Hronika
U pucnjavi na Cetinju ubijeno 12 ljudi, napadač preminuo
U pucnjavi koja se 1. januara dogodila na Cetinju ubijeno je 12 ljudi, a četvoro je ranjeno. Napadač preminuo na putu do bolnice nakon što je pokušao samoubistvo
Pre pola veka tadašnji lideri – Mao i Džu Enlaj, te Nikson i Kisindžer – hrabrom i izuzetnom strateškom vizijom pronašli su rešenje za kinesko-američke odnose i započeli proces saradnje. Istorija se ne ponavlja, ali nešto slično bi se moglo dogoditi i sada. Kina i SAD su ponovo na raskrsnici puteva i obe strane treba da iskoriste šansu koju još imaju
Predsednik Kine Si Đinping došao je da pozdravi Henrija Kisindžera koji je nedavno napunio sto godina i ponovo se, po 109. put, pre nekoliko dana našao u Pekingu.
“Welcome, sir.”
“Imam veliko zadovoljstvo da pozdravim starog prijatelja Kine. Veoma sam srećan što vas vidim. Mi nikada ne zaboravljamo stare prijatelje i nikada nećemo zaboraviti vaš istorijski doprinos u razvoju američko-kineskih odnosa i prijateljstva između dva naroda”, rekao je Si.
Henri Kisindžer, američki državni sekretar i savetnik za nacionalu bezbednost iz vremena predsednika Ričarda Niksona i Džeralda Forda, dobro zna da “stari prijatelj Kine” predstavlja vrhunsko političko i moralno priznanje koje Kinezi ukazuju strancima. Oni ne odlikuju strane državnike i političare ordenima, ali ako ih u zvaničnoj prilici nazovu “starim prijateljem”, to vredi više od svake lente ili medalje.
Susret se odigrao u Diaojutaju, državnoj vili broj 5 koju Kisindžer pamti iz svoje prve, tajne posete Kini pre 52 godine. Tada je u razgovorima sa premijerom Džu Enlajem postignut načelan dogovor o uspostavljanju odnosa između Vašingtona i Pekinga.
Sedam meseci kasnije, sporazum o normalizaciji odnosa formalno je ozvaničen tokom posete američog predsednika Ričarda Niksona Pekingu. Kineski rukovodioci nikada nisu zaboravili zasluge koje Kisindžer ima za ovaj istorijski sporazum: vlada u Pekingu priznata je tada kao jedina legitimna vlada svih Kineza, Tajvan kao sastavni deo Kine, a kineski predstavnik je zauzeo mesto stalnog člana Saveta bezbednosti OUN.
Džu Enlaj je, stavljajući potpis na taj istorijski dokument, rekao da će ovaj čin “potresti svet”. Ali, potresi sada ozbiljno prete da unište svet i Kisindžerova poseta je pokušaj da doprinese očuvanju mira i izgradnji sveta. Kinesko-američki odnosi imaju, možda, odlučujuću ulogu u tome.
“Mi smo se otvorili prema Kini kada je Rusija bila glavni neprijatelj. Nije mudro jednako tretirati oba neprijatelja, a Mao Cedung je, uprkos ideološkom neprijateljstvu, bio spreman da započne razgovore.
Danas izgleda da Kina i Rusija imaju identične interese. Mislim da te dve države nisu prirodni saveznici. Ne treba da ih mi ujedinjujemo. Nikada nisam čuo od ruskih rukovodilaca pozitivno o Kinezima, niti od kineskih o Rusima.”
Prilikom posete predsednika Džeralda Forda Pekingu (1975, na slici), Mao Cedung mu se, u prisustvu Henrija Kisindžera, požalio:
Mao: “Vaš državni sekretar se meša u moje privatne stvari.”
Ford: “Kako to mislite?”
Mao: “Ne da mi da odem na sastanak s Bogom. Bog me je pozvao na razgovor, a dr Kisindžer mi je rekao da ne idem. Čak je rekao da ne treba da poštujem Božju volju.”
Kisindžer: “To bi bio prejak spoj ako tamo ode.”
Mao: “On (pokazujući na Kisindžera) je ateist. On se suprostavlja Bogu. I kvari moj odnos sa Bogom, a i sa Marksom, koji me takođe zove na razgovor. Taj vaš državni sekretar je prek i opasan čovek i ja nisam imao gde, nego da izvršim njegovu naredbu.”
“Mao Cedung, vladar koji je svoj život posvetio preobražaju vrednosti, strukture i slike tradicionalne Kine, živeo je u Carskom selu, jednako povučen i tajanstven kao i carevi koje je prezirao. Njegova radna soba, srednje veličine, bila je pretrpana knjigama. Knjige su bile po policama, na stolu i na podu, u uglu je bio drveni krevet, zatim nekoliko fotelja i neizbežna pljuvaonica.
Mao je posmatrao posetioca sa smeškom, istovremeno pronicljivim i ponešto podrugljivim, upozoravajući ga svojim držanjem da nema smisla ni pokušavati da se zavara taj stručnjak za ljudske slabosti i licemerje.
Mao se nije upuštao u monologe niti je imao pripremljene beleške. Njegove ideje su izranjale iz sokratovskog dijaloga koji je vodio bez napora. Svoje glavne misli izricao je u obliku lakih dosetki ili prividnih šala. Maove eliptične izreke bile su poput senki na zidovima – odražavale su stvarnost, ali je nisu obuhvatale. Čovek je imao osećaj da razgovara s nekim iz drugog sveta, ko s vremena na vreme podigne veo koji zaklanja budućnost, dopuštajući samo brz pogled ali ne i celu viziju, jer nju jedino on vidi.”
U pucnjavi koja se 1. januara dogodila na Cetinju ubijeno je 12 ljudi, a četvoro je ranjeno. Napadač preminuo na putu do bolnice nakon što je pokušao samoubistvo
Parlament u Švajcarskoj je u septembru 2023. usvojio zakon o zabrani pokrivanja lica, koji je stupio na snagu prvog januara 2025. godine. Na ovu zabranu reagovala je muslimanska zajednica, kao i organizacije za zaštitu ljudskih prava
Kamion koji je uleteo u masu u ulici Burbon u Nju Orleansu samo je najnoviji na dugoj listi slučajeva u kojima su vozila korišćena kao smrtonosno oružje. Nemačka i Kina doživele su slične napade poslednjih meseci
U eksploziji je u vozilu stradao čovek osumnjičen za pokušaj terorističkog napada, što je pokrenulo intenzivnu istragu o mogućem terorizmu
Očekuje se da će isporuke gasa potpuno prestati 1. januara 2025. pošto je istekao ugovor o tranzitu između Gasproma i ukrajinske kompanije Naftogas
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Vidi sve