Tesline električne automobile voze obično imućniji ljudi sa svešću za životnu sredinu. Ali, otkako se gazda proizvođača automobila Ilon Mask bacio u desničarenje, mnogi vozači više neće da čuju za Teslu. Prodaja opada
Transparenti s natpisima poput „Spalite Teslu: Spasite demokratiju“ i „Nema diktatora u SAD“ pojavili su se na demonstracijama u SAD ispred prodavnica koje prodaju automobile marke Tesla.
Demonstranti u Njujorku, na Floridi i u Arizoni izražavaju svoje protivljenje šefu Tesle, Ilonu Masku, intimusu novog predsednika Donalda Trampa, piše Dojče vele (DW).
Jens Fišer iz Vitena u Nemačkoj ne bi išao tako daleko. „Još uvek sam oduševljen automobilom, ali se jasno distanciram od Ilona Maska“, kaže uvereni vozač Tesle.
Fišer, koji je politički aktivan u Zelenima, vozi Teslu više od tri godine. Međutim, njegovo oduševljenje automobilom bledi otkako se čini da se Ilon Mask više zanima za politiku nego za automobile.
„Kap koja je prelila čašu bila je posle izbora, kada je Mask slavio s Trampom. Postaje sve gore“, kaže Fišer. Od novembra prošle godine pokušava da izbegne da Tesla od njega dobije još novca.
Foto: Patrick Pleul/Pool Photo via APMask kraj jednog od Tesla modela
Pad vrednosti akcija i prodaje
Akcije Tesle ove sedmice su pale za devet odsto zbog loše prodaje u Evropi. Trgovci pad prodaje vozila barem delimično pripisuju Maskovoj nepopularnosti.
To potvrđuje i Murat Bas, trgovac iz Karsta na zapadu Nemačke, koji kupuje i prodaje polovne Tesle. Iako pokušava da razdvoji brend od njegovog gazde, već je imao kupce koji su prodali svoje Tesle jer su bili vređani zbog Maska.
„Na tržištu je sada više polovnih Tesli. Možemo ih kupiti više“, kaže Bas. „Ali postoji rizik da cene još više padnu kada pomislimo na Maska. Njegove političke izjave loše su za naš posao.“
Mask je od 2008. godine šef Tesle i pretvorio je marku, po tržišnoj vrednosti, u najvrednijeg proizvođača automobila na svetu. Međutim, analitičari sada ističu da njegove političke aktivnosti štete imidžu automobila.
Foto: AP Photo/Manuel ValdesTransparenti na protestima protiv Maska
Kontroverzni šef nije jedini problem
Mask ne utiče samo na politiku u SAD, već podržava i krajnje desne stranke u Evropi, uključujući Alternativu za Nemačku (AfD), i širi teorije zavere na internetu.
Broj novoregistrovanih Tesli u Nemačkoj pao je u januaru za 60 odsto u poređenju s istim mesecom prošle godine, kaže automobilska stručnjakinja Helena Visbert, profesorka za automobilsku industriju na Univerzitetu Ostfalija.
„Maskov politički angažman u Trampovoj administraciji trenutno negativno utiče na imidž marke“, kaže. Dodaje da vrednost akcija pada i zbog nedostatka inovacija i jače konkurencije.
„Prodaja opada poslednjih nedelja, što pokazuje da se hajp oko Tesle sve više stišava“, kaže Visbert. Godina 2025. do sada je problematična za brend. „Tesla je skrenuo s puta uspeha“, kaže ova stručnjakinja.
„Prodaja je pala dvocifrenim procentom, posebno u Evropi. U januaru za 46 odsto, iako je tržište električnih automobila raslo“, dodaje.
Ali problemi nisu ograničeni samo na Nemačku i EU. Na društvenim mrežama poznate ličnosti, poput američke pevačice Šeril Krou, objavljuju da se opraštaju od Tesle.
U Londonu aktivisti iskazuju svoje neslaganje s Maskom i njegovim političkim stavovima plakatom na kojem piše: „Ubrzava od 0 do 1939“, aludirajući na početak Drugog svetskog rata.
Vozač Tesle Jens Fišer iz Vitena svoje nezadovoljstvo pokazuje i nalepnicom na automobilu, na kojoj piše: „Kupio sam ga pre nego što je Ilon poludeo“.
„Da sada dobijem dobru ponudu, prodao bih Teslu i kupio drugi električni automobil“, kaže on.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!
Zbog afere u kojoj je javno dobro ustupljeno privatnom investitoru, italijanska policija otpočela je istragu u kojoj je 70 ljudi, pa i gradonačelnik Milana. A u Srbiji, Vlada menja zakone kako bi mogla da javno dobro pretvori u privatno – na primer Generalštab
Porast nivoa mora preti da proguta ostrvsku državicu Tuvalu. Od ove godine Australija državaljanima Tuvalua daje „klimatske vize“ i druge pogodnosti. Da li je to budućnost i za druge delove sveta ugrožene promenom klime?
U američkoj državi Kolorado vukovi su bili dovedeni na rub opstanka. Ekološki aktivisti sada zadovoljno saopštavaju da su u prirodu vratili tri nova čopora. Meštani su prestravljeni
Svi su na keca poverovali da će Iva Štrljić biti direktorka Drame Narodnog pozorišta iako vest nije bila potvrđena – ne bez razloga. Glavni je: živimo u Srbiji
Snežana C. je posle povređivanja nožem profesorke Natalije Jovanović dokazala da je upila teoriju i praksu Vučića i Informera. Ukratko – kada napadaš izigravaj žrtvu i nikada nemoj priznati ličnu odgovornost. Sada kaže da joj je žao zbog svega
Umesto da se okome na obolele ćelije, odbrambene ćelije srpskog organizma su se okrenule protiv zdravih ćelija. Lek je počeo da kola krvotokom, ali je proces ozdravljenja dug i neizvestan
Arhiva nedeljnika Vreme obuhvata sva naša digitalna izdanja, još od samog početka našeg rada. Svi brojevi se mogu preuzeti u PDF format, kupovinom digitalnog izdanja, ili možete pročitati sve dostupne tekstove iz odabranog izdanja.
Šta se zbiva u zemlji i svetu, šta ima u novinama i kako provesti vreme?
Svake srede u podne Međuvreme stiže elektronskom poštom. To je sasvim solidan njuzleter i zato se prijavite!