
Oružje
Najveća nenuklearna bomba: Čime su SAD bombardovale Iran
Bombu od 15 tona, koju samo Amerika poseduje, bacile su SAD na poslednji netaknuti nuklearni objekat u Iranu
Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Ujedinjenim nacijama (UN) Linda Tomas-Grinfild ocenila je na sednici Saveta bezbednosti UN da članovi tog saveta moraju da govore jednim glasom i da moraju da iskoriste svoju moć da pritisnu Hamas da prihvati predlog za premošćavanje krize koji uključuje ogromne i trenutne koristi za Palestince u Gazi i uključuje niz ranijih Hamasovih zahteva
Ambasadorka Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Ujedinjenim nacijama (UN) Linda Tomas-Grinfild izjavila je na sednici Saveta bezbednosti (SBUN) da je „na vidiku“ sporazum o prekidu vatre u Gazi i oslobađanju talaca, i zatražila od članica SBUN da izvrše pritisak na Hamas da prihvati prekid sukoba, prenosi Glas Amerike.
„Trenutak za pregovore o prekidu vatre odlučujući je i za region, tako da svaki član ovog tela treba da nastavi da šalje snažne poruke drugim akterima da izbegavaju poteze koji bi nas udaljili od finalizacije sporazuma“, rekla je Grinfield.
Napomenula je da je predlog za prekid vatre koji su objavile SAD, Katar i Egipat usklađen sa planom koji je u maju predstavio američki predsednik Džozef Bajden, a u junu odobrio SBUN.
„Učiniti sve da sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca bude primenjen”
„Postoji veoma realna opasnost od regionalne eskalacije. Potrebno je da učinimo sve što je u našoj moći da sporazum o prekidu vatre i oslobađanju talaca bude primenjen”, rekla je Grinfild.
Ona je istakla da Izrael mora da „ubrza odobrenja i ukloni ograničenja“ za ulazak pomoći u Gazu, i da zaštititi Palestince u Judeji i Samariji od „nasilnih doseljenika“.
„Kao članovi ovog saveta, moramo da govorimo jednim glasom i moramo da iskoristimo svoju moć da pritisnemo Hamas da prihvati predlog za premošćavanje krize koji uključuje ogromne i trenutne koristi za Palestince u Gazi i uključuje niz ranijih Hamasovih zahteva“, rekla je Grinfild.
Neslaganja oko prisustva Izraela u Gazi
Prema neimenovanim izvorima agencije Rojters eventualni dogovor o prekidu neprijateljstava otežavaju neslaganja u vezi sa budućim vojnim prisustvom Izraela u Gazi i oslobađanju palestinskih zatvorenika, a koji proizilaze iz zahteva koje je Izrael postavio otkako je Hamas prihvatio Bajdenov predlog.
Sukob u Gazi ozbilno je uzdrmao delove Bliskog istoka, jer se u pograničnim područjima sukobljavaju izraelske snage i pripadnici Hezbolaha koga podržava Iran.
Osim toga, Iran je najavio odmazdu zbog ubistva lidera Hamasa Ismaila Hanijea u Teheranu 31. jula, za šta je okrivio Izrael, koji, s druge strane nije ni potvrdio ni demantovao da je odgovoran za ubistvo Hanijea.
Proterano 2,3 miliona ljudi
Prema podacima palestinskih vlasti, od početka sukoba u Pojasu Gaze u oktobru 2023. godine, do sada je ubijeno najmanje 40.000 ljudi.
Međunarodne humanitarne organizacije upozoravaju da se Gazom šire bolesti i glad, i navode da je iz domova proterano 2,3 miliona ljudi.
Sukob u Pojasu Gaze počeo je pošto su početkom oktobra 2023. godine pripadnici Hamasa, prema izraelskim podacima, usmrtili oko 1.200 Izraelaca i oteli oko 250 talaca.
Izraelska vojska je potom počela sa napadima u Gazi u kojima je srušen dobar deo stambene i druge infrastrukture te enklave.
Bombu od 15 tona, koju samo Amerika poseduje, bacile su SAD na poslednji netaknuti nuklearni objekat u Iranu
Mnogi su zabrinuti, ali većina zapadnih zemalja šalje reči podrške američkoj odluci, dok muslimanske zemlje ne gaje ni približno oduševljenje američkih zvaničnika
Prve reakcije iz Irana, nakon borbardovanja njihovih nuklearnih postrojenja od strane Amerike, su između kontrapretnji i tvrdnji o malim štetama
Donald Tramp je upozorio Iran da bi SAD mogle da nastave napade ukoliko Iran ne pristane na mir. Opisao je američke vojne udare na tri nuklearna postrojenja u Iranu kao „spektakularan vojni uspeh“ i dodao da su objekti „potpuno uništeni“
U mestima na jadranskoj obali na području Piska i Marušića, istočno od Omiša u Hrvatskoj, izbio je požar, a vatra se širi u smeru kuća. Gašenje požara otežava bura
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve