Policija u Njujorku uhapsila je tristotinak propalestinskih demonstranata koji su držali univerzitete pod blokadom. Bivši predsednik Donald Tramp opisao je hapšenja kao „prelepa“, a Džo Bajden ćuti dok se zaoštrava sukob koji bi mogao imati uticaja na ishod predsedničkih izbora u SAD
Tristotinak studenata privedeno je u sredu na univerzitetskim kampusima u Njujorku u jeku studentskih okršaja zbog sukoba na Bliskom istoku.
U Los Anđelesu je bilo posebno napeto kada su proizraelski demonstranti napali propalestinski kampus, pokušavajući da sruše barikade. U napadu je, navodno, korišćeno šta se stiglo – biber-sprej, cigle, vatromet, daske, čak i buzdovani.
Tridesetak univerziteta u zemlji je pod blokadom, jer propalestinski demonstranti u jeku sve većeg stradanja u Gazi traže da njihovi univerziteti prekinu saradnju sa kompanijama koje posluju sa Izraelom.
Obrazovne institucije su uglavnom u rebusu, reagujući različito. Tako je Univerzitet Braun dogovorio sa demonstrantima da uklone protestne kampove, a on će formirati radno telo koje će glasati o eventualnom prekidu saradnje sa kompanijama iz Izraela.
Univerzitet u Arizoni je pak „rasporedio hemijski iritirajuću municiju“ da rastera „nezakonito okupljanje“.
Više od hiljadu demonstranata uhapšeno je tokom poslednje dve nedelje u kampusima u Teksasu, Juti, Virdžiniji, Severnoj Karolinu, Novom Meksiku, Konektikatu, Luizijani, Kaliforniji i Nju Džersiju.
Škakljiva stvar u kampanji
Dok aktuelni predsednik Džozef Bajden ćuti, njegov konkurent na predsedničkim izborima u novembru Donald Tramp je bez dileme odabrao stranu.
Tramp je izjavio da je bilo „prelepo“ gledati kako policija u njegovom rodnom Njujorku hapsi propalestinske demonstrante na Univerzitetu Kolumbija.
Za njega je omladina koja protestuje protiv stradanja u Gazi sastavljena od „besnih ludaka i simpatizera Hamasa“.
Foto: Marco Postigo Storel via APHapšenja u Njujorku
Tramp je naravno potkačio i Bajdena, tvrdeći da njegova administracija planira da preplavi američke gradove izbeglicama iz Gaze.
U jeku prvog od nekoliko krivičnih postupaka protiv njega, Tramp je u sredu nastupao u Viskonsinu i Mičigenu, dve „kolebljive države“ u kojima bi pobeda na izborima značila mnogo.
Bajden ćuti
Predsednik Bajden je pak u komplikovanijoj poziciji jer veliki broj birača na koje bi trebalo da računa u novembru ne odobrava izraelsku odmazdu prema Palestincima nakon brutalnih napada Hamasa na Izrael.
Dve poslednje ankete pokazale su priličnu podeljenost društva, ali je jasno da podrška izraelskim vojnim akcijama pada kako raste broj žrtava u Gazi.
U anketi Galupa u martu je 55 odsto ljudi reklo da ne podržava izraelske akcije, a samo 36 odsto ih podržava.
Očekivano, podrška je najmanja među mladima koji naginju Demokratama i muslimanima.
To je verovatno razlog što Bajden ćuti i u iskušenju je da bude prvi američki predsednik koji ne daje nedvosmislenu podršku Izraelu od uspostavljanja jevrejske države 1948. godine.
Poslednji Bajdenov javni komentar pre više od nedelju dana trebalo je da bude izbalansiran. Rekao je da osuđuje „antisemitske proteste“ i „one koji ne razumeju šta se događa s Palestincima“.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Saudijac koji mrzi islam, pobio je automobilom ljude na božićnom vašaru. Tvrdio je da ga progone, verovao da Angela Merkel zaslužuje smrtnu kaznu... I sada će njegov zločin odigrati ulogu u kampanji pred izbore u Nemačkoj
Direktor policije Nikola Milina rekao je da će o motivu za napad moći da se govori tek nakon istrage. Hrvatski mediji prenose da je majka ispričala da je njen sin nekoliko puta bio na psihijatriji i da je, navodno, upozoravala lekare da ga zadrže na lečenju, ali da su ga oni ga pustili kući
Kako su naša deca koju su naprednjaci stavljali u svoje izborne slogane proglašena za najveći subverzivni element u državi? I zbog čega je, posle istupa šefa države u Briselu, mnogim građanima došlo da kleknu poput onog novosadskog direktora
Predsednik se uvišestručuje po televizijama proglašavajući iznošenje političkih zahteva nasiljem, a nasilje koje vrše on i njegovi politikom. U čemu je razlika?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!