Ibrahim Iskandar potiče iz bogate i moćne kraljevske porodice Džohor, koja ima svoju privatnu vojsku. Agencija Blumberg procenjuje bogatstvo sultana i njegove porodice na najmanje 5,7 milijardi dolara
Milijarder Ibrahim Iskandar (65), sultan provincije Džohor, poznat po tome što obožava da vozi svoj luksuzni motocikl Harli-Dejvidson i deli dobrotvornu pomoć, krunisan je za 17. kralja Malezije, a ceremonija krunisanja u Nacionalnoj palati u Kuala Lumpuru usledila je nakon zakletve koju je položio u januaru.
Krunisanju su prisustvovali premijer Anvara Ibrahima, sultan susednog Bruneja Hasanal Bolkijah i kralj Bahreina Hamad bin Isa Al Halifa.
Foto: Hasnoor Hussain/Pool Photo via APFoto: Hasnoor Hussain/Pool Photo via AP
Odeven u tradicionalni kaput ukrašen zlatnim koncem, sultan Ibrahim se obavezao da će poštovati Ustav, „braniti religiju islama i obezbediti mir u Maleziji“.
Premijer Anvar Ibrahim je čestitao novom kralju i zakleo mu se na odanost.
Počasna uloga
Malezija je ustavna monarhija u kojoj svakih pet godina poglavari porodica njenih devet drevnih kraljevstava biraju nekog od njih da vlada.
Iako je u suštini počasna, uloga kralja je ojačala poslednjih godina zbog krize u malezijskoj politici, pa je intervencija monarha triput bila neophodna za imenovanje premijera.
Uz odobravanje važnih politička imenovanja, kralj daje pomilovanja i zvanični je vođa islama u svojoj većinski muslimanskoj zemlji. Kralj je i vrhovni komandant oružanih snaga.
Kritičan prema malezijskoj politici i korupciji
Ibrahim Iskandar potiče iz bogate i moćne kraljevske porodice Džohor, koja ima svoju privatnu vojsku.
Agencija Blumberg procenjuje bogatstvo sultana i njegove porodice na najmanje 5,7 milijardi dolara.
Foto: Hasnoor Hussain/Pool Photo via APFoto: Hasnoor Hussain/Pool Photo via AP
Poznat po otvorenosti, sultan Ibrahim je bio veoma kritičan prema malezijskoj politici i korupciji.
Oženjen i sa šestoro dece, imao je običaj da svake godine putuje po pokrajini Džohor svojim luksuznim motociklom Harli-Dejvidson, deleći dobrotvorne poklone.
Novi kralj koji voli društvene medije, ima veliku kolekciju luksuznih i sportskih automobila, kao i privatnih aviona.
Poslednji put je sultan iz Džohora nosio krunu pre tačno 40 godina, 1984. godine, kada je otac sultana Ibrahima, sultan Iskandar, bio proglašen za osmog kralja Malezije.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Dok Tramp ide utabanim putem raspaljivanja narodnog nezadovoljstva, koristeći poslednjih dana sve više psovki i vulgarnosti, Kamala Haris se okomila na njegovu ličnost, s obzirom na to da je on još tokom predsedničke debate otkrio svoju neuravnoteženu prirodu, narcisističke porive i sklonost bizarnim teorijama zavere, što se potpuno podudara sa onim što su demokrate uvek govorile o njemu
Pomalo paradoksalno, ali šanse upućenih i manje upućenih da pogode rezultat prilikom predviđanja slične su. Jedino što su ovi upućeniji nešto oprezniji i ne toliko hrabri da iznose čvrste stavove jer znaju da su im šanse za uspeh gotovo pa 50-50 i da ne bi bilo preterano iznenađenje da bilo ko od kandidata prikupi 300 i kusur elektora. Međutim, osećaj kaže da dobija Tramp, ali i da aktuelna potpredsednica Haris ima bar 47 odsto šansi za pobedu
Početkom septembra ruski predsednik Putin pozvao je Aleksandra Vučića da se Srbija pridruži BRIKS-u. Samit je održan od 22. do 24. oktobra. Vučić nije otišao, već je poslao Vulina. Šta se na samitu desilo? Šta je uopšte BRIKS? Koliko je ova grupa zemalja važna za međunarodnu geoekonomiju i geopolitiku? Kakve bi koristi Srbija imala ako bi se priključila BRIKS? Iako je počeo kao ekonomska platforma, BRIKS se s vremenom pretvorio u geopolitičku platformu za čije članove je sloboda u izboru valute kojom će trgovati na međunarodnom tržištu postala pitanje ekonomske i nacionalne bezbednosti
Stotine hiljada glasova na predsedničkim izborima i referendumu o Evropskoj uniji, u Republici Moldaviji je bilo kupljeno. Kako je funkcionisala ova izborna prevara, u koju je Rusija umešala prste
Najmanje 73 osobe stradale su u bujičinim poplavama na jugoistoku Španije usled obilnih kiša u utorak, 29. oktobra, a za desetinama nestalih se i dalje traga, potvrdile su vlasti
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!