Ispostavilo se da je premijer Poljske Donald Tusk ta „mnogo važna poseta“ zbog koje je predsednik Srbije Aleksandar Vučić odbio poziv predsednika Rusije Vladimira Putina da ode na samit BRIKS-a u Kazanju.
Vučić neće prisustvovati samitu BRIKS-a od 22. do 24. oktobra, jer u Beograd 23. i 24. oktobra dolazi premijer Poljske Donald Tusk, piše sajt Nova.
Pozov Vučiću uputio je javno Putin kada se početkom septembra sreo sa potpredsednikom Vlade Srbije Aleksandrom Vulinom u Vladivostoku, na marginama Istočnog foruma.
Putin je tada Vulinu rekao da prenese pozdrave Vučiću i dodao da očekuje Vučića na sastanku lidera BRIKS-a u Kazanju.
„Poslali smo vam poziv, nadam se da će ga gospodin predsednik prihvatiti“, rekao je tada Putin.
Već sledećeg dana Vučić je odbio poziv pravdajući to time što u vreme samita BRIKS-a ima mnogo važnih poseta, koristeći sada već bezbroj puta ponovljenu sintagmu „gužva u šesnaestercu“.
Ispostavilo se da tu „gužvu“ pravi premijer Poljske Donald Tusk.
Da li se Srbija opredelila za Zapad?
Bivši diplomata i ambasador Srbije u Belorusiji Srećko Đukić kaže da je vrlo interesantno to što je između Tuska, Poljske i Evropske unije s jedne strane i Vladimira Putina, Rusije i BRIKS s druge, Vučić izabrao prvu opciju.
„Zaista jeste problematično to što je u ovom trenutku Vučić njemu dao prioritet u odnosu na Putina. To može da znači da se Srbija zaista konačno opredelila za Zapad, ali može biti i samo pokušaj Aleksandra Vučića da pobegne od neugodnih pitanja Vladimira Putina. Onih koji se odnose na odnos prema Ukrajini, prodaju srpskog naoružanja, ali i kupovinu francuskih rafala“, rekao je Đukić.
Da će Vučićev odgovor biti takav moglo se pretpostaviti i na osnovu njegove izjave sredinom septembra, kada je Vučić rekao da ne misli da je sada trenutak da se Srbija pridružuje BRIKS-u.
Vučić je za televiziju Informer rekao da je razlog tome to što se Srbija „nalazi na evropskom putu“.
„Ali BRIKS nikako ne smemo da potcenimo, tu ideju ne smemo da potcenimo“, rekao je Vučić povodom eventualnog povezivanja Srbije sa ekonomskom zajednicom Brazila, Rusije, Indije, Kine i Južne Afrike.