
Grčka
Obustava rada zbog velikih vrućina
Ministarstvo rada Grčke naredilo je obavezni prekid rada zbog vrućina do 10. jula, u periodu kada će tempertura ići preko 40 stepeni Celzijusa. Kakva je situacija u Srbiji
Vođa palestinskog Hamasa Ismail Hanije je u Teheranu prisustvovao inauguraciji novog predsednika Irana Masuda Pezeškijana. Ubijen je u svojoj rezidenciji posle ceremonije u „cionističkom napadu“, saopštila je iranska Revolicionarna garda. Iste noći Izrael je u Bejrutu „eliminisao" komandanta šiitske milicije Hezbolah Fuada Šukra
Politički vođa Hamasa Ismail Hanije prisutvovao je 30. jula u Teheranu inauguraciji novog, devetog po redu, predsednika Iranske Republike Masuda Pezeškijana. Ceremoniji su prisustvovali predstavnici 86 zemalja, među njima i Aleksandar Vulin. Većina zapadnih zemalja niti je Pezeškijanu uputila čestitke, niti su bili pozvani da prisustvuju svečanosti.
Posle prijema Hanije je otišao u svoju rezidenciju gde je oko dva sata ujutru po lokalnom vremenu ubijen u akciji koju je organizovao Izrael, saopštila je iranska Revolucionarna garda.
„Brat, vođa, mudžahedin Ismail Hanije, vođa pokreta, ubijen je u cionističkom napadu na njegov štab u Teheranu nakon što je prisustvovao inauguraciji novog predsednika Irana“, navodi se u saopštenju Hamasa, preneo je BBC.
Pezeškijan je Izraelu odmah zapretio odmazdom, rekao da će se „Iran postarati za to da teroristički okupatori zažale zbog svog kukavičkog čina“, prenose iranski mediji.
Hanije je ubijen samo nekoliko sati nakon što je Izrael u Bejrutu likvidirao Fuada Šukrua, drugog najvažnijeg vođe šiitske milicije Hezbolah.
Prethodno ubijeni sinovi i unuci Hanijea
Iranska revolucionarna garda je saopštila da je pored Hanijea ubijen i jedan njegov telohranitelj.
Izraelske vlasti i vojska još nisu izjasnili o smrti Hanijea, a pojedini arapski mediji izvestili su da je ubijen direktnim pogotkom projektila.
Početkom aprila ove godine u izraelskom vazdušnom napadu u Gazi ubijana su trojica sinova i četvoro unučadi Ismaila Hanijea. Izraelska vojska je tada tvrdila da su sinovi Hanijea bili pripadnici Hamasovog vojnog krila.
„Ubistvo neće proći nekažnjeno“
Dopisnica BBC sa Bliskog istoka Jolanda Knel prenosi reči neimenovanog predstavnika Hamasa da ubistvo Hanijea označava „ozbiljnu eskalaciju sukoba u regionu i da neće proći nekažnjeno“. Piše da je on bio zadužen za pregovore o novom prekidu vatre i oslobađanju izraelskih talaca, piše ona.
Za razliku od tvrdokornijih lidera Hamasa, analitičari su Hanijea smatrali pragmatičnim i za bliskoistočne pojmove umerenim političarom, uprkos njegovom oštrom rečniku.
Palestinski predsednik Mahmud Abas odmah je osudio njegovo ubistvo, što je učinilo još nekoliko arapskih zemalja.
Katar je ubistvo Hanijea nazvao „opasnom eskalacijom“ koju je Ministarstvo spoljnih poslova oštro osudilo. Katar zajedno sa Egiptom mesecima pokušava da postigne sporazum o prekidu vatre u Pojasu Gaze i puštanja na slobodu preostalih izraelskih talaca između Izraela i palestinskog radikalno islamskog Hamasa
Zvanični Kremlj je naveo da je u pitanju „neprihvatljivo političko ubistvo“, dok je Turska upozorila da će se time produžiti rat između Izraela i Hamasa u Gazi.
Američki ministar odbrane Lojd Ostin rekao je novinarima da nema nikakve dodatne informacije o ubistvu Hanijea i dodao: „Ako Izrael bude napadnut, pomoći ćemo mu da se brani“. Nada se, međutim, da neće dotle noći te da američka diplomatija radi na deeskalaciji sukoba.
Hanije je od 2017. bio predsedavajući političkog krila Hamasa. Rođen je 1963. godine u izbegličkom logoru Al-Šati gde je odrastao u siromaštvu. Nemački „Špigel“ piše da je poslednjih godina sa svojom porodicom vodio luksuzan život u Kataru.
Ministarstvo rada Grčke naredilo je obavezni prekid rada zbog vrućina do 10. jula, u periodu kada će tempertura ići preko 40 stepeni Celzijusa. Kakva je situacija u Srbiji
Broj ljudi na koncertu Marka Perkovića Tompsona sličan je broju žrtava ustaškog režima koji Tompson rehabilituje, piše Frankfurter algemajne cajtung
Članice Evropske unije uvode kontrole na granicama. Šengenski sporazum to dopušta, ali oročeno. Pa ipak, Brisel ne preduzima ništa ni kad se svi rokovi probiju
Izgradnjom monumentalnih džamija širom Balkana i šire, Turska ne širi samo veru, već i svoj politički uticaj. Pod rukovodstvom Redžepa Tajipa Erdogana, verski objekti postali su deo šire geopolitičke strategije – u kojoj su minareti visoki 50 metara i političke poruke još više
Koncert Marka Perkovića Tompsona, koji je prema mišljenju mnogih hrvatskih istoričara i političara trebalo zabraniti, ipak se održava na zagrebačkom Hipodromu. Kakve su reakcije?
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve