M.

Vašington post: Ukrajincima po 1.000 dolara za dobrovoljni odlazak iz SAD

Gotovo 200.000 ukrajinskih državljana koji trenutno borave u Sjedinjenim Američkim Državama mogli bi se suočiti s deportacijom

Izraelsko palestinski rat

20.maj 2025. Tanja Kremer (DW)

„Noći su najgore“: Gaza u paklu opsade, ljudi gladuju, izbegavaju bombe i gube nadu

Dok izraelske snage nastavljaju ofanzivu u Gazi, stanovnici govore o svakodnevnoj borbi za život, strahu da se neće probuditi i očaju koji dolazi s glađu, razaranjem i traumom višestrukog raseljavanja. UN upozoravaju da je humanitarna pomoć i dalje nedovoljna, a međunarodni pritisak na Izrael raste

Nemački desničari

20.maj 2025. Kristof Haselbah (DW)

Srodne duše naprednjaka: Bauk desnice kruži Evropom

Nijedna parlamentarna stranka u Nemačkoj ne želi bilo kakvu saradnju s desničarskom Alternativom za Nemačku. U nekim drugim zemljama Evropske unije desničarske stranke uopšte nisu tako izolovane

Rat u Ukrajini

20.maj 2025. A.I.

Razgovor Trampa i Putina: Obostrano zadovoljstvo na račun Ukrajine

Donald Tramp i Vladimir Putin ćaskali su dva sata preko telefona o obustavi ratnih dejstava u Ukrajini. Predsednik SAD je razgovor i atmosferu nazvao “veoma dobrim”, a i ruski je zadovoljan. Ukrajinci od toga nemaju nikakve koristi

Komentar

Komentar

Pravosudna bilmezijada: Pustite odmah Mariju Vasić

Držati profesorku sociologije Mariju Vasić u zatvoru pod optužbom za terorizam je anticvilizajski zločin. Ili groteska, kako god hoćete. Zašto se protiv toga ne pobune sudije, tužioci, policajci, bezbednjaci

Andrej Ivanji
Centralni skup u okviru Svenarodnog sabora

Komentar

Vučić nema više šta da ponudi, nema kome i nema kako

U govoru besmislenom s gledišta logike i celine, Vučić je svojim glasačima ponudio sve što oni žele da čuju. Ali, sve u protivrečnostima. Duh pobune se pak ne može više vratiti u bocu jer je boca slomljena

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Ne smemo gledati i ćutati

Republika Srbija je u opasnosti. Ako ostanemo nemi na montirani proces protiv političkih zatvorenika u Novom Sadu i kraljevački slučaj gde su žrtve proglašene za nasilnike, uskoro ćemo svi štrajkovati glađu i žeđu za mrvicu pravde

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1793
Poslednje izdanje

Vanredna sednica Visokog saveta tužilaštva

Tužioci bez zaštite od Vučićevih pritisaka Pretplati se
Lokalni izbori u Zaječaru i Kosjeriću

Studenti i ostali u kampanji

Građevinske tempirane bombe

Život pod nadstrešnicom

Istraživanje: Autizam u Srbiji

Novca ima za delfinarijum, ali ne i za lične pratioce

Prvi Amerikanac na tronu Svetog Petra

Svojim putem, uz Franjine putokaze

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.
Vreme 1788 10.04 2025.
Vreme 1787 03.04 2025.
Vreme 1786 26.03 2025.
Vreme 1785 20.03 2025.
Vreme 1784 12.03 2025.
Vreme 1783 05.03 2025.
Vreme 1782 26.02 2025.
Vreme 1781 19.02 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure