img
Loader
Beograd, 27°C
Vreme Logo
  • Prijavite se
  • Pretplata
0
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzleter
  • Podkast
  • Najnovije
  • Politika
  • Ekonomija
  • Društvo
  • Svet
  • Kultura
  • Mozaik
  • Komentar
  • Štampano izdanje
  • Arhiva
  • Njuzletter
  • Podkast

Latest Edition

Dodaj u korpu

Politički život Rusije

Urušavanje Putinovog imidža

08. септембар 2004, 19:21 Marko Savić
Copied

I predsednik i vlada moraju da se suoče s činjenicom da nisu u stanju da se efikasno suprotstave terorizmu

DISKRETAN OBILAZAK: Vladimir Putin u bestanskoj bolnici

„Mora se priznati da nismo ispoljili razumevanje za složenost i opasnost procesâ koji su se događali u našoj zemlji i u svetu. U svakom slučaju, nismo mogli adekvatno da odgovorimo na njih. Ispoljili smo slabost, a slabe tuku.“ Ovo je samo deo govora kojim se ruski predsednik Vladimir Putin obratio naciji posle stravičnih događaja u Beslanu. Priznanje slabosti i potreba da se nešto promeni istovremeno je i priznanje da njegova dosadašnja politika prema čečenskim teroristima nije dala očekivane rezultate. Kada je došao na vlast 2000. godine, obećao je da će se obračunati sa njima i da će srediti situaciju u Čečeniji i na Kavkazu. Teroristički napad u Beslanu pokazao je, međutim, da je situacija daleko od sređene, da su teroristi još uvek u stanju da udare veoma jako, kao i da još uvek mogu da unište sve što je rađeno u poslednje dve godine, od kraja drugog čečenskog rata. Njegov dosadašnji imidž čvrstog predsednika koji je Rusiji doneo stabilnost srušio se za tri dana, koliko je kriza u Beslanu trajala, i sada se ponovo postavljaju pitanja gde je svemu kraj, dokle su teroristi spremni da idu i da li je Rusija sada njihov talac.

NEPRIJATNA PITANjA: Ovim napadom teroristi su pomerili granicu, ponovo dokazali beskrajnu surovost, kao i to da su oni ti koji vuku poteze i vode igru, i tako uslovljavaju i Putinove odgovore. Sve što je ruski predsednik do sada radio, svi njegovi pokušaji da ih neutrališe i sva dosadašnja politika pala je u vodu posle Beslana i pokazala se kao neadekvatna i pogrešna.

Ruski predsednik i ruske vlasti moraće, možda prvi put, da odgovore na mnoga neprijatna pitanja. Pre svega, kako je bilo moguće da ovakva akcija, koja je bila mesecima pripremana, do kraja ostane neotkrivena? Kako je moguće da to promakne i jednoj tako jakoj službi kao što je ruski FSB? Zatim, zar dosadašnje terorističke akcije, poput one kada je u oktobru 2002. držano oko 700 ljudi u moskovskom pozorištu Dubrovka, nisu bile dovoljne da se shvati da u ruskom pristupu borbi protiv terorizma nešto ne štima i da se nešto mora hitno menjati.

I Putin i vlada moraju da se suoče s činjenicom da jednostavno nisu u stanju da se efikasno suprotstave terorizmu, jer se dogodio jedan od najmonstruoznijih terorističkih napada ikada. Posledice i političke implikacije ovog događaja tek će se pokazati.

U obraćanju naciji Putin je najavio kompleks mera usmerenih na jačanje jedinstva zemlje, kao i reformu bezbednosnog i zaštitnog sistema. Iako nije rekao šta konkretno pod tim podrazumeva, najavio je stvaranje sistema sposobnog da adekvatno odgovori na nove pretnje i nove opasnosti. Kao najvažnije od svega istakao je mobilizaciju cele nacije pred opštom opasnošću. Do sada su, međutim, obavljene samo neke kadrovske promene, i prvi put se priznaje da dosadašnji pristup nije urodio plodom. Uveravanja u to da će jednom, kad se situacija u Čečeniji smiri i stabilizuje, i za Rusiju prestati opasnost, pokazala su se kao previše optimistična: iako se tvrdi da je bitka za Čečeniju dobijena i da je sigurno da će ona ostati u sastavu Rusije, rat protiv terorizma kao da tek počinje.

NEVERICA U ODBRANU: Najgore od svega je to što su novi napadi gotovo izvesni, a više niko nema poverenja u eventualnu efikasnu odbranu od njih. Poseta ruskog ministra spoljnih poslova Sergeja Lavrova Izraelu prvi je korak u nameri da se traži pomoć i uči od iskusnijih i pripremljenijih. Zbog potrebe za savremenijim sistemom bezbednosti i ekspertizom, Sergej Lavrov je morao da krene putem kojim su i Amerikanci krenuli posle 11. septembra 2001, jer ovo je zaista ruski „11 septembar“.

Za napad u Beslanu, mada do sada niko nije preuzeo odgovornost, optuženi su čečenski separatisti Aslan Mashadov i Šamil Basajev. Da li je bezumni napad na školu očajnički potez sa ciljem da se destabilizuje situacija ili će to postati praksa, pokazaće tek vreme. Dvojica sada optuženih davno su najavljivali promenu taktike, s tim da će novi napadi biti preduzimani uglavnom izvan Čečenije. Mashadov je u avgustu, uoči predsedničkih izbora u Čečeniji, najavio napade i povećanje njihovog intenziteta, a za buduću metu označio novog čečenskog predsednika, ali i nove ciljeve, koji do sada nisu bili na udaru. Napad u Ingušetiji u junu ove godine pokazao je da se i u toj oblasti budi radikalizam.

Eskalacija čečenskog terorizma u Rusiji – četiri napada za samo nedelju dana – povezuje se sa nedavnim predsedničkim izborima u Čečeniji, na kojima je pobedio kandidat Kremlja Alu Alhanov. Tragedija u Beslanu može, a teroristi to i žele, jeste da izazove razdor između Inguša i Osetina i destabilizuje celo područje Zakavkazja. Korišćenje starog, gotovo zaboravljenog sukoba između ove dve etničke grupe možda je moguća strategija i za budućnost. S obzirom na to da na Kavkazu žive izmešane mnoge etničke grupe, često međusobno suprotstavljene, među njima nije teško izazvati sukob. To je ono na šta ruske vlasti moraju da računaju. Dosadašnje oslanjanje pre svega na silu pokazalo se kao rizično i preskupo – i za jedne i za druge – pa se verovatno mora tražiti nov pristup za smirivanje situacije. Ruske vlasti će morati da se suoče i sa uzrocima koji uvek iznova reprodukuju terorizam.

MEĐUNARODNA ISPOMOĆ: Obraćanje Savetu bezbednosti UN-a je prvi signal da Rusija više ne odbija međunarodnu pomoć. Iako je verbalno stalno iskazivala spremnost da bude deo međunarodne koalicije za borbu protiv terorizma, Rusija je do sada Čečeniju tretirala isključivo kao unutrašnje pitanje. Na kritike o kršenju ljudskih prava u Čečeniji, koje su do sada stizale, odgovarano je da je to mešanje u unutrašnje stvari. I ovom prilikom Putin je optužio zapadne zemlje da su svojom dosadašnjom politikom prema čečenskom problemu i one indirektno odgovorne za ono što se desilo. Do sada su čečenski teroristi na Zapadu smatrani borcima za slobodu: sada su, međutim, izgubili sve simpatije.

Konačno, iako njihova povezanost sa Al Kaidom nikada nije bila tajna, ona je sada izbila u prvi plan. Jasno je da se oni finansiraju iz inostranstva, da su povezani i sa mnogim drugim terorističkim organizacijama koje su počele da deluju na teritoriji Rusije, a koje su takođe povezane sa Al Kaidom. Dovoljno je podsetiti da je jedino talibanski režim u Avganistanu svojevremeno priznao samoproklamovanu nezavisnu Republiku Ičkeriju, što je čečenski naziv za Čečeniju.

Sva dosadašnja iskustva u borbi protiv terorizma pokazala su da se njemu može efikasno suprotstaviti jedino na globalnom nivou, jer i on deluje globalno. Za tako nešto potrebna je najšira moguća saradnja, koja do sada nije ostvarena. Dok se to ne dogodi, ovakvi napadi su uvek mogući.

Copied

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Više iz rubrike Svet
Evropska unija

Trampove carine

14.јул 2025. K. S.

EU spremila odgovor na najavljene Trampove carine

Evropska komisija pripremila je set mogućih protivmera vrednih oko 72 milijarde evra američkog izvoza kao odgovor ako SAD uvedu carine od 30 odsto na uvoz iz EU

Rat u Ukrajini

14.јул 2025. Sergej Satanovski (DW)

Žestoki napadi Rusije na Ukrajinu: Zašto baš sada?

Kijev i Odesa izloženi su najžešćim napadima Rusije od početka invazije na Ukrajinu pre tri godine. Moskva napada stotinama dronova i raketa. Šta Vladimir Putin time želi da postigne – i šta bi moglo da ga zaustavi?

Irska

14.јул 2025. B. B.

Počelo iskopavanje masovne grobnice sa ostacima tela skoro 800 dece

Veruje se da je na lokalitetu površine 5000 kvadratnih metara u irskom gradu Tuamu sahranjeno 796 beba koje su umrle u domu za majke i bebe „Svetа Marija“ između 1925. i 1961. godine

Tramp najavio carine od 30 odsto Evropskoj uniji

Ekonomija

13.јул 2025. Dijana Roščić (DW)

Tramp najavio nove carine na uvoz iz EU: Od 1. avgusta „samo“ 30 odsto

Predsednik SAD Donald Tramp najavio je da će od 1. avgusta uvesti carine od 30 odsto na robu iz Evropske unije. Brisel poručuje da je otvoren za pregovore, ali najavljuje kontramere ako dogovor ne bude postignut

Hrvatska

12.јул 2025. B. B.

Picula o Tompsonovom koncertu: Deo Hrvatske očigledno je odustao od evropskih vrednosti

„Ne brine Marko Perković Tompson, već transformacija HDZ-a i Vlade pod HDZ-om“, rekao je hrvatski evroparlamentarac Tonino Picula

Komentar

Komentar

Užički ustanak: Da li će protest na Đetinji izazvati poplavu?

Protesti u Srbiji  ne nameću više pitanja „da li“ i „ako”, oni su postali sistemski događaji. Trpeljivost u društvu preokrenula se u nezajažljivu potrebu za normalnošću, za pravnom državom

Andrej Ivanji
Otvaranje „Prokopa“ 2023. godine: Već mora na rekonstrukciju

Komentar

Nebulozni govor vlasti

Aleksandar Vučić više nije u stanju da povrati ravnotežu u pobunjenom društvu. To se najbolje vidi u ravni govora: nijedno njegovo baljezganje više ne prolazi

Ivan Milenković

Pregled nedelje

Pohvala neutralnosti

Ako smo neutralni dok studente zatvaraju, devojke i momke mlate na pravdi boga, zatiru demokratiju, neistomišljenike dehumanizuju, nastavljaju korupciju koja ubija i još mnogo toga poganog rade – onda ništa  

Filip Švarm
Vidi sve
Vreme 1801
Poslednje izdanje

MUP i građani

Sve što treba da znate o policiji na protestima Pretplati se
Opozicija na ulicama

Jedinstvo, ali parcijalno

Thompson u Zagrebu

Najmasovniji profašistički skup posle Drugog svetskog rata

Kultura sećanja: Studenti i policija

Represivni san svake diktature

Intervju: Dušan Strajnić Dukat, grupa “Oxajo”

Najbolje je kada me pesma prevaziđe

Vidi sve

Arhiva

Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.

Vidi sve
Vreme 1801 09.07 2025.
Vreme 1800 02.07 2025.
Vreme 1799 25.06 2025.
Vreme 1798 19.06 2025.
Vreme 1797 11.06 2025.
Vreme 1796 04.06 2025.
Vreme 1795 28.05 2025.
Vreme 1794 21.05 2025.
Vreme 1793 15.05 2025.
Vreme 1792 07.05 2025.
Vreme 1790-1791 23.04 2025.
Vreme 1789 16.04 2025.

Međuvreme

Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!

Vreme Logo
  • Redakcija
  • Pretplata
  • Marketing
  • Uslovi korišćenja
  • Njuzleter
  • Projekti
Pratite nas:

© 2025 Vreme, Beograd. Developed by Cubes

Mastercard Maestro Visa Dina American Express Intesa WSPAY Visa Secure Mastercard Secure