Nemački kancelar Olaf Šolc nedeljama je pod velikim političkim pritiskom da naoruža Ukrajinu moćnim krstarećim raketama tipa Taurus koje imaju domet od petsto kilometara.
Sada Šolc dobija argument više za svoju uzdržanost jer je čak 58 odsto Nemaca protiv takve isporuke, a svega 28 odsto za. To pokazuje sveža anketa instituta YouGov koja je sprovedena u prethodnih pet dana.
Uz to, 31 odsto Nemaca načelno odbija bilo kakvo naoružavanje Ukrajine.
Podrška slanju Taurusa je još opala u odnosu na prethodne ankete kada je iznosila 31 odsto, a odbijanje je poraslo sa 49 na 58 odsto.
Niz neprijatnih vesti za Berlin
Razlog što se više Nemaca interesuje za temu je niz vesti koje su obeležile prethodne dane. Najpre je Šolc rekao da odbija svaku mogućnost da Nemačka ili NATO uđu u direktan sukob sa Rusijom, i natuknuo da bi slanje Taurusa iziskivalo angažman Bundesvera.
Šolc je „otkrio“ da su Britanci i Francuzi navodno na listu mesta i da pomažu Ukrajincima u navođenju raketa tipa Storm Shadow koje su isporučili.
Taurus pak ima dvostruko veći domet od tih britanskih projektila. Za Šolca je to previše – njegov argument je da Kijev tako može gađati i međunarodno priznatu teritoriju Rusije.
Stvar se usijala nakon što su Rusi objavili presretnuti razgovor visokih nemačkih oficira u kojima ovi raspravljaju o mogućnosti Taurusa. To je u Moskvi interpretirano kao „dokaz“ da Nemačka sprema rat protiv Rusije.
O tome se na Telegramu oglasio i Dimitrij Medvedev, navodeći da je Šolc „dobar tip“ i da možda ne zna da vojska sprema rat protiv Rusije.
„Šolc ne veruje Ukrajini“
Šolc je pak kod kuće pod pritiskom posebno demohrišćanske opozicije, ali često i vodećih pera nemačke štampe.
U presretnutom razgovoru oficiri navode i da bi Ukrajinci bez nemačke pomoći mogli da upravljaju Taurusom nakon duže obuke. To sada neki prebacuju Šolcu, tvrdeći da je samo tražio izgovor da ne pošalje ovo oružje.
„Ne verujem da će kancelar isporučiti krstareće rakete. On ne veruje Ukrajini“, ocenio je Gustav Gresel, stručnjak za Rusiju i vojna pitanja.
Prema njegovom sudu, Šolc je „pokrenuo lavinu emocionalizovanih pogrešnih informacija“ koje Rusi koriste da među Nemcima šire strah od direktnog rata ili čak nuklearnog sukoba. „Putin se tome raduje“, zaključuje Gresel.
U ponedeljak je Šolc pred novinarima ponovio svoj stav da neće biti krstarećih raketa. „Ja sam kancelar i zato ta odluka važi“, rekao je Šolc.